Szétszedtem: mosógép II.

2017.05.03. 05:00 | Írta: kkm.furdancs

Mielőtt rátérünk az automata mosógépek vezérlésére, egy személyes visszaemlékezéssel kezdenék. A kilencvenes években szomszédomtól kaptam egy szovjet félautomata mosógépet. Gesztusa értékét nem csökkenti, hogy eredetileg ki akarta dobni, azonban hozzám csak egy emeletet kellett lehozni, szemben a mínusz negyediken lévő konténerrel.

mosogep37.jpg

A konstrukció teljes mértékben megfelelt a hatvanas évek követelményeinek. Magában hordozta a szovjet (harckocsi-) mérnökök és nehézipar nyújthatta maximális csúcstechnológiát. Szinte már páncélzatnak megfelelő acélburkolat, teljesen hülyebiztos vezérlés (ami egy mechanikus időzítőórában öltött testet, ha lejárt a beállított idő, leállt a motor). Kettő az egyben kivitelezésű volt, azaz külön mosógép és centrifuga. Egy biztos, teljesen kiegyensúlyozatlanul teletömködve extra nehéz honvédségi lepedőkkel, a vadászgép hajtómű hangjára emlékeztető  centrifugálás után csontszárazon vettem ki belőle tartalmát.

Mára az óraműves, pusztán egy folyamatot vezérlő kapcsolóórát felváltotta a mikrokontrolleres, visszacsatolásos folyamatvezérlés. Ettől eltekintve olyannyira nem változott az automata mosógépek működési elve, hogy félretéve az öncélú poénkodást,  Szarka Sándor máig is aktuális "Háztartási villamos készülékek" (1974.) című könyvéből  idézgetek (dőlt betűvel szedve és a szöveget tömörítve) a fotók alatt. Igyekeztem az érdekesebb, hasznosabb, négyemeletes képleteket mellőző részleteket kiválogatni.

puzser.jpg

Mindjárt itt egy összefoglaló ábra. Tényleg nehéz döntő különbségeket felfedezni a 40 évvel későbbi gyártmányok felépítésével szemben. Most pedig következzen a mosási folyamat leírása. Érdekes olvasmány, megtudhatjuk belőle a kis kattanások, spontán dobforgások, eddig ismeretlen okból, talán túl gyakran jelentkező szivattyúzások rejtélyének magyarázatát.

mosogep.jpg A készülék működését a mosási folyamat részműveletei szerint csoportosíthatjuk a következők szerint:
Áztatóvíz felvétele: Bekapcsolás után a készülék elsőként vizet vesz fel a vízvezeték-hálózatból. Vízfelvétel végett villamos úton nyit a mágnesszelep. A szelepen át a víz a mosószertartályba, majd azon át a mosóüstbe ömlik, mely elsőként a legmélyebb ponton elhelyezkedő szivattyút, majd a légsűrítő könyöktömlőt és a mosóüstöt tölti fel. Elegendő víz beömlése után a vízszintszabályzó kikapcsolja a mágnesszelepet.
Áztatás, előmosás: Az áztatás megkezdésekor a program megindítja a mosómotort, illetve az ékszíjjal hozzákapcsolt forgódobot. Rövid ideig tartó üzem után a motor megáll, majd kevés szünet után ellenkező irányban újból megindul. Ez a folyamat periodikusan ismétlődik. Ha a száraz ruha telítődése következtében a ruha túl sok vizet szívott fel, akkor a vízszintszabályozó ismét bekapcsolja a szelepet, eközben a már megindult mosás szünetel. A beállított időben a programkapcsoló a mosást leállítja és bekapcsolja a víz kiürítését végző szivattyúmotort.

mosogep21.jpg

Vízszivattyú, diszkréten felöltözve

Áztatóvíz kiürítése: A szivattyú a kifolyócsövön át magasabb helyre is képes felnyomni a vizet. Megengedhető magasság 0.6…1 m. Szivattyúzás közben a forgódob gyors fordulattal forog, ami elősegíti a szennyes víz eltávolítását a ruhából. A szivattyúzási idő végén a  programkapcsoló a szivattyút leállítja és vízfelvételre kapcsol."
Vízfelvétel a főmosáshoz: Már láttuk.

mosogep38.jpgVízszivattyú, de már ledobta a burkolatot

Főmosás: A már megismert, váltott irányú üzemmód szerint a motor periodikusan forgatja a forgódobot. Amikor a ruha a mosószerrel elkeveredett, 1.5-3 perces üzem után a programkapcsoló beindítja a fűtőtestet. Fűtés közben a forgódob áll, más típusoknál 3-5 másodperces üzem után 12-15 mp szünet következik, ez ismétlődik a felfűtés ideje alatt. Fűtés közben a meginduló gőzbuborék képződés és vízmozgás fokozatosan fellazítja a ruhára tapadt szennyeződéseket. Ez a jelenség fokozza a mosóhatást, ezért az automata mosógépet hidegvízhálózatról szabad csak üzemeltetni.
Mikor a víz hőmérséklete eléri a beállított értéket, a hőmérséklet-szabályozó kikapcsolja a fűtőtestet, majd a programszabályozó váltott irányú üzemre kapcsol. A mosóüzem végén kikapcsolja a mosómotort és megindítja a szivattyúzást.

mosogep26.jpgVízszivattyú egy másik mosógépből

Mosóvíz kiürítése: A korábbiakban leírtak szerint, de a szivattyúzás hosszabb ideig tart, mint az áztatóvíznél.
Öblítővíz felvétele: Már láttuk.
Öblítés: Elegendő víz felvétele után a mosógép mosóüzemre kapcsol, az öblítő mosás idejét a program határozza meg.

mosogep27.jpgVízszivattyú egy másik mosógépből, szétszedve

mosogep29.jpgVízszivattyú egy másik mosógépből, még jobban szétszedve

Öblítővíz kiürítése: Már láttuk
Megjegyzés: 1974. környékén ezek szerint nem tölthettünk folyékony öblítőt a gépbe. Sebaj, magunktól is rájöhetünk, hogy az öblítés kezdetén a szelepek közreműködésével valamilyen módon (nem véletlen a nyakatekert fogalmazás, lásd az előző rész kommentjeit) mosódobba kerül az öblítőfolyadék, mely később az öblítővízzel kerül leürítésre.
Ismétlődő öblítések: A mosószer tökéletes eltávolítása végett az öblítést a legtöbb géptípus többször megismétli.

mosogep09.jpg Az öblítőtartályhoz csatlakozó mágnesszelep

Befejező centrifugálás: Az utolsó öblítés után a víz tökéletes eltávolítása végett a befejező centrifugálás az előzőeknél tovább tart, egy időben állandóan üzemel a szivattyú.

mosogep10.jpg

Meine Damen und Herren! Íme, a mosógépmotor!

A forgódobot egyetlen motor hajtja, ennek ellenére a készülék a mosáson kívül centrifugál is, természetesen eltérő fordulatszámon. A két fordulatszám kialakítása végett a motorba két, egymástól független tekercsrendszert építettek be.

mosogep44.jpg

Ez a motor egyszerűen szép

Letisztult, erőt és egyszerűséget sugárzó formavilága a régi motorok gömbölyded kialakításával szemben olyan, mint a Willendorfi Vénuszt összevetni Rubint Rékával.
Egyéni absztrakció, de engem egy ugrásra készülő párducra emlékeztet. Szépségénél csak hasznossága számosabb, mert kis kreativitással szinte bármit meghajthatunk vele. Teljesítménye 60 W-tól (!) indul, de a nagy áttétel miatt tökéletesen forgatja ötvödrös betonkeverőmet. Láttam már fűnyírómotorként, készítettem belőle faesztergát (itt a teljesítmény nem számít, mert tolószánra szerelt, körfűrészlapos flex helyettesíti a kést). Lássuk a szakirodalmat.

mosogep11.jpg

Az indukciós aszinkron törpemotor a háztartási gépek legfontosabb alkatrésze. Alkalmazzák minden készülékben, ahol a működéshez gyakorlatilag állandó fordulatszámú meghajtómotor szükséges. Csak váltófeszültséggel üzemeltethető. Működése a villamos hálózathoz kapcsolt, tekercselt állórész és a forgórész mágneses terének kölcsönhatásán alapul. Az aszinkron elnevezést azért kapta, mert a motor forgórészének fordulatszáma kisebb, mint a forgórész mágneses terének fordulatszáma. A törpemotor elnevezés a motor teljesítményének nagyságrendjét jelenti. Törpemotor a 600 W-nál kisebb teljesítményű villamos motor.

mosogep12.jpgMivel az aszinkron motorok hibái a készülék rendellenes működése során jelentkeznek, üzemzavar esetén elsőként annak okáról kell meggyőződni. Gyakran előfordul, hogy a motor hibátlan és az üzemzavart a villamos hálózat feszültségének ingadozása, illetve a motor által működtetett forgó vagy lengő géprészek szorulása, esetleg a motor túlterhelése okozza.

Leggyakoribb hibajelenségek okainak taglalása meghaladja az írás terjedelmét, de ezek általában a hálózati feszültség változása, menetzárlat, a tekercsek megszakadása, túlterhelés, a motor hűtésének csökkenése, a segédfázis ki nem kapcsolása vagy testzárlat lehet.
mosogep06.jpg

A kondenzátor. Több kivezetéssel, mint számítottam. Hogy lesz ebből segédfázis?

Az egyfázisú motorok forgó mágneses terének kialakításához segédfázis szükséges, ez a motor tekercsével sorba kapcsolt nagy kapacitású kondenzátorral állíthatjuk elő.

mosogep32.jpg

Mechanikus programkapcsoló

Előbányásztam egy régebbi mosógép programkapcsolóját, hogy lássuk a programszabályzás bonyolultságát és a mechanikus vezérlés kivitelezését. Legegyszerűbb programkapcsolót vitathatatlanul a keverőtárcsás mosógépben találunk, a be-ki kapcsoló gomb személyében.

A programkapcsoló az automatizálásban központi feladatot tölt be. Legfontosabb feladatai a következők:
- tárolja a kezelőszerelvényekkel beállított programot;
- vezérli a mosási műveletek elvégzésének sorrendjét;
- a beépített időtárolóival meghatározza az időterv szerint vezérelt műveletek elvégzésének idejét;
- jelzi a program pillanatnyi állását.

mosogep34.jpg

mosogep30.jpg

A szinkronmotor sajátossága, hogy percenkénti fordulatszáma a hálózati frekvenciával mindenkor arányos, így a programkapcsoló gyakorlatilag óramű pontossággal vezérli a kijelölt műveleteket.

mosogep31.jpg

A programkapcsolóba épített érintkezők egy része egymástól független érintkezőpár, míg más részük váltókapcsoló. Ezek a tárcsák a program lefutása közben saját tengelyük körül automatikusan körbefordulnak. Az ehhez szükséges forgatónyomatékot lassító áttétel közbeiktatásával kisméretű szinkronmotor szolgáltatja.

mosogep22.jpg

Most időugrás, íme a modern mosógép vezérlőpanelje. LCD-kijelzőn keresztül kommunikál leginkább, de jó néhány visszajelző LED-et is látunk. Sőt, a programválasztó kapcsoló maga is egy visszajelző, mert látjuk, milyen programot állítottak be előttünk.

mosogep36.jpg

A felhasználóbarát készülékek valódi, lenyomható billentyűi és a szenzoros, illetve fél milliméteres mozgást megengedő nyomógombjai között érezhető a különbség. Kevés hátrányuk, hogy hajlamosabbak a szennyeződésre és drágábbak.
mosogep23.jpg

A gyengeáramú digitális vezérlés feltételezi, hogy lapulnak itt valahol reléáramkörök, melyek a 220V üzemi feszültségű motort, szivattyúkat, szelepeket kapcsolják. A mechanikus kapcsoló egyszerűen átvezette a hálózati feszültséget, ennyivel kevesebb hibalehetőség volt.

mosogep35.jpg

 

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr498764024

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

villanyember 2017.05.03. 07:08:20

A kondenzátor. Több kivezetéssel, mint számítottam. Hogy lesz ebből segédfázis?

Hát ebből sehogy! Ugyanis ez az alkatrész egy hálózati zavarszűrő.

kkm.furdancs 2017.05.03. 10:50:46

@villanyember: Na, akkor mesélj :)
Ez a motor még megvan, sajnos kihasználatlanul, pedig fel tudnám használni. Olvastam valahol, hogy az újabb típusok már nem indulnak el direkte hálózatra kötve, mert szükségük van egy fordulatszám szabályozó jelre, ami a vezérlőpanelből jön ki. S valóban, kicsit több csatlakozót látok rajta, mint 4.

Kifejtenéd röviden, hogy lehet-e használni ezeket direktben?

villanyember 2017.05.03. 13:45:22

@kkm.furdancs:

A fotókon a motorról semmi sem látszik, úgyhogy ehez nem tudok hozzászólni. Az általad fotón mutatott alkatrészről írtad, hogy kondenzátor. Van benne éppen az is, de nem motorindító alkatrész. A mosógépmotorok meg eléggé sokfélék mostanában, butaságot írni meg nem szeretnék.

kkm.furdancs 2017.05.03. 15:25:22

@villanyember: Kösz. Az indításra ott van egy komplett mikroprocesszors egység, tehát elvileg nem is kell bele segédfázis kondi.

zooltek 2017.05.03. 20:39:14

Ejj, az egy kefés motor a 10-12. kép alapján. Villanyember nagyon jól írta, a kondi csak egy zavarszűrő, semmi köze a motorhoz. A motor tengelyének a hátsó végén van egy tacho tekercs/generátor, ez leegyszerűsítve egy fordulatszám érzékelő, ha ezt nem tudod elektronikával érzékelni, a motort szabályozni, akkor csak pörög-pörög csillióval a motor, aztán leég. Direktben használni nem igazán lehet, a teljesítménye meg max 180W, de az már nagyon erős. Ezeknek a motoroknak semmi gyakorlati haszna nincs, ha nem veszel hozzá egy miniszámítógépet, ami mellé forrasztasz egy klafa panelt. Ezek a motorok már nem az a klasszik rövidre zárt forgórészű 2 külön fordulatú irányváltós cuccok

zooltek 2017.05.03. 20:57:35

@kkm.furdancs: Egyfázisú (nálunk 230V) motoroknál nagyon-nagyon leegyszerűsítve 2 típus létezik:

1.: Rövidre zárt tekercselésű, ilyenkor a forgórész úgy néz ki, mint egy vashenger, az állórész pedig fő- és segédfázisú tekercsekből áll, ilyenkor szükséges egy kondenzátor.

2.: A forgórészen látod a tekercselést, ilyenkor van rajta egy kommutátor, szénkefékkel, az állórész meg általában csak 2 tekercs. Ilyenkor nincs kondi (vagy csak zavarszűrő).

DE ez tényleg csak egy nagy általánosítás, ebbe ne kössön bele senki :)

villanyember 2017.05.04. 08:05:44

@kkm.furdancs:

Beszéltem a kollégámmal, aki többek között ilyen mosógépvezérlőket is javít.
Szerinte alapvetően kétféle motort használnak mostanában. Az egyik a brushless technika, ami egy többfázisú szervomotor. Ezt esélytelen a vezérlője nélkül üzemeltetni. A másik a kefés motor. Ebben is van fordulatszám visszacsatoló egység, de elvileg direkt hálózatról is működik. A gond csak az, hogy ezek a motorok irtózatosan magas fordulatszámra képesek. Nem ritka a 25-30 ezres fordulatú sem. Hogy direkt táplálásnál hol áll meg a vége, a fene se tudja. Lehet hogy addig pörög, amíg a forgórészből a tekercsvégeket ki nem tépi a centrifugális erő. Az üzemi fordulatát könnyen kiszámolhatod a dobon és a motoron lévő ékszíjtárcsa átmérőarányából. Mennyit pörög a motor, ha cenrifugálásnál a dob ezret forog?

kkm.furdancs 2017.05.04. 12:14:04

@zooltek: @villanyember:
Sziasztok! Nem győzöm hangsúlyozni, mennyire rendesek vagytok, hogy nekem és végül is az egész olvasóközönségnek hasznos tanácsokat adtok. Teljesen logikus ez a szisztéma (a kontroller által vezérelt fordulatszám), csak egyet nem értek (persze igen): ha ekkora fordulatszámra tervezték a motort, nem fog az hamarabb elromlani? :):):)::):) Háttérben a Sátán nevet.

Meghirdetem ezt a motort is. Én rendes vagyok, mindig leírom a hiányosságokat is, hátha valakinek ez kell egy tökéletes, csak motorhibás mosógéphez.
Szép napot!

Mr. Waszabi 2017.05.04. 15:14:31

Kicsit szinkronba kéne hozni a képeket a szöveggel. Mármint, hogy az legyen ott képen, amiről írsz is előtte vagy utána. A motor pl. nem az Electroluxból való, aminek a vezérlőpaneljét bemutattad. Abban ugyanis korszerű inverteres van.

kkm.furdancs 2017.05.04. 17:58:20

@Mr. Waszabi: Ja, győzz meg róla, hogy csak álmodtam, mikor szétszedtem.

zooltek 2017.05.04. 18:50:45

@kkm.furdancs: Ez a fordulatszám nem kirívó, lásd 125-ös sarokcsiszolók vígan elforognak 35 ezret is. Vagy épp nem villanymotor, de emlékszem sok évvel ezelőtt a dilis amcsik helikopterturbinát építettek egy motorkerékpárba, mai napig emlékszem, hogy az alapjárat(!) 54 000 volt :D

KissGecihuszár 2017.05.04. 20:09:38

Mivel jómagam is szedett már szerte & szét pl. egy AEG Lavamat 6700 -ás elöltöltős szörnyeteget, így igen közeli, autentikus emlékeim vannak arról, hogy mi az, amit az életben soha többé nem szeretnék; azaz elöltöltős masinát javítani! A kibelezés oka tök prózai volt: mivel a gépet használtan, a jófogáson vettem, ezért azt quasi az utcán vettem át, ami még önmagában nem lett volna gáz, csakhogy amolyan rutintalan kezdő módjára nem vettem a fáradságot és nem nyitottam ki az ajtaját, hogy kézzel megpörgessem a dobot, melynek normál körülmények közt ilyen esetben simán akár többször is körbe kell forogni. Ha nem teszi, illetve egyáltalán nem mozdul, nos ott bizony full be van rohadva a kettős csapágyazás, melynek cseréje nagyobb szopórollerezés, mint mondjuk egy kocsiban vezérlő láncot cserélni, ugyanis ehhez totál szét kell szedni a gépet (képeket szívesen tudok közszemlére bocsájtani, ha a bloggazda igényli) tehát az AEG esetében le kell venni mind a hátsó, mind front burkolatot, azaz csak a váz marad, majd ki kell kötni MINDEN csövet, kábelkorbácsot, mely a gépben található, hiszen az üsthöz van erősítve a motor is, melyhez kb 20 vezeték és vagy 10 kisebb, nagyobb keresztmetszetű cső megy! Ha ez megvan, akkor kell leszerelni az üstről az első, illetve hátsó betongyűrűket, melyek egyenként kb. 10-15Kg-osak és brutál csavarokkal vannak az üsthöz szorítva. Ha ez megvan, akkor jöhet az alsó lengéscsillapítók, majd a felső tartó rugók kiakasztása. Ha sikerült a dög üstöt kiemelni, akkor lehet a kb. 40 db,2 db félüst összeszorító csavart egyesével kicsavarni,aztán elvileg ketté válik az üst, melyből ezután kell(ene) kiemelni a forgódobot, de mert ugye -mint azt említettem- a kettős csapágyazás csutkára berohadt, így korántsem biztos, hogy a dob tengelye könnyedén kijön! Püfölni, ütlegelni nem szabad, mert vagy az üst műanyag csapágy háza és/vagy a forgódob tengelye sérül, s akkor már csak a lákátos&kolompár 2-nd hand B.T részére lehet a gép maradványait értékesíteni, majd beruházni egy új/másik használt masinába! Épp ezért én meg sem próbáltam sk. szétválasztani a fél üstöt a beleszorult forgódobtól, hanem elvittem az üstöt az Elektroluxhoz,ahol ezen műveletet kb. 5 perc alatt szakértő kezek abszolválták. Ha már szétvált az üst és a forgódob,akkor kezdődhet a 2 db, nagy valószínűséggel 100 darabban a műanyag csapágyházból eltávozó csapágy kiütése, majd a ház alapos kitakarítása, hogy immár az új, esetemben természetesen a legjobb SKF kerüljön a helyébe. nagyon körültekintően kell az új csapágyakat bepréselni a műanyag házba, mert azoknak pontosan a helyükre kell kerülni, tehát nem lehet őket úgy beütni a műanyag házba, hogy akárcsak pár mm "párhuzamtalanság" maradjon, ugyanis ebben az esetben az akár 1500 rpm fordulattal pörgő dob tengelye nemes egyszerűséggel elégeti a csapágyazást!! Ha sikerült mind két csapágyat mérnöki pontossággal a helyére passzírozni, akkor jön a minőségi (én 180C fokig stabil szerkezetű Shell zsírt vettem igénybe) zsírfürdő, tehát quazi csutkára ki kell zsírral tölteni a teljes csapágyházat, majd visszapréselni a csapágyház műanyag záródugóját,s azt szépen (azaz totál vízzáró módon) leszigetelni. Én ehhez üvegszálas, rugalmas, hőre is lágyuló szigetelő anyagot használtam fel, így biztos lett a totál vízzárás. Ha ez elkészült, legalább 1 napig pihentetni kell, hogy az üvegszálas cucc teljesen megkössön, aztán lehet behelyezni a forgódobot a félüstbe. Az összeszerelésnél rendkívül körültekintő módon kell eljárni, az összes csavarnak a helyére kell kerülni, tehát nem lehet olyan, hogy akárcsak 1-2 db üst összeszorító csavarnak nyoma vész, továbbá nem szabad beerőltetni a csavarokat a műanyag üstbe, mert a legkisebb erőltetésre is megrepedhet az üst anyaga és akkor gyakorlatilag game over, hiszen a repedéseknél gond nélkül utat talál az akár 60-70 C fokos mosóvíz. Az összeszerelés már nem okoz nagyobb kihívást annak, aki csípőből abszolválta a szétszedést, de tényleg csak full kipihent, relaxált állapotban szabad nekiállni, mert számos dolog nem "adja magát", ha esetleg elfelejtettük, mi, hová, miután jön, akkor inkább nézzünk utána a neten, mert nagyobb kárt okozhatunk 1-1 alkatrész helytelen visszaszerelésével, mint hasznot! Ezúton kívánok minden tökös Úrnak és persze Úrhölgynek eredményekben és boldogságban gazdag (elöltöltős) mosógép(szörny) szerelést! Well done!!!

villanyember 2017.05.04. 21:11:05

nem fog az hamarabb elromlani? :):):)::):) Háttérben a Sátán nevet.

Nevethet is! Eztetet híjják tervezett elavulásnak. Azt a 6 évet biztosan kibírja, tovább meg nem érdekes. A kollégám meséli, hogy szerinte direkt vannak olyan pontok ahol beázhat az elektronika. Némi sziló megoldhatná a gondot de ennek nyoma sincs. A hosszúéletű ipari paneleken a kritikus részeket külön leöntik egy réteg műgyantával, hogy véletlenül se ártson neki a por vagy egyéb szennyeződés. Van a cégnél 40 éves Modicon PLC, még mindig működik. Igaz, eredeti amerikai technika abból az időből, amikor még az örökkévalóságnak tervezték a dolgokat.

villanyember 2017.05.04. 21:20:40

Ja és ha már szétkaptad, számold már ki az áttételt légyszíves. Kíváncsi vagyok, ugyan mennyit is forog az a motor valójában.

villanyember 2017.05.04. 22:36:04

@KissGecihuszár:

Műanyagba csavart (lemez vagy normál menetes, mindegy) mindig úgy csavarok be, hogy visszafelé forgatom, amíg nem kattan. Vagyis megkeresem az eredeti menetbekezdést. Érezni lehet a betekerésnél, hogy az eredeti helyre csavarodik, vagy új menetet igyekszik vágni. Ha új menetet vág, akkor többé nem lehet összerakni mert nem marad tartóanyag. A mostani gépezetek meg nem arról szólnak, hogy Te kényelmesen szerelgesd. Egyáltalán nem a szerelgetésről szólnak! Külön mérnökcsoportok dolgoznak azon, hogy miután az automata öszerakta, ember többé ne szedhesse szét.

Mr. Waszabi 2017.05.04. 23:07:13

@kkm.furdancs: megpróbálom :) Egy egyfázisú indukciós motor legfeljebb 1450 fordulatra képes percenként. És kurva buta, nem szabályozható. A tengelycsonk átmérőjéből könnyen ki lehet számolni, hogy ilyen fordulatszám mellett biztosan nem képes 1000 fordulat/percre kényszeríteni a dobot. A furfang még csak ezután jön: a cucc valójában képes különböző fordulatszám tartományokat produkálni az egészen lassú, ide-oda ringó dobmozgatástól egészen 1000 fordulatos, vagy későbbi modellekben akár 1300 fordulat/perces teljesítményig. Nos, matematikailag levezettem, hogy ez miért nem egy közönséges egyfázisú indukciós motor, mint vélted. Indukciós kivitel képtelen arra a teljesítményre, dinamikára, amiről írsz, illetve, amit az adott típus el képes végezni a gyakorlatban. Valószínűbb, hogy állandó mágnesű - esetleg ezt nem ferrit házzal oldották meg, hanem tekerccsel, de ez igen valószínűtlen, mivel nem hatékony -, de inverteres, változó frekvenciás kivitellel oldották meg mindenféleképpen. Másképpen ugyanis nem lehetséges. Fizikailag nem lehetséges. Ahhoz, hogy a dob 1000-et forogjon a képen látható ékszíjfejjel, nos, minimum a többszörösét kell, hogy tudja. Az egyfázisú őskövület viszont 1450-nél többet nem képes. Az egy dolog, hogy te ezt nem tudod külleme alapján megítélni, de a fizika sajnos könyörtelen. Nem ítéletként írom, pusztán a korrekt tájékoztatás elvén. Nem mellesleg nekem is volt ilyen mosógépem, és a korszerűbb utódja dolgozik ma is a kezem alatt - jó gép, teszi a dolgát - , de az tuti, hogy nem egy egyfázisú indukciós motor dolgozik benne, hanem egy inverteres, azaz változó frekvenciás motor.

zooltek 2017.05.05. 05:55:50

@Mr. Waszabi: Egyfázisú (50Hz) rövidre zárt forgórészes motorból létezik (és elég gyakori) 2800-as fordulatú is, lásd pl. klasszik fűnyírók. De ezek a mosógép motorok nem rövidre zártak! Szénkefések, a forgó- és az állórész is tekercselt, az ilyen motorok lazán tudnak 30-40 000-et bármilyen inverter nélkül, fentebb említettem a sarokcsiszolókat. Állandó mágnest állórésznek meg törpefeszültségű egyenáramú motorokban használnak.

@villanyember: Melóhelyen van szétkapva egy pár mosógép, ha nem felejtem el, ma megmérem az egyik áttételezését, meg hogy mennyivel centrizik, aztán megtudjuk a motor fordulatát.

zooltek 2017.05.05. 06:05:52

@KissGecihuszár: Az még nagyobb móka, amikor az üst nem csavarozva, hanem dörzshegesztve van. Örülj neki, hogy a tied nem ilyen volt. Mostanában sajna egyre gyakoribb :/

villanyember 2017.05.05. 06:38:57

@zooltek:

" Állandó mágnest állórésznek meg törpefeszültségű egyenáramú motorokban használnak."

Na meg a szervómotorok forgórészében! Van a cégnél tizensok kW-os példány is, a hozzávaló hajtás meg 3x400 V-ról szopja az energiát. Amióta feltalálták a neodym mágneseket, valami elképesztő teljesítményeket tudnak kihozni ebből a motorfajtából. És ez aztán tényleg nem a kapjuk szét technika. Egyszer egy 100 W körüli példány csapágyas lett. Semmi gond, megcsináljuk. Aha, ahogy Móricka elképzeli! A pajzs levétele után a forgórész úgy odaragadt az állóhoz, hogy csak baltával, súlyos roncsolódás árán lehetett kiverni. Gondolom, valami célgéppel rakják össze, ami központban tartja az egész forgórészt, amíg szerelik. Ha tönkremegy, lehet venni a másikat.

kkm.furdancs 2017.05.05. 07:36:47

Elnézést, én teljesen tisztában voltam vele, hogy a fotók és leírás nem passzol, azt hittem olyasmire célozgatsz, hogy elkevertem a fotókat és nem a boncolt gép motorját látod.

Annyit tudok felhozni mentségül, hogy
- Nem találtam más megbízható, de aktualizált szakirodalmat. Jelenleg kétesélyes, hogy az otthoni bontásokból milyen típusú motort kapsz ki, igyekeztem pozitív lenni, hátha a régit :) De már felsejlik az új technológia fénye is a fotókon. Kettő az egyben, instant poszt.
- Egy barkácsblog szinte felsikolt valami használható alkatrészért, például ingyen kitermelt elektromos hajtásért.
Később ez a kétrészes sorozat kibővült az egyfázisú mosógépmotorok bekötésével fordulatszám- és forgásirányváltás kapcsolási rajzokkal. Így ezeknek az ismertetése hasznosabb annál, mint amit a kollégák kifejtettek, miszerint nem lehetséges felhasználni őket. :)

Mr. Waszabi 2017.05.05. 07:39:14

@zooltek: utánanéztem, igazad van. Ebben még valóban kefés motor van fordulatszámszabályzással. Pofám leszakad - mint egy rendes fúrógép :)

kkm.furdancs 2017.05.05. 07:39:30

@KissGecihuszár: Szia! Pillants be az offtopic rovatba is, pont egy halott Zanussi apropóján lett kitéve néhány videolink a csapágyszerelésről.

kkm.furdancs 2017.05.05. 07:42:54

Megnéztem néhány alkatrész árat a 70000 forintos mosógéphez. Tengelyrögzítő csavar 4500 (egy sima 8.8-as, 5 centis csavar), mosógépdob 40000 :)
Megölik a háztartási gép szervizeket ezzel szerintem és környezetszennyező is eleve korai kidobásra ítélt gépeket gyártani.

Mr. Waszabi 2017.05.05. 07:44:58

@kkm.furdancs: megkövetlek, én tévedtem a kefés motort illetőleg. Csak az újabb típusokban van inverteres. De, a jó hír az,hogy szénkefét lehet hozzá kapni :)

Arcade Macho 2017.05.05. 10:25:24

@KissGecihuszár: egyszer egy felultoltoson kellett cserelni csapagyat
alomszep volt, az a rendszer es az mernoki teljesitmeny amit beleraktak az csodalatra melto volt!

Amator 2017.05.05. 11:23:56

@villanyember: Felejtsük már el ezt a "tervezett elavulás" fogalmat. Biztos valami bölcsész találta ki. Műszaki ember élettartamról beszél. :)

KissGecihuszár 2017.05.05. 19:01:21

@villanyember: persze, amit leírtál, számomra tök 1 értelmű, magától értetődő, azonban aki még életében nem tekergetett önmetsző csavarokat ilyen & olyan műanyag csavar hüvelyekbe, nos annak azért jó ezzel tisztába kerülni.
@zooltek: Ja-ja, ez egy kb. 10 éves Lavamat, akkor még szempont volt a szétszedhetőség, legábbis ennél a kategóriánál, azóta már valszínűleg a 2x,3x drágább masinák esetében sem az!
@kkm.furdancs: Oks, checkolni fogom, bár őszintén bevallom nektek, még 1x az életben nem állnék neki ilyen mókáknak, de pl. a felső, üst tartó rugók cseréjének sem, mert vért hugyozol, mire a régi, megnyúltat ki, majd az új (nem reklám, de a XVI. kerületben van egy fullos rugógyártó szaki, na ő még az igazi old school kisiparos, aki komolyan veszi a szakmát!) brutál erejű rugót beakasztani. No way!!
@Arcade Macho: Pedig a zember azt gondolná, hogy a felültöltős gépek -kialakításukból fakadóan- sokkal egyszerűbben szerelhetőek, mint a brutál -főként a normál mélységű- elől töltős dögök...

zooltek 2017.05.05. 20:42:53

@villanyember: Nos, ma megnéztem a mosógép áttétet. Csak mérőszalag volt nálam, de azért közelítőleg az adatok: a dob szíjtárcsa átmérője 300mm, a motoré 16mm. Tehát az áttét 18.75:1. Ez egy Whirlpool 6. érzék mosógép, a típust nem tudom, mert a panel már hiányzik róla. De ha a centri csak ezerrel forog, akkor a motor fordulatszáma ugye 18 750. De ha tud 1300-al centrifugálni, akkor már 24 000 felett van a fordulatszám. Ez elég soknak tűnik, de nem kirívó.

Holnap reggel reagálok még egy pár kommentre, csak ma lehúztam 12 órát, utána meg egy fél litert :) Szóval majd reggel józanul :)

villanyember 2017.05.05. 21:52:51

@Amator:

Legyen neked ö.öm és bódottá...
Akkor legyen neked tervezett élettartam. A lényeg ugyanaz: Pár éven belül megdöglik, az alkatrész kapható ugyan, de ollan derága, hogy inkább újat veszel. A környezetvédelem meg le van szarva.

villanyember 2017.05.05. 22:00:32

@zooltek: "utána meg egy fél litert :) "

Azért vigyázz magadra. Az alváshoz elég egy feles meg egy sör. Én is éjszakázom sajnos, elég kimerítő, nem embernek való beosztás.

Amator 2017.05.05. 22:15:50

@villanyember: Jogos. Én úgy veszem, hogy a szerelhetőség és az olcsóság egymás ellen hatnak. Legalábbis tervezési fázisban. Aztán a pótalkatrész árképzésénél meg arról gondoskodnak, hogy elmenjen a kedvünk a javíttatástól.is.

zooltek 2017.05.06. 05:56:41

@Mr. Waszabi: Na ezért szeretem a Furdancsot olvasni. Ha valaki téved, kijavítja magát, és mehet tovább a konstruktív kommentelés :) És ezért nem szeretem, ha egy poszt kikerül az Index-re :/

@villanyember: Akkor most én is kijavítom magam az állandó mágneses motorokkal kapcsolatban :) Legtöbbször csak max. 48V-os egyenáramú masinákkal találkoztam. Később már eszembe jutott, hogy egy pár futópad motort is javítottunk már, azoknak 190V a teteje. Abból is elég kihúzni a forgórészt meg visszatolni. A neodímium mágnesekről meg csak hifis tapasztalataim vannak, irtózatos méret- és súlycsökkentést lehet vele elérni.

A "fél liter": klasszik paraszt szabolcsi lévén ettől még nem vagyok részeg, de már nem vagyok józan :)

@kkm.furdancs: Az árakra az egyik legjobb példa: volt egy DeWalt kis sarokcsiszoló széria, 17 000 pénzért árulták. Helyi vállalkozó vett egy tucatot, kivétel nélkül az összesnek lement a foga. Az új fogaskerék pár ára 14 000...

Untermensch4 2017.05.06. 13:15:20

@kkm.furdancs: "Tengelyrögzítő csavar 4500 (egy sima 8.8-as, 5 centis csavar)"
Hát nincs az ismeretségi körben vki aki cnc-esztergálós helyen dolgozik..? :)

Untermensch4 2017.05.06. 13:19:14

@villanyember: Nekem éjszakai műszakos hétre az volt a módszerem hogy déltől estig aludtam és kb felkelés után indultam dolgozni. Meg meló közben zöldteát iszogattam.

villanyember 2017.05.07. 16:56:56

@zooltek:

"A "fél liter": klasszik paraszt szabolcsi lévén ettől még nem vagyok részeg, de már nem vagyok józan :)"

Jaa... Ha jófajta szabolcsi almapálinka, panyolai vagy tarpai szilva, akkor jogos. Ezektől csak elgyengül kicsit az ember lába, de másnapos soha nem lesz. Egyébként jómagam tősgyökeres nyíregyházi tirpák vagyok.

villanyember 2017.05.07. 17:02:27

@Untermensch4:

Sajnos nappal szinte soha nem tudok aludni. Éjszaka után elkínlódok valahogy, de órákig kábán téblábolok felkelés után. A belső órám nagyon makacs, nehéz átverni. Nerm embernek való beosztás, akárhogy is nézzük.
süti beállítások módosítása