Apró csavarok gyártása

2020.05.13. 05:00 | Írta: kkm.furdancs

Jó gyáros spórol, ahol tud. Mára nagy divat lett a beszállítók széles körére támaszkodni például az autóiparban és ennek vannak okai és előzményei. Henry Ford autógyára kezdetben saját szénbányákat, öntödét és gumifa ültetvényt birtokolt, hogy minden egyes alkatrészt - váztól gumiabroncsig - saját üzemeiben állítson elő. Idővel bebizonyosodott az elv átláthatatlan bonyolultsága, nehézkes irányítása és ráfizetéses üzeme, mivel a gyártókapacitást nem sikerült teljes egészében kihasználni, emellett túlzottan nagyszámú szakembergárdát igényelt.

01_2.jpg

Viszont egy jó ötletet ne vessünk el véglegesen, vannak olyan fontos, de akár egyetlen gépsorral is előállítható alkatrészek, melyek saját gyártásával kiiktatjuk a gyártó és kereskedelmi szintek jutalékát. Saját szememmel láttam például a háztartási dugaljak, kapcsolók összeszereléséhez szükséges apró csavarok üzemen belüli gyártását. Ennek gépei írásunk főszereplői.

Elsőként a nagy klasszikus sorozat, a Hogyan készült ismeretterjesztő megközelítésű filmecskéje. Ha csak ennyit tudunk a csavargyártásról, már műveltebbek vagyunk a témában milliárdnyi embertársunknál.

Ennél mélyebbre merülve a témában, kis összefoglaló következik a csavarokról és gyártásukról.
A csavarok, mint kötőelemek szerepe kétségtelenül jelentős, a minket körülvevő legkülönfélébb tárgyak, bútorok, gépek és eszközök elkészítése során használnak csavarokat, az egyes elemek, illetve alkatrészek stabil kötésének kialakítására. Ennélfogva a csavargyártás is az ipar egyik fontos ágazata. A csavarok számtalan fajtája létezik, vannak például hatlapos, kalapácsfejű, hengeresfejű, domborfejű, lencsefejű, süllyesztettfejű, négyszögfejű és lencsefejű csavarok is. A csavarok nagy előnye, hogy annak ellenére, hogy stabil kötést eredményez, a kötés oldható, így például könnyen megvalósíthatóvá teszi az egyes tárgyak alakítását, javítását.

Mai értelemben vett csavargyártásra egészen a közelmúltig várni kellett, de a csavarok kialakulása a régmúltban megtörtént. Igaz ugyan, hogy nem kötőelemként, de a csavart, mint egyszerű gépet már Archimédesz feltalálta, az időszámításunk előtti 3. évszázadban. A csavarokat a következő évszázadokban is használták, a nagy áttörést a szabványosítás jelentette, a csavarok speciális rendszerét 1841-ben vezette be Joseph Whitworth, angol mérnök. Ebben a speciális szabványrendszerben Whitworth meghatározta a különböző méretű csavarokhoz illeszkedő orsóátmérőt, menetemelkedést, a menetsűrűséget, átmérőket, menetmélységet és mag-furat átmérőt.

A csavargyártás területén az ipari forradalom hozott jelentős változásokat. A villamosság és az acélipar területén tett jelentős felfedezések lehetővé tették, hogy a kézi termelést egyre inkább felváltsa a tömegtermelés. A csavargyártás gépeinek fejlődése napjainkban sem állt meg, az utóbbi évtizedekben a számítógép-vezérlésé és az automatizálásé a főszerep.

A csavargyártás gyakori módszere a hideg térfogat alakítás. A csavargyártás során a kiinduló alapanyag egy huzal (vagy acél rúd), aminek az átmérője mintegy egytizedével vastagabb, mint amilyen a csavar száráé lesz. A csavargyártás első lépésében a huzalt a megfelelő hosszúságra darabolják. Ezután kialakítják a csavarszár átmérőjét, majd kialakítják a menetlapátmérőt és zömítik, majd körülvágják a fejet. A csavargyártás lépései közé tartozik még a menethengerlés és a menetmángorlás is, tehát a tipikus csavargyártó gépek közé tartozik például a menetmángorló, vagy a menethengerlő.

Vannak olyan csavarok, amelyet felhevítenek, majd visszahűtenek, az így készült csavarok rendkívül nagy erőhatásoknak kitéve is stabil kötést biztosítanak. A csavargyártás nagyon fontos lépése a minőség ellenőrzés, hiszen akár néhány tized-milliméteres eltérés is használhatatlanná teszi a csavarokat. A csavarokat az élet valamennyi területén felhasználják, ahol oldható, stabil kötések kialakítására van szükség. Egyebek mellett bútorok, háztartási eszközök, járművek, elektronikai eszközök, szerszámgépek készítéséhez is felhasználnak csavarokat.

Apró csavarok előállítása menetmángorlással

Menetvágó gépek
A menetvágás során alkalmazott gépek az oszlopos fúrógéphez nagyon hasonlatosak. A motort és menetvágót tartalmazó berendezést egy szegecselt kerethez rögzítik, melyet mechanikusan, pneumatikusan vagy hidraulikusan leeresztenek, majd menetet képeznek a már előzőleg kifúrt lyukakon. A kombinált fúró- és menetvágó gépek rendkívül hatékonyak.

A menetvágáshoz használt gépeket olyan kis elemek sorozatgyártásához alkalmazzák, ahol menetek bemetszése szükséges. A munkadarabokat egy szállítószalagon folyamatosan helyezik a gép alá - ezután rögzítik őket és menetet képeznek rajtuk; így nagy mennyiségű terméket lehet megmunkálni rövid idő alatt. A menetvágás műveletének végrehajtásához menetvágó készlet is szükséges. Ez általában a következőket tartalmazza: menetmetsző, menetfúró, hajtókar, illetve racsnis hajtókar, csavarhúzó a menetmetszők rögzítéséhez, menetfésű, menetmérő sablon. Egy nagyobb menetvágó készlet akár 20-30 alkatrészből is állhat, amelyeket fém vagy műanyag dobozba csomagolnak. A jó minőségű szerszámok többnyire magas széntartalmú, ötvözött szerszámacélból készülnek.

menetvg_gp.jpg

ESCOFIER GFV CNC menetvágó gép

Ezeket a gépeket folytonos gyártási folyamatokba építik be. Különálló munkaállomásokon, vagy szállítószalagra integrálva, szenzorok által irányítva egyaránt használhatók. A menetvágás céljára alkalmazott gépeket a különálló munkaállomásokon félig képzett munkások is kezelhetik. Rövid oktatás után a kisegítők is használhatják a menetfúrók kapcsolóit. Mivel a menetvágás fémforgácsolással járó folyamat, a munkaterület tisztán tartása kiemelten fontos, ez történhet elszívó egységekkel. A termékeken megtalálható éles szélek, illetve sorják miatt a munkaállomásokon dolgozók mindig viseljenek védőkesztyűt!

alonso_p25stria_thread_rolling_machine.jpg

ALONSO P25 menetmángorló gép

A menet bemetszése után rendszerint a munkadarab még nincsen kész állapotban. A folyamat során a munkadarab belsejében sorja maradhat, vagy néhol anyag türemkedhet ki. Emiatt nagyon fontos a menet sorjázása és tisztítása. Az ehhez szükséges munkát közvetlen közelben, ideális esetben rögtön a menetképzési folyamat után kell végezni a hatékonyság megőrzése érdekében. A menetvágáshoz megfelelően kialakított munkaterületen célszerűen jelen van egy fúróeszköz, ami a menethez szükséges lyukat fúrja ki, igény szerint változtatható méretben. Végül megtörténik a menet bemetszése, a munkadarab sorjázása, tisztítása, így a teljes fémvágási folyamat egy helyben zajlódhat le.

 

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr4014052514

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása