Ívelt felületek modulos gipszkartonból

2018.12.18. 05:00 | Írta: -nos-

A gipszkarton gyakran használt és könnyen kezelhető építési alapanyag. Felújítási munkákhoz, lakás terek átalakításakor talán a leggyakrabban használt anyag. Sík felületek kialakításában szinte „verhetetlen”, az ívelt felületekhez azonban csak előnedvesítés után használható, mégpedig elég nagy rizikóval. A modulos gipszkartont viszont e célra fejlesztették ki, amely már nedvesítés nélkül is íveltre hajlítható.

5043981e3c.jpg

A szokványos gipszkarton lapok - vastagságuktól függően - ugyan szárazon is csekély mértékben ívbe hajlíthatók 1-2,7 méteres sugárban, ám egyenletes nedvesítésüket követően jóval kisebb, akár 30 cm - 1 m sugárméretig is meghajlíthatók. Erre viszont csak a gyakorlott szakemberek vállalkozzanak.

Viszont beszerezhetők szárazon is könnyen íveltre hajlítható gipszkarton lemezek. Ezek gyárilag különlegesen előkezelt lapok, amelyekből bármilyen ív megformálható. Általában egy plusz papírréteggel megerősítve készülnek, a hajlítás megkönnyítését pedig gyári beirdalások teszik lehetővé. E modulos gipszkarton lapokat a gyártáskor a panelek megerősített papírrétegéig 1 és 3 cm-ként bevagdossák, ami azonban nem gyengíti a lapok szerkezeti szilárdságát. E gipszkarton lapok előnye, hogy az 1 cm-ként bevagdosott panelekből akár 120 mm átmérőjű, a 3 cm-ként beirdaltakból pedig 320 mm átmérőjű hengerfelület is kialakítható. Vastagságuk 12,5 mm, táblaméretük pedig 1200x2600, illetve 3000 mm, víz-és tűzálló kivitelben is beszerezhetők.

A gyárilag beirdalt modulos lapokból akár 6 m magas oszlopok burkolata is elkészíthető, természetesen megfelelő vázszerkezetre erősítve és íves válaszfalak is készíthető belőlük akár 3 m-es falmagasságig. A 3 cm-enként irdalt táblákat az alsó és felső vezető profílokhoz kell erősíteni és a 60 cm-ként elhelyezett vertikálisan beállított merevítő elemeket a vezetőprofilokhoz kell csavarozni. A beirdalt lapokat ezekre az elemekre kell felcsavarozni. A csavarok eltüntetését, továbbá az utólagos felületkezelés pedig erre a felületre felragasztott, 1 cm-ként bevagdosott gipszkarton lapok felragasztásával csökkenthető. Sőt, akár már meglevő oszlopokra is felragaszthatók. Az így kialakított felületek csak felületi besimítást igényelnek.

A beirdalt gipszkarton lapokat használva bármilyen szabálytalan ívben hajló felületek is könnyen kialakíthatók, feltéve ha a kialakítandó felület íveltségét adó vázszerkezet előbb elkészül. Ez természetesen a bonyolultabb alakzatoknál némi szaktudást is igényel.  A megfelelő fémlemez idomok ívkövetését a száruk bevagdosásával lehet elérni. A bevagdosott U-idomok ívkövetésének ellenőrzéséhez azonban, célszerű farostlemezből kivágott sablont használni, ami egyben a falrész, vagy egyéb díszítmény ívének a kijelöléséhez és a tartóváz felerősítésének előrajzolásához is használható. A modulos gipszkarton lapok alkalmazásával így már bárki könnyűszerrel kialakíthat különféle ívelt falfelületeket az otthonában.

 

  Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!

  

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr468763798

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása