Sörkollektor 4 - lássunk neki 

2016.02.16. 14:24 | Írta: Gyökösi Attila

Bárhogy is próbálkozzék az egyszeri barkácsoló, előbb-utóbb elérkezik az idő, amikor is a tervezgetéssel töltött napok/hetek után neki kell látni a fizikai megvalósításnak. Pedig tervezni, valljuk be, jóval egyszerűbb, ráadásul remekül lehet végezni a fűtött szobában is. És sokkal egyszerűbb ceruzával a kézben rajzolgatni egy kockás papírra, lendületes vonalakkal felvázolni a leendő kollektorunk körvonalait, mint a hideg, téli műhelyben fagyoskodni egy csomó deszka, és egy komolyabb bádogemberhez elegendő konzervdoboz között. A tervezés emelkedett hangulatában elegáns nagyvonalúsággal siklunk el az olyan földhözragadt problémák felett, hogy például hogyan is fogjuk a csöveket rögzíteni a gyűjtődobozokhoz.

sörkollektor konzervdoboz légkollektor csináld magad fűtés

 

De mint írom, a tervezés állapota sajnos nem tart örökké.

Most muszáj nekilátni a kivitelezésnek. A kiindulási adatok meghatározásra kerültek. A kollektor mintegy 2 méter hosszú és 1 méter széles lesz. A csövek 10,5 cm hosszú és 7,5 cm átmérőjű konzerv dobozokból készülnek, egy cső 15 db dobozból áll, így 157,5 cm hosszú csövet kapunk. (Az osztó- és a gyűjtő doboz adja ki a további méretet a teljes hosszhoz.) A kollektor egy méteres szélességét 13 cső adja ki.

Összesen tehát szükségünk lesz 15x13, azaz 195 db konzerv dobozra.

Az alkotmány felülről nagyjából így fog kinézni:

sörkollektor konzervdoboz légkollektor csináld magad fűtés

A két végén a gyűjtő- és az osztó doboza, középen pedig a csövek.

A doboz belső felosztása talán jobban látható egy keresztmetszeti ábrán:

sörkollektor konzervdoboz légkollektor csináld magad fűtés

A kollektor a nappali külső falára kerül, az osztódobozokból közvetlenül nyitok egy-egy csatornát a fal másik oldalán lévő szobába.

Most tehát egy kis időre elköszönök, készül a szerkezet. Természetesen mindent dokumentálok, ahogy összeáll egy posztnyi adag, jön a következő írás.

Néhány dolog már kiderült, például a szigetelést a Knauf alufóliával kasírozott üveggyapot anyagával oldom meg, ez pont 1200mm széles tekercsben elérhető, tehát egyben megoldható a hátlap és a két kis oldalfal szigetelése is, egyszerűen csak felhajtom két oldalt a paplant. Ráadásul ez egy hőálló anyag, igazából nekünk van kitalálva. A ventillátor viszont még nincs meg, erre most keresem az alkalmatos modellt.

Aki csak most kapcsolódik bele a sörkollektorépítéses monstre cikkfolyamunkba, itttalálja az előzményeket:

1.  Beszélgessünk a sörkollekorokról!

2.  Sörkollektor 2 - kérdések

3.  Sörkollektor 3 - válaszok

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr518762864

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása