Asztali gyalugép beszerzését azoknak ajánlom, akik komolyan gondolják a faipart és az egyébként gyalultan (is) vásárolható faanyagokat maguk szeretnék megmunkálni, illetve a munkafázisok valamelyikében szükséges a helyszíni gyalulás. A kézi gyalugép pengéi csak 82 mm szélesek és gyakorlat kell kezelésükhöz. Az sem titok, hogy nem olcsók, rendkívül hangosak és sok port - forgácsot termelnek.
Rövid időre megfordult nálam egy népszerű típus, mely egyengetésre és vastagsági gyalulásra is alkalmas. A gyalulás elmélete mellett a gépről szerzett tapasztalataimról is beszámolok, illetve röviden az egyengető gyalulásról. A vastagsági gyalulás a következő részben kerül terítékre vásárlási tanácsokkal egyetemben.
Egy kombinált vastagsági gyalugéppel, a felső gyalurésszel előkészíthetjük a munkadarab színoldali felületeit; esetünkben ez a rész kézi előtolású. A munkadarab másik két síkját pedig az alsó vastagolórésszel alakíthatjuk simára és tökéletesen párhuzamos élűre. Utóbbi rész ennél a műveletnél gépi előtolású. Minél hosszabb a gyaluasztal, annál simább és egyenesebb lesz a megmunkált darab. Ügyeljünk rá, hogy az ujjainkat mindig távol tartsuk a késektől. Mindig használjuk a késvédő berendezést és csak minimum 30 cm hosszú darabokat munkáljunk meg.
A gyalukról és felhasználásukról eléggé bő anyagot lelünk ezen a linken.
Gyalu fogásvétele
A fogásvételt - az anyagleválasztás mélységét - a gyaluasztal megemelésével vagy süllyesztésével szabályozhatjuk. Az elszedő (kés utáni) gyaluasztalnak egy szintbe kell esnie a vágókések felső élével. Az etető (kés előtti) gyaluasztal ennél egy kicsivel legyen alacsonyabban; a szintkülönbség megegyezik a fogásvétellel. A kézi gyaluláshoz hasonlóan itt is érdemes több lépésben eltávolítani a felesleget. A munkát a fogásvétel legfinomabb fokozatával fejezzük be, hogy teljesen sima felületet kapjunk.
Egyengető gyalurész fogásvételének beállítása
Lap gyalulása
Állítsuk be a fogásvételt és a késtengely védőfelszerelését úgy, hogy a munkadarab beférjen alá. Engedjük rá a munkadarabot az etetőasztalról a késtengelyre, mindkét végét erősen leszorítva. A lendület megtartásához az ujjainkkal sétáljunk végig a védőfelszerelésen is. A kisebb munkadarabokat tolófával toljuk végig a gépben.
Oldalél gyalulása: Állítsuk be a vezetővonalzót, ellenőrizve, hogy merőleges-e az asztalra. Ezután állítsuk be a késtengely védőfelszerelését úgy, hogy az egészen a munkadarabig eltakarja a késeket. Toljuk végig a munkadarabot a késtengelyen, a korábban legyalult lapot nekitámasztva a vezetővonalzónak.
A gépről néhány szót
Egy népszerű, formájában és szolgáltatásaiban a kisebb gyalugépekre jellemző típus. Ennek viszont van egy komolyan vehető márkaneve - a Hyundai - mely jobban hangzik, mint a különféle -craftok, illetve szerviz és alkatrész háttér áll mögötte hazánkban is. Asztali gyalugép, a fotókon látható állványt magam barkácsoltam hozzá.
Gyári jellemzői a címkén láthatók. Az olcsóság és tartósság/teljesítmény fordítottan arányos, nem szabad megsértődni, ha nem a százezres gépek tömegét és motorteljesítményét adja. Mindamellett 30 kiló és a maximális 2 mm-es forgásvételnél könnyen gyalulja a 20 centi széles borovi fenyőt.
Kisebb teljesítmény is elegendő, ha élesek a gyalukések. Szakemberünk tanácsa szerint 7 munkaóra után már illendő éleztetni késeit. Ezután már tépi az anyagot, esetleg megégeti. Gyorsan elrepül ez az idő, tehát érdemes beruházni tartalék késekre. Néhány ezer forintba kerül egy pár. Gondosan vizsgáljuk át az alapanyagot. Használt - például nyílászárókból, bútorokból - származó léceknél, deszkáknál ha szöget fogunk, a kés kicsorbul és azt semmilyen élezés nem orvosolja.
Meglehetősen tartós, helyzetét rezgés közben is stabilan tartó karokat, alkatrészeket tartalmaz. A penge fölé csúsztatható védőburkolat beállítható és rögzíthető a munkadarab méretéhez. Vastagoló gyalulásnál, mikor a deszkákat alul toljuk be, de a felső asztal környékén matatunk a...
...képen látható tekerőkar környékén, könnyen belenyúlhatunk a takaratlan pengébe. Egyébként is alapszabály ilyen veszélyes gép kezelésénél, hogy koncentráljunk arra, amit csinálunk. Az embert megzavarja a zaj, por, hajlamos automatikusan mozogni és a végén ott a baj.
A gyaluasztal oldalán találjuk a dönthető szögbeállítót, mellyel derékszögben vagy gérben tudjuk megmunkálni a deszka éleit. Stabilan rögzül és nem kell tartanunk tőle, hogy a gyenge kivitelezés miatt kezünkben marad a marokcsavar.
Biztonsági berendezéseihez hozzátartozik a mágneskapcsoló ki/be gombjaira ráhajló fedél, mely ezután megszakító "gombaként" kiemelkedik a gépből és enyhe nyomásra leállítja a motort.
Tartozik hozzá egy indításgátló biztonsági kulcs aljzat, melybe kettős szárnyú érintkezőt dugunk. Igyekezzünk ne elhányni, mert kétforintossal nem lehet kiékelni, mint egykori - fiókos megoldású - elektromos blokkok védelmét.
OK, ezt nem tudom, hogy micsoda. Olyan gyorsan történt minden (érkezése-kipróbálása-eladása), hogy még gépkönyvet sem kerestem hozzá a neten. Tehát, kedves olvasók, mi célt szolgál a "press to reset" nyomógomb? Értem, hogy resetel, de mit?
A vastagoló gyalulást végző részegységét következő részben mutatom be. Összegzésül egy strapabíró, hatékony gépnek értékelem. Túladtam rajta, mert legyalultam rajta mindent, amit még használhatónak ítéltem és a közeljövőben nem lesz szükség rá. Igazából kényelmesebb gyalultan megrendelni a cserépléceket és deszkákat, mint jelentős zajjal összeporozni mindent a műhelyben. Viszont kíváncsi voltam úgy általában az asztali gyalugépekre. Következő részben vastagsági gyalulás, tehát:
Folytatjuk, addig is egy felhasználói videó, tessék:
A szakmainak ható szövegrészek innen származnak, kösz!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.