Az asztal síkjában végzett egyengető gyalulás után a vastagsági megmunkálás kerül sorra. A vastagoló gyalugép rendeltetése a faanyagot pontos vastagságra gyalulni. A vágószerszám - a késtengely - forgó mozgású, az anyag előtolását szintén a gép végzi.
A gép fő részei: az állvány, a gép munkaasztala, a késtengely a csapágyakkal, előtoló szerkezet és a nyomószerkezet. A gép jellemző méretei: a legnagyobb gyalulási szélesség és a gyalulási magasság. A jelenleg használt gépek munkaszélessége 300-1300 mm, gyalulási magassága pedig 5-250 mm.
Az állvány szürkeöntvényből, rendszerint egy darabból, de egyes típusoknál több darabból összecsavarozva készül. Az asztallapot a gép méretétől függően kézi vagy géphajtású csavaroméval emeljük. Az asztal lapjába állítható csapágyazással két szabadon forgó hengert süllyesztenek, melyek palástvonala a legmagasabb ponton is csak 0,4 mm-rel emelkedik az asztallap síkja fölé. E hengerek forgásukkal csökkentik a gyalulandó anyag előtolásánál fellépő súrlódást.
Az állvány két oldalára szerelt csapágyakban forgó késtengely 2-6- késes kivitelű, és azonos az egyengető gyalugépeknél ismertetettel. A vastagoló gyalugépeken a megmunkálandó anyag előtolását és továbbítását a késtengely előtt és után elhelyezett rovátkolt behúzótengely, illetve sima továbbítóhenger végzi. A behúzóhengerek csapágyai függőleges irányban - általában rugós megoldással - mozoghatnak, hegy az anyaghoz jobban alkalmazkodjanak. A csapágyak alsó állását ütközőcsavarokkal lehet beállítani.
Gyaluláskor a munkadarab előtolásának iránya mindig egyezzen a faanyag rostirányával. A gépasztal magasságát a munkadarab vastagságának megfelelően kell beállítani, a gépen elhelyezett mérce segítségével. Keskeny, különálló munkadarabokat elég minden oldalon az egyszeri áteresztéssel, összeenyvezett lapokat egy-egy oldalon háromszori áteresztéssel kell gyalulni. Keskeny, különálló munkadaraboknál az egyszeri áteresztésnél leválasztott forgács vastagsága 3 mm, összeenyvezett lapoknál pedig legfeljebb 1 mm lehet. Kisebb alkatrészeket első gyalulásnál egyenként és lépcsősen egymás mellé kell a behúzóhenger alá tolni. A második gyalulásnál egyszerre több munkadarabot is lehet a behúzóhenger alá tenni.
Vastagoló gyalurész fogásvételének beállítása. A fogásvételt a vastagsági munkaasztal késtengelyhez viszonyított magassága határozza meg. A munkadarabot többször engedjük át a gépen, egyszerre legfeljebb 2 mm-nyi anyagot eltávolítva.
Sorozatmunka előtt mindig végezzünk próbagyalulást, az előírt vastagság pontosságának ellenőrzésére. Az ellenőrzésre az e célra rendszeresített kalibert használjuk. Az előtolószerkezet fogaskerék vagy lánchajtású. A régebbi típusú gépeket ma is többnyire közlőmű-előtétről hajtják, a korszerű gépeket általában egyedi motorral. Az előtolószerkezet elé szerelt tengelykapcsolóval szükség esetén az előtolást le lehet állítani. Az előtolás 6-30 m/perc, a kések számától és a tengely fordulatszámától függően. Nagy teljesítményű gépeknél az előtolás sebességét változtatni lehet. A késtengely fordulatszáma 3500-6000 ford./perc, kerületi sebessége 20-45 m/sec.
A sokak egybehangzó állítása szerint nagyon jó minőségű Metabo géppel végzett sorozatgyalulás
Gyökösi Attila (régebben Thoreau) korábban írt egy segítő kommentet Facebook-oldalunkra a témában.
"A vastagológyaluknál véleményen szerint az egyik legfontosabb tulajdonság az, hogy masszívak legyenek. Klasszikusan az öntött gépvázas masinák az ideálisak, de manapság persze már a profi gépek között sem igen találunk ilyeneket. Ez a Metabo egy precíz barkácsgép, de az biztos, hogy azért oda kell figyelni a használatakor, széles deszkánál inkább csak kisebb fogásmélységet beállítani, és többször átengedni az anyagot a gépen, és tényleg száraz anyaggal dolgozni. Így nem lesz vele gond.
Ez messze nem a kíméletes teszt kategóriába tartozik, de megoldotta!
A két gyalukés nyilván nem a legoptimálisabb, minél több a kés, annál jobb a forgácsleválasztás, de tudom, a barkácskategóriában minden gyártó két kést használ. Ha azonban van hely a műhelyben, és kicsit komolyabb használatra is lehet számolni, akkor érdemesebb egy komolyabb gépet venni, akár használtan is. Titkos tippem a cseh Rojek és a német Hammer (Felder) gyártó, persze itt jóval magasabb árak vannak. Én 4 késes Rojek gépet használtam, ez az a kategória, ahol már bármit be lehet engedni a vastagoló asztalon, biztos, hogy elbír vele a masina. Sajnos a kettő (tehát az ön által választott Metabo és az általam ajánlott félmilliós gépek) között nem nagyon van kínálat. Amire még érdemes gondolni, hogy szerezzen be a géphez egy második késgarnitúrát, a gyalukéseket elég sűrűn kell éleztetni, ez ugye általában egy-két nap egy élezőműhelyben, nem baj, ha ez alatt az idő alatt sem kell leálljon a munka."
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.