Ismerik Máté Bencét? Rokonszenves és sikeres természetfotós, a BBC "Wildlife Photographer of the Year" világverseny történetének legeredményesebb fotósa. Átlagos családban született és eladta a Zsigulit, hogy egy jó objektívet vehessen. Nahát, ilyen drága egy objektív? - döbbenhetünk rá a történet kapcsán.
Bizony! Összetett és bonyolult szerkezet, melynek precizitása és alkatrészeinek prémium minősége, alapanyagai még hobbi gépeken is meghatározzák az árkategóriát. Profi teleobjektív vásárlása előtt pedig inkább "kérdezze meg szakorvosát, gyógyszerészét" a hirtelen sokk veszélye miatt. Ipari művészet rovatunkban a fényképezőgépek után ma szép kivitelű lencséket mutatunk - a teljesség igénye és lehetősége nélkül - kis fotóhatározó körítéssel.
A fotográfiában az objektív a tárgyról valódi képet rajzoló optikai rendszer, mely egy vagy több optikai lencséből, illetve egyes objektívek esetében optikai lencsékből és tükrökből épül fel. Az emberi szemhez hasonlóan működik, a látószögébe eső fényt összegyűjti, majd az optikai tengelyére merőleges érzékeny anyagra (fotófilm, érzékelő lapka) vetíti. Elsősorban gyújtótávolság és fényerő alapján jellemezhetjük, előbbi a frontlencsétől az érzékeny anyagig terjedő szakasz, amit mm-ben mérnek. - szól a hivatalos definíció. Ugyanitt érdekes összefoglaló az objektívek típusairól, jellemzőiről.
Ez a fotó azért érdekes, mert linkelt eredetijén a tárgyakra mutatva kiírja a típusát
Szinte bármilyen márkájú APS-C-s DSLR-t választunk, jó eséllyel egy 18-55mm-es objektívet kapunk hozzá kezdésnek. Mire alkalmas ez a gyújtótáv? Mennyire jó képminőségűek ezek az objektívek? Milyen a gyártási minőségük? Melyik változatot érdemes venni? Mire alkalmas a 70-300mm gyújtótáv? - záporoznak a kérdések és válaszok. Kérdezz-felelek kisokos a népszerű, relatíve olcsó kategóriához, a belépő szintű tükörreflexes gépekhez adott objektívekhez.
Egy objektív (az enyém is ilyen) főbb részei és kezelőszervei. A-M: auto/manuális zoom beállítás
Canon objektívek megjelenésének idővonala, illetve egy katalógusnyi újdonság a linken
Kedvenc fotókönyvemből (Termékfotózás, nem linkelem, mert ismét nem kapható egy ideje) néhány sort beillesztek "Az objektív tulajdonságai" fejezetből kiragadva. Rövidítés magyarázat: DSLR = digitális egy objektíves tükörreflexes fényképezőgép.
Az objektív két legfontosabb jellemzője a blendeérték és a zoom. A blendeértékek egy tartományt fognak át; a fényképezőgép jellemzésekor vagy ezt a tartományt vagy a felső határát adják meg. A nagy blende- értékű objektíveket gyorsaknak nevezzük, mivel azok tágabbra nyílnak, így fényszegény környezetben gyorsabban elkészíthető velük a felvétel.
A zoomot digitális kompakt gépeknél optikai zoomnak, a DSLR-gépeknél fókusztávolságnak nevezzük. Ez a távolság az adott pontra fókuszáló objektív és a szenzor távolsága. Kompakt gépeknél szorzatként adják meg (pl. 3x), a DSLR-gépek esetében pedig mm-ben (pl. 100 mm). Minél nagyobb a fókusztávolság vagy az optikai zoom, annál távolabbi tárgyakat tudunk fotózni.
A kompakt fényképezőgépeknél az optikai zoom fontos tényező, mivel ez azt jelenti, hogy az objektív mozog. Amikor rázoomolunk a fotózandó tárgyra, hogy közelebbről tudjuk megmutatni, a zoom lehetővé teszi, hogy a szenzoron lévő összes pixelt felhasználjuk a végleges felvételen. Az optikai zoom nélkülözhetetlen tulajdonság, de azt, hogy mennyire van rá szükségünk, az határozza meg, hogy milyen mértékben kell ráközelítenünk a tárgyakra.
Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, amikor új objektívet vásárolunk a DSLR-fényképezőgépünkhöz. A digitális zoom értékét érdemes figyelmen kívül hagyni, mivel az csak annyit árul el, hogy a fényképezőgép milyen mértékben képes felnagyítani és megvágni a felvételt a feldolgozáskor Ez a részletek/ pixelek elvesztését okozza, ami rosszabb minőségű felvételt jelent - vagyis tárgyfotózásnál nem kívánatos.
Nagyobb zoomra vagy a fényszegény környezetben nyújtott nagyobb teljesítményre van szükségünk? A válasz erre a kérdésre meghatározza, hogy a nagyobb optikai zoom vagy a nagyobb blendeérték az a tulajdonság, amelyet érdemes keresnünk - vagy mindkettő.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.