Boltfüggő 1000-1300 Ft áron hagyományos izzók, szénkefés motorok teljesítmény/fordulatszám vezérlésére alkalmas áramkört vásárolhatunk. A fázishasításos elven működő alkatrészt beépítve megtaláljuk kézi fúrógépben vagy régebbi fényerőszabályzós lámpakapcsolókban. "Mire használható és mire nem" próbálgatás eredményét láthatják videós tesztünkben.
Gyengeáramú áramkörök elkészítésében járatlanok vagy ezt inkább kihagyó felhasználók egyetlen erősáramú blokknak tekinthetik, hiszen hálózat be/ki sorkapcsok és beépített vagy kivezetett potenciométerek alkotják. Bekötése nem bonyolultabb egy villanykapcsolónál. Természetesen az érintésvédelem kivitelezése fontos, mint minden erősáramú berendezésben. A fotón látható hevenyészett felfogatás stabilan, szigetelő anyagra rögzíti próbálgatás közben a panelt. Végső helyére beépítve ennél kifinomultabb módszert érdemes követni.
Lássuk a "2000W triak teljesítményszabályzó modul, dimmer" leírását egy szokatlanul igényes és bő vaterás ajánlatban, ahonnan vásároltam: "Univerzális teljesítményszabályzó modul 230V os fogyasztók szabályzásához, 2000W teljesítményig. Lámpák (amelyik szereti :)) motorok (univerzális) fordulatszám-szabályzásához.... Sorkapocs ki és bemenetekkel. A trimmerel a minimális szabályozási küszöbérték állítható be, tehát amilyen értékek közt a nagy poti szabályozhat pl. 70-100% ig, ez az érték akár 0-100% ig is beállítható. A fázishasításos szabályzók érdekessége, hogy a "begyújtáshoz" el kell érni egy minimális gyújtási szöget (diac miatt) (tehát a terhelés nem a minimális szabáylzási értékkel kapcsolja a hálózatra) erre a feladatra nagyon hasznos a trimmer, miáltal a fogyasztónk (pl. szivattyú) biztosan elindul, viszont ha már begyújtott akár 1-2% ig is folyamatosan leszabályozható (telj.csökkentésnél). Ez a típus kivezett pótméteres verziójú, gyorscsatlakozóval.
A kivezetés fémházas potenciómétrerre történik,így a potencióméter tengelye hiba esetén életveszélyes feszültségre kerülhet, ezért a potencióméter fémházát KÖTELEZŐ védővezetővel védeni!!! E nélkül senki ne üzemeltesse, a műanyag kupakot fémre NE cserélje!"
Fotón a tesztkörnyezet, amivel bármilyen, erősáramú dugóval ellátott berendezést kábelgubanc nélkül, veszélytelenül lehet megtáplálni. Nem voltam rest végigpróbálgatni izzószálas körtét, LED fényforrást, fúrógépet, szivattyúmotort és oszlopos fúrót. Az egyszerű áramkör nem ígér sokat, lényegében frekvenciára érzéketlen elektromos eszközök (izzószál, fűtőtest) teljesítményének szabályzott csökkentése a feladata.
Ezek hőtehetetlensége tompítja azt a jelenséget, amit a leírások "egyes LED-eknél zavaró villódzás előfordulhat" mondattal jellemeznek. Kis korrekció: nem előfordulhatnak, hanem minden esetben előfordulnak. Tehát a LED fényforrások szabályzásának nem ez a módja. Itt már "áramgenerátoros tápegység" - féle kifejezések sorjáznak. Ne is menjünk bele, mert erre a célra szabványosan egymáshoz csatolható blokkokat vásárolhatunk, illetve egyszerű megoldással több, kis teljesítményű reflektorból állítjuk össze a fénytechnikát - megvilágítást.
Lássuk egyes berendezések viselkedését és a villódzást magát. Tesztalany egy 960W teljesítményű, sárgás fotólámpa, kézi fúrógép, LED-körte (a Kraftwerk legszebb időszakát idéző stroboszkó effekttel).
Ezt követi a gyártó eredeti elképzeléseinek továbbgondolása, miszerint 15 méteres kábellal meghosszabbítottam a potenciométer kisfeszültségű kivezetését. Cél a távirányítási lehetőségek tesztelése. Az UTP kábelen bekövetkezett feszültségesés következtében a kimeneti teljesítmény némileg csökkent. Azonban 15 méter nagy távolság, a gyakorlati felhasználás határait feszegettem és ennél csak rövidebb vezérlőkábelt fogok használni.
A gyengeáramú megoldás haszna, hogy kevesebb eséllyel csapja agyon felhasználóját meghiásodás esetén a pult fémrészein esetleg megjelenő hálózati feszültség. Másrészt kábeles távvezérlés esetén (ez lehet egy nagyobb gép kezelőpultja és teljesítményblokkja közötti távolság is) nem kell nehezen kezelhető, drágább és méretesebb kábeleket - kapcsolókat használni. Elég egy nyolceres UTP például. További építőelemek lehetnek még NYÁK-ra forrasztott hagyományos- és szilárdtest relék, melyek optoelektronikus vezérlése megvalósítja a galvanikus leválasztást. Ezért ideális eszközei a mikrokontrollerrel és egyéb finom számítástechnika-alapú eszközzel megvalósított, erősáramot kapcsolgató berendezéseknek.
Hogy a villamos motorknál miért a különbség, és az egyébként nagyon spórolós gyártók miért nem cserélik fel ilyen panelre az ékszíjas fordulatszám és nyomaték szabályzást, iIdézem Villanyember olvasónk válaszát. Köszi!
"Az oszlopos fúrókon lévő motorok mennyiben térnek el kézi kivitelű társaiktól?
Mindenben. A kézifúrók motorjai kefés univerzális motorok, amiknek a fordulatszámát a rájutó feszültség határozza meg. Ezért lehet a fázishasítással szabályozni a fordulatszámukat. Az oszloposon aszinkron motor van, aminek a fordulatszámát a tápfeszültség frekvenciája határozza meg. Mivel a fázishasító ugyanazt az 50 Hz-es hálózati frekvenciát "hasogatja", ezt a motort ez a művelet nemigen hatja meg. A fűrészboltos fúrógépek aszinkron motorja egyfázisú, itt a standard frekvenciaváltó sem használható."
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!