Légpuska töltő

2023.02.07. 12:55 | Írta: Mr. Furdancs

Az alábbi posztot régi törzsolvasónk, Zweitakt küldte. Bevallom, igazából a probléma létéről sem tudtam, amire itt megoldás született. Olvassátok:

A PROBLÉMA a légpuska töltése kapcsán merült fel. A fő gond, hogy meghibásodás esetén (nem csak-) az alsó karos puska odacsípheti a töltő ujját. Plusz a fix csőfarba kissé nehézkes betalálni a két ujjal fogott lövedékkel, egy távcső felszerelése esetén különösen nehézkes hozzáférni a csőfarhoz.

(Tudom, minek használ a paraszt alsó-, vagy oldalkaros légpuskát, vagy miért nem vesz jobbat, stb stb. Ha fürkészi valaki a netet, lehet találni csúcs-szuper csőletörős légpuskával is odacsípős-ujjlevágós balesetet, tehát a baleset elkerülése elsődleges szempont volt. Valamint lehet kapni légpuska töltőt, miért nem vesz egyet? Erre a válasz egyszerű, nem kapható olyan töltő, de még külhoni oldalakon sem találtam, ami a csőre közel merőlegesen lenne használható, különösen, hogy én diaboloval használnám. Egyetlen ötlet egy krokodilcsipeszes megoldás volt, de az nem tűnt túl szimpatikus megoldásnak, bár a balesetet kivédi.

krokicsipeszes_toltes.jpg

De most a probléma megoldásáról lesz szó, nem vitaposzt készült. 

Tehát a feladat:

1. - Olyan szerkezetet alkotni, aminek használatával nem kerül a töltő testrész olyan helyre, ahol veszélyeztetve lehetne.

2. - Valamint mindezt úgy kitalálni, hogy lehetőleg ne legyen macerásabb betölteni a légpuskát, mint szabad kézzel.

Tehát az alapötlet az volt, hogy fogok egy rudacskát, amibe fúrok egy lukat, amibe beteszem a lövedéket, és hátulról kitolom egy pöcökkel. A pöcök könnyen kigondolva egy küllő, meghajtva a megfelelő alakra. Kellően olcsó, jó anyagból van, horganyzott, remekül alakítható. És van otthon. 1. pont pipa.

2. pont szerint az első apró részlet: találni kell olyan űrszelvénnyel rendelkező testet, amibe könnyen behelyezhető a diadoló lövedék szoknyával előre tolva, úgy, hogy onnét könnyen ne essék ki, de könnyen kitolható legyen. Itt a prototípus megoldás egy 6-os nylontipli lett, az elülső peremen lévő pici sorja megfelelőnek tűnt, hogy a lövedék akaratlanul ne essék ki. 

Töltő 1.0

Ki is próbáltam, és jelentkezett a második apró probléma: Tökéletesen kell illeszkedni a töltőcsőnek a csőfarra, különben a diaboló elakad, és vacakolni kell vele.

Tehát készült PVC csőből egy töltőűr, aminek kúpos lett a vége, így a csőfarra könnyen rávezethető. A lágy PVC (alias mipolan) cső alkalmasnak tűnt, mind a belső átmérő lövedékmegtartó képessége, mind az alakíthatóság terén. A csövet kissé megmelegítve rányomtam a csőfarra, majd lehűtöttem. Eredmény: pompás illeszkedés. 

Töltő 2.0 

Probléma az lett, hogy a lövedéktartó cső belső átmérője került kúposításra, a csőfar viszont csonka-kúp forma, ezért a lövedéktartó cső, és a csőfar között keletkezett körben egy kis árok, ahova a diaboló fejének pereme beesett, a lövedék megakadt, a töltés lehetetlenné vált.

tolto5.jpg

Keresni kellett egy olyan csövet, aminek külső átmérője kb stimmel a csőfar csonka-kúpjának külső átmérőjével, belső átmérője pedig stimmel a diabolóra, a fentebbi feltételek szerint. Gondolkodtam 3D nyomtatásban, műgyanta-öntésben, stb, de a megoldást itt is a véletlen hozta meg: Kezembe akadt egy 1ml-es fecskendő. Pont tuti!

Tehát mipolan-cső illesztés, és kúp, belül fecskendőből egy csövecske. 

Töltő 3.0

Egész jól működött, jól lehetett csőfarra tartani, és kényelmes töltést tett lehetővé. Probléma most az lett, hogy ebbe az illesztőkúpba helyezett csövecskébe macerásan lehetett a diabolót betenni. Macerás lett a töltés, s bár az ujjak épségének biztosítása mindent megér, ám ez a lövöldözés öröméből sokat levon.

Elhagytam hát a pozicionáló kúpot, mert az átlátszó csővel a csőfarra tartást ki akartam próbálni. Mivel viszonylag egyszerűnek találtatott, hogy a csövecskét magában ráillesszem a csőfarra, készült egy

Töltő 4.0 

tolto_4_0_a.jpg

A küllőt úgy hajtottam meg, hogy a diaboló szoknyáját akkor érje koncentrikusan középen, amikor az a töltőcsövecske szélét éppen eléri. Hiszen a küllő nem egyenesen, hanem egy ív mentén jár. Ha a csőfarba betolásnál nem éppen középen tolja a lövedéket a küllő, a diaboló elfordul egy kissé és megintcsak megakadhat.

Kicsit játszani kellett a küllő hajlítgatásával, de sikerült egész jól bejátszani. Ez így már jól használható lett. A csövecskébe egész jól behelyezhető a lövedék, és könnyedén lehet a csőfarba helyezni. Mivel a küllő a nyomástól ide-oda oldalra ki tudott térni, egy új nyél készült a szerkezetnek, ahol a küllő nyomótüskéje egy 2mmx4mm résben mozgott, a másik oldalról pedig a 6,5mm kvázi vakfuratba illesztettem a fecskendőből vágott csövecskét. 

Töltő 4.1 Ez már egy utólag bárki által könnyen elkészíthető töltőszerszám lett. Csak kicsit problémás a csövecskébe helyezni a diabolót, illetve egész pontosan kell a csövecskét a csőfarra illeszteni. Egy kis gyakorlással remekül használható.

És itt vége is lehetne, ha nem készült volna egy Töltő 5.0. A cél a 4.1 verzió előnyeit megtartani, de könnyebben kezelhető, simább használatú eszköz fejlesztése.

Kell egy olyan tolattyú, ami pozicionálja a diabolót a töltőcsövecske előtt, hogy könnyebben lehessen betenni a lövedéket a töltőcsövecskébe, és akkor is jó pozícióban maradjon, ha kissé már elhagyta a csövecskét a csőfar felé. Adott, ugye, a fecskendő saját tolattyúja, ha levesszük róla a gumi dugattyút, és a kis pöcköt méretre szabjuk. Igen ám, de ez a tolattyú nem szorul a fecskendőben, hanem könnyedén kicsusszan. A tolattyúra alkalmazott zsugorcső lett a megoldás. FIGYELEM, technikai tudás érkezik: kisebb átmérőjű zsugorcsövet tágítottam fel egy csőrös fogóval annyira, hogy rá tudjam tenni a tolattyúra, majd rázsugorítottam, így lett jó méret, mert az eggyel nagyobb cső már túl vastag lett. Kellett még egy tolókar, ami nem kóvályog ide-oda. Ez egy kis alumínium U profil lett. Alsó tengelyezése pedig hilti szalagból készült a 15mm-es bükkfa rudacskán. A tolattyú átmérőjénél kissé nagyobb, 5,0 mm-es fúróval fúrtam át a rudat, majd a furatba csavart tettem hátulról, az anyával beállítva az ütközés mélységét, és felfúrtam a fecskendő külső átmérőjére, 6,5mm-re. Összeállítás után fúrtam még egy előfuratot a megvezető pöcöknek az U profilhoz. Ide egy 4-es facsavar került, olyan, ami nem végig menetes, mert az volt a jó méret az U profil megvezetéséhez. Némi csiszolás, összeszerelés, és próba következett. Jelentem: Bevált! Könyen, gyorsan használható, még távcsővel is. 

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr3718027364

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2023.02.09. 00:54:12

A zsugoricső (esetleg smucigcső) mindenre jó, gyakorlatilag a negyedik helyen van az átlag kendácsoló-berhelő emberek eszközlistáján a wd40, a kacsaszalag és a kábelkötöző után...
:D

Majdnem dobogós!
:-))

Wildhunt 2023.02.18. 20:23:32

Kéremszépen én elsőre az 5.0-ásnak megfelelőt készítettem el.......... 4 hónap rajzolgatás után.
süti beállítások módosítása