...mert ott csíp, ahol legjobban fáj.
Február elején számoltam be kísérletemről, hogy az éves chili paprika termés palántáit egy dobozban, normál LED megvilágítással keltetem, míg elég nagyok lesznek az ablakpárkányon vagy üvegházban való további (immár tűzdelt formában) neveléshez. Már akkor ígéretesnek tűnt az ötlet. Eltelt egy hónap, s időközben szükségeszközökkel bővíteni kellett a létfenntartó dobozok számát. Megérkeztek ugyanis a vészjósló nevű Trinidad Scorpion, Naga Morich és a közismert Jalapeno és Habanero magok.
"A valaha mért legerősebb chili a Naga Morich nevezetű Bangladesből származó paprika volt, melyet 2006-ban 1.598.227 SHU értékkel teszteltek." Az SHU-ról már írtam korábban itt. Ősszel új biztonsági intézkedéseket foganatosítok paprikadaráláskor, mert tavaly a munkavédelmi szemüveg és sebészmaszk dacára percekre elvesztettem látásomat (mivel nem tudtam kinyitni szemem). Pedig azok diódarálóban őrölt, macskapiros jellegű (3000 SHU) kistesók voltak. Erre utal a cím is. A nyálkahártyák és szem ingerlése nyomán mintha szentimentális érzelmek hatása alá kerülnénk. Nincs az a Richard Gere film, mely több könnyet csalna szemünkbe a Tepin-Arbol-Gombakalap ízesítésű hagymás babomnál.
Ha nem akarunk dobozt szögelni és fémlemezt szabni, egy könnyített elkészítésű palántalámpázót mutatok be.
Lássuk tehát, hogyan készíthetünk gyorsan lámpázó dobozt, ha épp kitörni készülnek a helyhiányban szenvedő, 3 hét alatt 10 centisre, sűrűn nőtt növényeink. Végy egy kartondobozt, tapétázd ki alufóliával (hogy lehetőleg minden oldalról kapjon fényt, ellenkező esetben limbóversenyt rendeznek a lámpa felé dőlve). Ha szükségesnek látjuk, beletehetjük egy műanyag ládába, könnyebb lesz rakosgatni. Tetejére készítsünk egy lapos, fényvisszaverő tetőt, melybe az izzófoglalatot erősítjük.
Igen, ez egy mosógép hátfal, amiről levágtam a felesleges részeket. Én újrahasznosítással védem a környezetet. Kapott egy alufólia réteget. A fényforrás két darab 12 wattos LED. Minimális hőt termel és fogyasztása havi 250 Ft lámpánként, napi 14 órát járatva.
Hatékonyságára jellemző, hogy két hétig csak mesterséges megvilágításon éltek a fotón csírázó palánták és...
...láthatóan életben maradtak. Érdemes legalább 30 cm távolságot hagyni az izzólámpa alja és a talaj között, mert a gyorsan növő palánták túl közel kerülve a tömény fényárhoz, akár megéghetnek (kertészeti kifejezés szerint, nem kigyulladva). A lámpázás amúgy is azt az időszakot hidalja át, mikor a természetes fény kevés és a növények meleg, páradús környezetben érzik jól magukat. Viszont például a kazánházban sötét van. Kifejlődésük után 17-20 fokos, száraz klímát kívánnak, így a palántadőlés nevű gombabetegség is megkíméli őket.
Még nem késő a vetéshez, ha valaki kedvet kapna a tavalyi terméseket bemutató galéria láttán. Őrölve, kiszárítva az egész termést vagy savanyúságnak eltéve igazán kellemesen ízesíthetjük levesünket. Néhány fajta alkalmazása lényegében feleslegessé teszi, hogy vesződjünk az étel finomra készítésével, minden más ízt el fog nyomni a domináns chili íz, illetve erőfeszítéseink, hogy életben maradjunk az első kanál után. A hatás maximalizálásához forró levessel fogyasszuk.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.