Magyarországon alig alkalmazott, szinte tabuként elutasított megoldás az elektromos fűtés. Ennek az okairól sokat lehetne vitatkozni, de a gázenergiánál jelenleg mintegy háromszor magasabb ára valószínűleg a legfontosabb szempont. Az árkülönbség ellenére a kisebb házak, lakások fűtése nem feltétlenül drága árammal. Nézzük, milyen lehetőségeink adódnak a témában.
Egyszerű villanykonvektor
E kategórián belül megkülönböztetünk konvektorokat és ún. „gyorsfűtőket”. A konvektorok esetében a felfűtött levegő természetes áramlása (konvekció) továbbítja lassan, de hangtalanul a hőt. A gyorsfűtőnél egy ventilátor segíti az áramlást, hasonlóan mint egy hajszárító. Előbbi a nappali és hálószobák fűtésére ajánlott. Ezekben a helyiségekben hosszabb időt töltünk, fontos, hogy némán, kiegyensúlyozottan, egyenletesen fűtsünk. Utóbbi fürdőszobák ideális készüléke – felesleges egész nap melegen tartani, de amikor használjuk gyorsan kell felmelegíteni. A jobb készülékek fémházasak és beépített termosztáttal és túlmelegedés elleni védelemmel is ellátottak.
Előnyei:
- Viszonylag olcsó
- Könnyen beszerezhető és szállítható
- Egyszerűen telepíthető
- Kis helyet foglal
- Nincs szükség kéményre
- Nem képződik füstgáz
Hátrányai:
- Drága az energiahordozó
- Előfordulhat, hogy az épület elektromos hálózata nem bírja el a megnövekedett terhelést
Elektromos hőtárolós kályha
Az úgynevezett hőtárolós kályhák a nevükkel ellentétben elektromos fűtőkészülékek. Nem közvetlenül fűtik a helyiséget, hanem a kedvezményes tarifájú vezérelt árammal először a belsejében található magnezit téglákat hevíti fel a fűtőszál. Ezek a hőtároló téglák egy szigetelt dobozban őrzik a hőt addig amíg egy szobatermosztáttal vezérelt ventilátor „kifújja” a meleget a szobába. Kettős áramellátást kell kiépíteni, mivel a feltöltés az - időszakosan rendelkezésre álló - vezérelt (éjszakai) áramról történik, de a ventillátort a fűtésigénynek megfelelően - a folyamatosan elérhető - normál tarifájú (nappali) áram hajtja.
Előnyei:
- ”vezérelt” -olcsóbb tarifájú- árammal működik
- A gázüzemű központi fűtésnél könnyebben telepíthető
- Nincs szükség kéményre
- Nem képződik füstgáz
Hátrányai:
- Még a vezérelt (éjszakai) áram is drágább mint a gáz
- Két villanyóra szükséges
Sugárzó fűtések
Egy fűtőtest kétféle képen adhat le hőt: sugározva és a korábban említett konvekcióval. Előbbi esetben az elektromágneses sugárzás közvetlenül adja át a hőenergiát, utóbbinál pedig a fűtőtest először a levegőt melegíti fel és az adja tovább az épületben tartózkodó embereknek a meleget. Minden fűtési rendszer mindkét elven egyszerre működik. A sugárzó hőközvetítés általában kedvezőbb, közvetlenségéből adódóan kevesebb energia vész el. Azokat a rendszereket ahol nagyobbrészt sugárzással történik a hőátadás egyszerűen sugárzó fűtésnek hívjuk. Ilyen például a padlófűtés, amelyből szintén létezik elektromos változat. Lényegesen olcsóbb és probléma-mentesebb mint a megszokott hidraulikus változat. Tipikus sugárzó fűtés az infra hősugárzó, ami az egyetlen igazi megoldás például a kültéri fűtésre.
Ha ennél is jobban el szeretnétek merülni a témában, ajánljuk a cikk szakmai partnerét a Stiebel-Eltront.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.