A motorhiba nem jó dolog. Ülünk a dugóban, araszolgatás, aztán széles vászonra kívánkozó, drámai robbanás közepette vagy épp hangtalanul leáll az autó. Szinte azonnal felharsan mögöttünk a kürtszó és abba sem marad, míg az autómentő el nem vontat a forgalom útjából. Kínos és költséges, de lehet fokozni.
Például egy tengerjáró monstrum főmotorja hibásodik meg az óceán közepén, fedélzetén 4-6000 utassal vagy 16000 konténerrel, melynek egy része kritikus, sürgősen továbbítandó tartalmú? Hétvégén hasonló történt a Viking Sky utasszállítóval. Forgatókönyveket inspiráló szituáció. Az éjszakai vihar tombolásától felkorbácsolt hullámok hátán irányíthatatlanul sodródó hajótest, pattanásig feszült idegek... és akkor megkezdődik az irtás a mentés. Feltűnően ritkán fordul elő hasonló meghibásodás a tengereken, miközben konténerszállítók tízezrei hasítják a hullámokat egy időben. Ennek okáról és a vitathatatlanul impozáns hajómotorokról tárunk fel néhány érdekességet.
Vannak fődarabok, melyek kifejlesztése olyan idő- és költségigényes, hogy inkább bevált gyártmányokat vásárolnak - akár a konkurenciától - minthogy éveket várjanak saját mérnökeik fejlesztésére. Komoly ország nem is kezd harckocsi fejlesztésbe például, míg fel nem töltötte raktárait Rheinmetall L-sorozatú lövegekkel, mert ezek a legjobbak. Még jellemzőbb a belső égésű motorok piaca. A finn gyártmányú Wartsila-Sulzer RTA96-C gigantikus dízelmotor is kivívta ezt a népszerűséget. Kínától - Európáig bevált szokás, hogy a hajóépítők vesznek egy ilyen motort és köré építenek egy tengerjárót.
A 14 hengeres változat 2006 szeptemberében került bevezetésre az Emma Mærsk fedélzetén, mely maga is rekorder volt mérete miatt. A motor főtípus (RTA96) kétütemű, turbófeltöltő kis sebességű dízel. Nagy konténerszállító hajókra tervezték, amelyek nehéz fűtőolajjal üzemelnek. Legnagyobb, 14-hengeres változata 13.5 méter magas, 26.59 m hosszú. Súlya 2300 tonna, teljesítménye 80 kW MW (107.030 LE).
"Egy nagyobb hajódízel egy méter körüli furattal és akár három méteres lökettel készül: egy-egy henger mérete tehát igen jól közelíti lakásunk legkisebb helyiségének dimenzióit, azaz nem csak ülve, de állva is elférne benne a tisztelt Olvasó".- írja a Totalcar régebbi cikke és jellemzőitől - beindításáig sok érdekes olvasnivalóval szolgál.
Ez a nem túl fordulatos filmecske körbejárja a gépházat és fogalmat alkothatunk hatalmas méreteiről.
A tengeri szállítás nagyon környezetszennyező. Néhány évvel ezelőttig "tengerész temetést" kapott az összes fáradt olaj, szennyvíz, hulladék, ami fedélzetükön termelődött. Mondhatnánk, hogy "De hát az óceán oly hatalmas, mit számít az a néhány mázsa konyhai maradék". Mikor azonban olajsár hajtású hajók tízezrei járják a kedvelt útvonalakat, halott vízi sivataggá ölik - ölték a kereskedelmi csapások környezetét, nem beszélve az óránként 7000 kg elégetett üzemanyag légszennyezéséről. A Harmony of the Seas luxushajó például naponta 363 ezer liter nehéz dízelolajat fogyaszt és a hozzá hasonló óriások érezhetően rontják a kikötővárosok levegőjét.- figyelmeztet ez a cikk. Az is meghökkentő, hogy "Többet szennyezünk 16 hajóval, mint egymilliárd kocsival" és ez a tény csökkenti a lelkiismeret furdalást, hogy nem szelektálunk tőlünk telhető módon, igaz?
Ha a motoron keresztül sikerült felkelteni érdeklődésüket a valóban nagy hajók iránt, ajánlom figyelmükbe a Hatalmas hajók /Mighty Ships/ című, hét évadot megért sorozatot. Legalább az epizódok fele igazán érdekes és kevésbé bulváros, így kissé konzervatívabb elvárásoknak is megfelel. Ajánlója szerint "Ez a dokumentumfilm exkluzív bepillantást enged a világ néhány legizgalmasabb úszó munkahelyének belső világába. Páratlan lehetőség, hogy megismerjük mindazt, ami a fedélzet alatt található, kezdve a modern tengerjárók mechanikájától az emberi tragédiákig, amelyekkel a tengerészek szembesülnek ebben a világban. Legyen szó akár konténerszállító hajókról, jégtörőkről vagy élőállat-szállító hajókról, a Hatalmas hajók azt mutatja be, ami a hajók belsejében történik egy út során.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, inkább kövess a Twitteren!