Minden évben aktuális, ezért korábbi posztunk ismétlésével újfent figyelmeztetünk a vízórák és szabadban húzódó vezetékek szigetelésére, valamint a kint hagyott kerti szivattyú leeresztése - leszerelése, kerti csap elzárása is bőven aktuális. Mínusz tíz fok környékén megnövekszik a vízóra fagyrepesztéses törésének esélye. Kellemetlen és drága baleset, de kis odafigyeléssel megelőzhetjük. Ha nincsenek is látható jelei a bejövő vízvezeték és külső csapok elfagyásának, a vízóra- vagy kerti csap aknában megrepedhetett a cső annyira, hogy nem ömlik a víz, de egy kis résen folyamatosan ereszt.
Az illusztráció kissé szájbarágós, de inkább egy őrmester ordítson az arcomba, minthogy 160 m3 vizet veszítsek pár hét alatt (ismét). Az eset tanulsága különben, hogy figyeljünk fel minden rendellenes zajra a házban. Utólag rekonstruálva halk, folyamatos surrogó hangot észleltünk a fürdőszobában, csak nem találtuk a forrását. A ház előtti vak - azaz ledugózott - vízóraaknában szivárgott el tetemes mennyiségű víz egy szük repedésen keresztül.
Lássunk egy statisztikát: Egy szétfagyott vezetéken, átlagos nyomásviszonyok mellett 0,5 mm-es résen naponta 0, 5 m3, havonta 15 m3, 1 mm-es résen naponta 1,5 m3, havonta 46 m3, 3 mm-es résen naponta 12 m3, havonta 360 m3 , 5 mm-es résen naponta 32 m3, havonta 1000 m3 víz is elfolyhat. Összegyűjtöttem néhány jó tanácsot különböző szolgáltatók honlapjairól. Az illusztrációk saját vízórám korábbi szigetelését és a tegnap készített takarópaplant mutatják. Ha nincs otthon üveggyapot, ideiglenesen bármilyen laza szerkezetű anyag megteszi, lényeg, hogy levegő maradjon a szálak-rétegek között, mint egy jó pulóverben.
Mindig időben gondoskodjanak vízmérőjük, és ingatlanuk belső vízvezeték rendszerének fagy elleni védelméről. A vízóra aknát fedjék le gondosan. Ha a vízóra nincs elég mélyen (legalább 90 cm a talajszint alatt), vagy a vízóraakna oldalról is áthűlhet, a vízórát és az aknában levő vízvezetéket külön fedjék el hőszigetelő anyaggal (NIKECELL, ásványgyapot, lefelé fordított karton doboz, stb.). A télen nem használt ingatlanok vízvezeték hálózatát és a locsoló vezetékeket a hideg időszakra ürítsék le! (Fontos, hogy e hálózatok vízmérőóráiból is kifolyjon a víz!) Az ürítés után ellenőrizzék, tényleg jól lezárták-e a hálózatot! A nem kellően leszigetelt vízóra akna miatt bekövetkező vízbekötő-vezeték elfagyásokból adódó károkat, illetve a fagyás következtében elfolyt víz mennyiségét a fogyasztónak kell kifizetnie.
Nemcsak az aknákban, hanem a pincékben is ki vannak téve a fagyveszélynek a vízmérők. Ebben az esetben mindenképp ügyelni kell arra, hogy a téli hónapokra bezárják az ablakokat, illetve ahol kell, kicseréljék a törött üveget. A lakótelepi házakban az épület összes vízfogyasztását mérő szerkezetet legtöbbször a közműalagút és a folyosó mellett kialakított tároló helyiségben szerelték fel. A vízóra fagy elleni védelme a lakók feladata.
Az épületen belüli vezetékek, illetve szerelvények esetében győződjünk meg a helyiség nyílászáróinak épségéről is. Ha a falban levő vezetékben a hideg hatására jégdugó keletkezett, nem folyik a víz a csapból, mivel az elzárja a víz útját. Ha a csövet nem repesztette szét a jég, házilag is orvosolni lehet a problémát. Legtöbbször ugyanis egy fűtetlen helyiség falában fut a vezeték, amelyben megfagy a víz. Ilyenkor a helyiség felfűtése jelenti a megoldást.
A télen nem lakott épületeknél vagy a falakon kívül lévő, illetve a nem kellően szigetelt vízvezetékek, kerti csapok esetén legbiztosabb módszer a víztelenítés. Először nyissuk meg a kerti csapot, majd ezután zárjuk el a téli elzárót. A vezetékben lévő víz ilyenkor az ürítő szelepen keresztül távozik és elszivárog a talajba, így a felszínen húzódó vezetékszakasz is vízmentes lesz, és tavaszig biztosan nem okozhat gondot a fagy. Ha későn látunk hozzá a víztelenítéshez, és a befagyott víz miatt nem tudjuk az elzárócsapot elfordítani, meleg vízzel, óvatosan felolvaszthatjuk a benne lévő jeget, majd ezt követően elvégezhetjük a víztelenítést.
Mielőtt bárki szakemberhez fordul, előtte vizsgálja meg, mi okozhatja a problémát, mert elképzelhető, hogy a fent említett módszerekkel házilag is orvosolható a hiba, és így pénzbe sem kerül. Fontos, hogy a vízmérőt vagy a szabadon lévő műanyagcsöveket ne próbáljuk nyílt lánggal felolvasztani, mert a hirtelen felolvadó víz szétvetheti a mérőt, illetve a csövet. Csak lassan, fokozatos melegítéssel olvasszuk fel a benne lévő vizet.
- A hiányzó aknafedlapot pótolja, ha sérült, cserélje ki!
- Győződjön meg arról, hogy jól záródik az akna fedele!
- Az aknát és a vízmérőt leszigetelheti hungarocellel, pléddel vagy kartondoboz darabokkal.
- Fontos, hogy a tél folyamán többször ellenőrizze, nincs-e víz az aknában, és a fedele is jól le van-e zárva!
- A pincében és a zárt helyen lévő vízmérők, vízvezetékek esetén ellenőrizze a pinceablak épségét, szigetelését és tartsa azt zárva!
- Víztelenítse a vezetékeket, ha nem használja!
A vízhálózat és a vízmérő víztelenítése, a vízmérőakna fagyvédelmének lépései: A vízmérő előtti főcsapot zárja el! A legfontosabb a rendszer teljes víztelenítése, hisz ha nem marad egy csepp víz sem a csövekben, akkor kizárt, hogy fagyás következzen be. Ellenőrizze, hogy a víztelenítés megtörtént-e a vízmérő aknában is!Takarja le a vízmérő akna fedlapját is!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.