A köztünk élő gyíkemberek teóriája abszurd feltételezés, hiszen a hüllők alacsonyabb hőmérsékleten csökkentett életfunkciókkal vegetálnak, így télen nyilvánvalóan lebuknának. Egy fűtetlen műhelyben dolgozgatva megfigyelhetünk magunkon hasonló - de korántsem az állatok téli hibernálására emlékeztető - tüneteket, ők legalább alhatnak. Néha elég lenne néhány fokkal magasabb hőmérséklet vagy csak érezni a sugárzó hőt, hogy pozitívabban és élénkebben éljük meg a munkavégzést.
Ilyenkor ballagunk el a hősugárzó boltba, hogy igényeinknek és számos - részben a biztonságos üzemeltetéshez szükséges - kritériumnak megfelelő típust válasszunk. Mai összeállításunkban fentről - lentről - oldalról fűtő, ékegyszerű vagy ellenkezőleg, programozható és némi automatizmussal rendelkező berendezések felett tartunk szemlét.
A bemutatásra kerülő melegítő-fűtő eszközök többsége (biztonságos kialakításuk és programozhatóságuk miatt) alkalmas fagypont fölé temperálni egy helyiséget. Lehet ez a terület üvegház, ahová a májusi palántafagyasztó időjárási meglepetések ellen helyezzük el, vagy ideiglenesen nem használt ingatlanok védelmét is szolgálhatja. A falban megrepedő vízcsövek többszintű károkozása kellemetlen és költséges, egy lefagyott kazánba begyújtani pedig egyenesen életveszélyes a felrobbanó fagydugó vagy víztér miatt (sajnos megtörtént eset). Vannak költségei egy biztonságosan magára hagyható elektromos fűtőtestnek, de inkább ez, mint vállalni a fagy- majd vízkárokat.
Első versenyzőnk lámpatestként függ a mennyezeten, hogy véletlenül se rúgjuk vagy taszítsuk fel. Halogén fűtőcsővel szerelt, mennyezeti sugárzó. Ránézésre egy folt lokális fűtésére szolgálhat. Például műhelyasztal felett, hogy ne fázzon a kezünk. 1500W teljesítményű. A vékony zsinór vélhetően praktikus ki-bekapcsoló funkciót lát el.
Még nem értünk le a padlóra, a mennyezetre vagy falra felszerelhető infra fűtőpanel látványos megjelenésű, fürdőszobába kívánkozik. Rejti az izzó fűtőszálat, ennek jelentősége poros környezetben, például egy alapos facsiszolás után mutatkozik meg. Tűzveszélyes lehet, mikor a rendkívül gyúlékony, finom por érintkezik a fűtőszállal. Wuff-szerű hangot hallunk és le is mondhatjuk szoláriumbérletünket. 1800 W teljesítményű, minden 20 m2-nél nem nagyobb helyiség befűtésére alkalmas. Opcionálisan távirányítós termosztáttal is kezelhető.
Ez a kerámia hősugárzó szintén magas biztonsággal kecsegtet, akár ipari környezetben, de lakásban is magára hagyhatjuk. Ttúlmelegedés elleni védelemmel van ellátva. Ha pl. valamilyen okból elzáródnak a szellőzőrácsok és a belső hőmérséklet eléri a beállított biztonsági értéket, a hősugárzó automatikusan kikapcsol. Így előzi meg a gép sérülését és tűz kialakulását. A védelem másik foka a helyzetérzékelő. Ha a hősugárzó valamilyen okból felborulna, automatikusan kikapcsol és akkor kapcsol be újra, ha a helyes pozícióba kerül. Így nem következhet be, hogy a felborult hősugárzó sérülést okozzon pl. a padlóban, szőnyegben vagy tüzet okozzon. 1200/2000W teljesítményű.
Gyula vitéz télen-nyáron! - jut eszembe a ventilátorral és termosztáttal ellátott, zömök szerkezetről. 25W ventilátor nyáron hűtésre és 1000/2000W fűtőteljesítmény a hidegebb időkre. Kivitele csinos industrial stílusú a fogantyúnak és fémborításnak, fekete színnek köszönhetően.
Tévének túl sokat fogyaszt, akkor mi lehet? - csodálkoznánk rá pusztán a fotót látva. Igen, ez is hősugárzó, meggyőző megjelenéssel és jellemzőkkel: LED kijelző, hőbiztosíték, gyerekzár, IP24 védelmi fokozat, távirányító, falra szerelhető.
Végül, ha nehéztüzérséget kell segítségül hívnunk, egy gázolajos berendezés. A hőlégbefúvó ventilátorral főleg jól szellőző helyiségek fűtésére alkalmas, mint pl. építkezések helyszíne, új épületek kiszárítása. Gázolajjal működik, a ventilátor és az elektronika 230V/50Hz táplálása hálózatról történik. Az üzemanyag tartály térfogata 19 l, fogyasztása 2 l/h. A kifűthető maximális terület 166 m2.
Hőteljesítménye 70 000 Btu. A BTU az angol hőegység rövidítésből ered (British Thermal Unit) és az egyik legelterjedtebb mértékegység a klímatechnikában. 1 BTU -azaz energia- amely képes 1 font vizet 1° F (fahrenheite) fokkal emelni vagy csökkenteni. Magyarországon leginkább a kW-ot használjuk, átváltása: 1 BTU/h egyenlő 0,293 W.-al. Tehát ez a gép nagyjából 20 kW teljesítményre képes.
Végül egy termosztát, mely az infrapanelhez (másodikként ismertetett) használható. Vezeték nélküli, egyszerűen állítható be rajta a kívánt hőmérséklet, melyet ±1°C pontossággal mér le a készülék. Az automatikus ki- és bekapcsolás lehetővé teszi a lehető legtakarékosabb működést. Heti mód funkciójával különböző hőmérsékleteket állíthat be például hétköznapra és hétvégére.
Reméljük, sikerült a főbb változatok kínálatát átfogóan bemutatni. Az illusztrációk és néhány információ a hazánkban újabban megjelent Hecht honlapjáról származik, mert megengedték.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.