Nem is olyan régen esett meg, hogy egy posztunk kapcsán többek számára kiderült, hogy annak ellenére, hogy osztom az észt a barkácsolással kapcsolatban, bizonyos szempontból igen felkészületlen vagyok például tolómérő tekintetében. Nekem eddig ugyanis nem volt ilyen mérőeszközöm. Mindig halogattam a beszerzését, mert minek az. Az említett posztban tárgyalt szerelés során kiderült, hogy tyű de jól jönne most egy ilyen ördögi szerkezet. Lássuk be, hogy enélkül meglehetősen nagy kihívás egy, mint utóbb kiderült 8 mm külső és 5 mm belső átmérővel legyártott csapágyról megállapítani, hogy tulajdonképpen mekkora. E hiányosságomon felbuzdulva, egy neve elhallgatását kérő olvasónk, volt olyan kedves és meglepett engem egy tolómérővel. Ő az:
Ma meg is érkezett tehát az új kis játékszerem. Ezúton köszönöm és egyben leteszem a nagyesküt, hogy nagyon fogok vigyázni rá. Valamint itt jelezném a kedves olvasóknak, hogy van még pár dolog amiben hiányt szenvedek. Például ilyenem sincs:
Na de félre a tréfát, javaslom, hogy ismerkedjünk meg a tolómérővel!
A tolómérő, tolómérce vagy külföldiül subler (angol nyelvterületen: nóniusz-skáláról a mért értéket. A subler elnevezést német eredetűnek gondoltam, aztán amikor egyszer Németországban arra ragadtattam magam, hogy kérjek egy "sublert" a helyi szakitól, akkor Hans úgy nézett rám, mint aki nem látott még hülyét. Lehet, hogy a kiejtésemmel volt baj, mindenesetre a félórás könyörgésem végére már tulajdonképpen svédül beszéltem. Megpróbáltam megkeresni a subler név eredetét, és bevallom, először nem találtam. Aztán elvetődtem egy német nyelvű oldalra, ahol a tolómérőről értekeztek és szemben találtam magam ezzel a mondattal: Der Messschieber (auch Schieblehre oder Schublehre) ist ein Längen-Messgerät. Ebből számomra egyértelműen kiderült, hogy a subler elnevezésnek van némi köze a tolómérőhöz. Ezek után végképp nem értem, hogy Hans mit értetlenkedett. Majd a kommentekben megmondjátok.
, nagy kedvencem volt a suliban. Főleg miután megtanultam leolvasni a varázslatos elnevezésű
A subler a mérőeszközök népes családjába tartozik. Külső és belső méreteket, valamint mélységet lehet vele, nagy pontossággal mérni. Ezalatt értsük a 0,1 - 0,02 mm-es pontosságot. Mindez a már említett nóniusz-skála hosszától függ.
- 0,1 mm pontosság - 9 mm skálahossz
- 0,05 mm pontosság - 19 mm skálahossz
- 0,02 mm pontosság - 49 mm skálahossz.
A nóniuszt Pierre Vernier találta fel 1631-ben. Találmányát Pedro Nunez portugál tudós latinos névváltozatáról, Petrus Noniusról nevezte el, akinek először támadt az ötlete, hogy műszerek pontosságát ezen az elven növelje meg. |
Méréskor a tolómérő rögzítő pöckét kilazítjuk és a mérendő felülethez szorítjuk a pofákat. De nem állat módjára, csak finoman. Ezután rögzítjük a pofákat és elvesszük a tolómérőt a munkadarabtól, majd leolvassuk a mért értéket. Párszor érdemes megismételni a mérés. Ezt kivételesen tapasztalatból mondom. A tolómérő használata nagy gyakorlatot igényel. Sok összetevő befolyásolja a mérést. A mérő kolléga gyakorlottsága, a hőmérséklet, a subler műszaki állapota, az alkalmazott mérőnyomás nagysága.
Forrás: Wikipédia |
Az előbb nagy mellénnyel bemondtam, hogy "olvassuk le a mért eredményt". A nóniusz-skála használata, csak elsőre tűnik bonyolultnak. Akár el is magyarázhatnám nektek, hogy hogyan kell leolvasni a tolómérővel mért értéket, de nem biztos, hogy lenne benne köszönet. Inkább találtam nektek jó kis animációt, aminek segítségével pillanatok alatt megértitek a dolgot. IDE KATTINTSATOK! Ha inkább olvasgatnátok a dologról, akkor ajánlom az idevágó, nóniusz-skáláról szóló szócikket.
A technikai fejlődéssel párhuzamosan, megjelentek a modern, előbb mérőórával, majd digitális kijelzővel felszerelt tolómérők. Ezek az eszközök nagyobb pontossággal mérnek és az eredmény is könnyebben leolvasható róluk.
Hogy biztosak legyetek a dolgotokban, az alábbi videón azt is megnézhetitek, hogy hogyan működik a nóniuszos tolómérő a gyakorlatban. Egy biztos: a tolómérők nagyon érzékeny, finom műszerek. Vigyázzunk rájuk!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.