Szétszedtem: mosógép I.

2017.04.28. 05:00 | Írta: kkm.furdancs

Az automata mosógép előnyeit nem kell ecsetelni azoknak, akik láttak már mosógépszagú, gombóccá összetekeredett zokniadagot egy fél délelőttnyi keverőtárcsás mosóprogram után, amit a hagyományos centrifuga kopogós tánca festett alá. Talán nem túlzás hétköznapjaink egyik leginkább innovatív felfedezésének tekinteni, bár története 247 évre nyúlik vissza, mikor az első, fából készül mosógép ötlete kipattant Jacob Christian Schäffer német lelkész fejéből.

1.jpg

Szerettem ezt a mosógépet. Középkategóriás árban aranyos volt és okos. Electrolux EWT13420W, aki szólt, ha befejezte a mosást. A Zanussi (a napokban hunyt el) nem szólt, csak csendben rohadt és eltört a tengelye. Sajnos minden szerettünk meghal egyszer, s most kivételesen büntetlenül megnézhetjük, mi van a belsejében. 

mosogep01.jpg

A fényes festés hosszú időn keresztül eltakarja a gép belsejében összegyűlt szennyeződéseket és csak boncolás után tűnik fel, mennyire lerohadt állapotban is volt. Francia autó jelenség, hogy most sem a mechanikai alkatrészek miatt hagyott a fürdőszoba szélén a berendezés, hanem a vezérlőelektronika tette gazdaságtalanná javítását. Vagy mégsem?

Máig is fel tudom idézni a szerződéses (azaz nem alkalmazottként dolgozó) mosógépszerelő arcára kiülő vívódást, mely a korrupció és a tanácstalanság heroikus belső küzdelmét vetítette ki, hogy megrendelésen kívül próbálkozzon-e javítással, vagy vegye fel az űrlapot?. Először elvitte vezérlőegységet és frissítette a szoftvert, majd kimondta látatlanban: vagy a vezérlés rossz, vagy a motor. Mindkettő meghaladta a beszerzési ár 60%-át (használtan vettem). Végül tehát rám maradt a felfedezés öröme, hogy megállapítsam a motor üzemképességét. Tesztünk harmadik részében erre is sor kerül.

mosogep47.jpg

A hajlított élek csodás merevítőképessége visszaköszön minden háztartási berendezésben, melyet nagyjából 0.7-0.8 mm vastag fémburkolat véd, de egyben önmagát is támasztja. A hátfal készült egyedül vastagabb, formára préselt acéllemezből. Burkolat és szelepek nélkül így fest a mosó-öblítő-fertőtlenítő folyadékok útvonala. Beletöltjük és a program megfelelő időpontjában a kiengedett szelep hagyja lecsorogni a dobba a folyadékot.

mosogep43.jpg

 A burkolat eltávolítása előtti utolsó pillanat. Látjuk a forgódobos egységet kiegyensúlyozó két teleszkópos lengéscsillapítót, a szűrőtartót és a hozzá kapcsolódó szennyvízszivattyút.

mosogep02.jpg

Csak a rend kedvéért, a konstrukció így támasztja és csillapítja öt kiló ruha 1300-as fordulaton keltette rezgéseit. Több mosógépszerelő állítja (és most nem a vízkőoldó reklámok színészeire gondolok), hogy nem kell túlzásokba esni a centrifugálás sebességénél. Már az 1000 fordulat/perc is sok, csak gyűri a ruhát. Viszont egy második centrifugálás csodát tehet a program lefutása után.

mosogep03.jpg

Mindennap ezt látjuk mosás közben. Rozsdamentes forgódob két helyen csapágyazva. Most adózzunk néhány másodperc néma csodálattal az elöltöltős mosógépek konstruktőrei előtt, hiszen ott a váznak és dobtartónak szabadon lengő tengelyt kell megtartania akár egy kiegyensúlyozatlan centrifugálás közben is.

Szedtem már szét ilyet. A két csapágy egymástól kb. 15 centiméteres távolságban, egy bordázott alumínium házban helyezkedik el. Ők támasztják a forgódob közepére szegecselt tengelycsonkot. Nem csodálkoznék egy statisztikán, miszerint gyakrabban mennek tönkre ezek a mosógépek a kényelmesen, kétoldalt támasztott felültöltősekkel szemben,

mosogep45.jpg

A harmadik emeleti lépcsőfordulóban bizonyára sokunknak megfordult fejében, hogy mitől ilyen nehéz egy mosógép? Hát ezért, a formára öntött betonprofilok miatt és esetleg az utolsó mosás benne felejtett tartalmától (true story). A dobtartó erős műanyagból készült, alján a besüllyesztett fűtőegységet figyelhetjük meg.

mosogep16.jpg

Nézzük meg közelebbről is. Egy régebbi, nagyon informatív kommentből ismertem meg a mosógépek vízszintmérésének módszerét. Az üres mosógép fűtőszála levegővel érintkezik (persze előtte a fűtőszál burkolatával), ezért gyorsabban fűt fel, mint mikor a vizet kell melegítenie. A vezérlőprocesszor ezt az időt figyeli, mondja szakértő kommentelőnk: Lord_Valdez

mosogep46.jpg

A mechanika rekonstruálásánál a Csernus-módszert követtem. Szétromboltam apró darabokra (a lelket) és újból felépítettem külső máz nélkül. Aztán újra szétszedtem, de már nem raktam össze. Szóval, egy nagy áttétellel rendelkező szíjhajtást látunk, mely két stabil érték között (mosás/centrifugálás) 5-6 fokozatra osztott fordulatszámmal (600-1300) hajtja a dobot. Sőt, mosáskor forgásirányváltást is végez.

mosogep15.jpg

mosogep41.jpgA dob gyors megállásánál segít ez a speciális relének tekinthető mágneses fék. Elve megegyezik a tárcsafékkel, azaz mikor az áram behúzza a tekercset, a fékpofák rászorulnak a tárcsára.

mosogep13.jpg

mosogep42.jpg A működési elv egyezése miatt itt mutatom be a mosógép fedelének biztonsági zárát, mely a program lefutásáig vagy törléséig nem engedi kinyitni az ajtót. Nem is szabad 1300-as fordulatnál belenyúlkálni a gépbe, tudjuk mindannyian. Azonban tegye fel a kezét, aki még egyszer sem fékezte le kézzel a Hajdú centrifuga forgódobját. Na ugye! Jobb, ha megvédenek bennünket saját magunktól. Aki ezt vitatja, nézzen utána, hogy hányan vettek Provident hitelre plazmatévét Somogyban.

mosogep14.jpg

A szerkezet immár szétbontva. Behúzótekercs, érintkezők, nyitómechanika.

mosogep07.jpg

És most elérkezett a pillanat, hogy interaktivitást varázsoljunk a blogba. Ez mi? - kérdezem Tisztelt Olvasót, mutogatva a fenti képre. Ránézésre valamiféle szenzort-érzékelőt sejtet. Kivitele miatt nem gondolom, hogy közvetlenül érintkezik a vízzel és már nem emlékszem honnan bányásztam ki. Segítségképpen egy fotó a következő rész tartalmából (egy mosógép hosszú mesét kíván), melyen látszik, hogyan csatlakozik a vezérléshez.

mosogep05.jpg

Legközelebb a MÉH-telepek egyik sztárja, a tartós fogyasztási cikkek bontóinak királya, a barkácshajtások numero unója: a mosógépmotor kerül terítékre. Mellette szemlézzük az  integrált vezérlést, szivattyúkat, szelepeket és vízszintező megoldását. De előkerül egy hagyományos, elektromechanikus forgókapcsoló is az összehasonlítás végett.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr728764036

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

zooltek 2017.04.28. 06:58:06

Az a kis fekete izé mintha a libella lenne, de pénzbe azért nem fogadnék rá.

kkm.furdancs 2017.04.28. 07:45:37

@zooltek: Nem inkább robbanómotoros defrusztrátor? Mi az a libella? :)

zweitakt 2017.04.28. 09:26:13

A fekete izé, azt hiszem, az egyik (ha nem az egyetlen) vízszint érzékelő. A mosóüst oldalára (ált. a hajtással átellenes oldalon) fel van erősítve egy tubus, amibe a közlekedőedények elve és gyakorlata szerint ugyan olyan magasan áll a víz, mint az üstben. A tubus teteje össze van kötve egy cső által a fekete izével. Ahogy emelkedik a vízszint, emelkedik a levegő nyomása a csőben, és a megfelelő nyomásnál átpattintja a membránt, vagy az elektronikus érzékelő érzékeli azt. No, ekkor leállítja a vízfeltöltést.
A fekete izé hátulján van némi csavargatható izé, azokkal szabályozzák be finoman a cucc előfeszítését.

A mágnesszelepeket mentsd meg, időzített locsolásra kiválóan alkalmasak.
Jó még a kert átvonulómacska-mentesítésére is. Csak egy mozgásérzékelő kell hozzá, és ha jön a macs, kapja a vízpermetet. Egy kis idő után le fog szokni az átjárásról. Monnyuk nem árt, ha csak olyankor van élesítve a rendszer, ha a kedves lakó nem járkál a kertben, mert őt is elűzi a hirtelen zivatar...;-)

lutria 2017.04.28. 18:21:00

Volt NDK VA861 mosógépünk,abban betontömb helyett 2 db 10-15 kilós öntöttvas súly volt,cserénél kimentettem minden működő alkatrészt belőle,a súlyokat pl.a hátsókerék hajtású kocsimban használtam télen cementes zsák helyett,-sokkal kevesebb helyet foglalt.

kkm.furdancs 2017.04.28. 18:33:50

@zweitakt: Köszi! Jó megoldás.
@lutria: Nekünk is volt. Kiesett az egyik lába, pótoltam, de olyan táncot járt centrifugáláskor, hogy az egész lépcsőház hallotta.

Lengyelpiac Hu 2017.04.28. 21:50:09

Nyomáskapcsoló.
Egyébként látszik,hogy csapágyas volt a gép.
A fósógépszerelőd meg szimplán kontár.

nick papagiorgo 2017.04.28. 22:04:53

"Nem csodálkoznék egy statisztikán, miszerint gyakrabban mennek tönkre ezek a mosógépek a kényelmesen, kétoldalt támasztott felültöltősekkel szemben"

Állítólag az egytengelyű elöltöltősek jobbak/strapabíróbbak, mint a kéttengelyű felültöltősek (a felültöltőseket eleve csak a helyhiány miatt - panellakás) találták ki. Bizonyítékom nincs rá, csak olyan mosógépszerelő-legenda. Lehet, hogy az egy darab, de masszívabb csapágy jobb, mint a kétoldalt a két kicsi.

Az viszont tény,hogy ha a "silver-nano" mosógépet szétszeded, nem fogod megtalálni benne az említett nemesfémet :)

Egy Hun Hunniából 2017.04.28. 22:56:15

A felültöltősöknél (kétoldalt csapágyazottak) sajnos a gyártók (pl. anyum fagor gépe!) ellinkel(het)ik az anyagminőséget és a könnyen "elolvadó" FOS spiáterből készítik a tengelycsonkokat. Ezt az egyoldalon csapágyazottnál semmiképp nem tehetik meg, mert már a garancia idő alatt is letörne az összes. Olyat szétszedve még nem láttam, de biztos hogy csak acélból készítik (horganyozva? rozsdamentes anyagból?)
Ettől függetlenül én a régesrégi ( sokaknak az ugrálós) Hajdú gépet preferálom (és használom).

Egy Hun Hunniából 2017.04.28. 23:01:05

Mosógép dobra féket szerelni pont ugyanakkora ökörség, mint űrgolyóstollat kifejleszteni.
Vízzel és "rongyokkal" feltöltve (messze) nem lesz örökmozgó. Szerintem

Impulzusmomentum 2017.04.28. 23:57:01

Légyszi azt még mondja meg valaki, hogy oké, működés közben ne nyulkáljunk bele a gépbe (zárjon a zár), de ha már lejárt az a nyavalyás program, sőt, ki is kapcsoltam a gépet, nem forog a dob, akkor mi a szent frászért kell még 2-3 percet várni míg kattan a zár és nyitható az ajtó??
Évek óta keresem a választ...logikát nem látok benne. Hátha ti szakik tudtok segíteni. :)

zooltek 2017.04.29. 05:59:47

@kkm.furdancs: Amit zweitakt részletesen és érthetően leírt, na az a libella :)

De mi az a robbanómotoros defrusztrátor? Mondjuk egy Ford Mustang? Ha annak beindíthatnám a robbanómotorját, minden frusztrációm elmúlna :)

@nick papagiorgo: Az elöltöltősben is két csapágy van. Ott a felültöltőshöz képest hosszabb a tengely, és mindkét végén ki van támasztva 1-1 csapággyal. Nem tartósabb mint a felültöltős, sőt.

@Egy Hun Hunniából: Nem a tengelycsonkot készítik spiáterből, hanem a csapágyházat, amiből legtöbbször utólag már nem tudod kivenni a csapágyat, egyben kell cserélni :/

@Impulzusmomentum: logika nincs benne, csak fizika. A zárak 99%-a egy bimetált vagy spécin hajtott lemezt tartalmaz, az a 2-3 perc kell neki, amíg lehűl és visszapattan a nyitott állapotba.

kkm.furdancs 2017.04.29. 07:15:26

@Lengyelpiac Hu: Őszinte érdeklődéssel kérdezem, mert mindig tanul az ember. Miből gondolod, hogy csapágyas volt? Kopások valamelyik alkatrészen?

Mint a Dr. Csont vagy bármelyik patológusos sorozatban, ahol 15 éve foszladozó hullákat azonosítanak :)

kkm.furdancs 2017.04.29. 07:16:29

@zooltek: Köszi a választ, a soká nyíló ajtó magamat is bizonytalanságba kergetett néha. Tönkrement? Vagy csak önuralomfejlesztő gyakorlat?

zooltek 2017.05.01. 06:16:53

@kkm.furdancs: Bár Lengyelpiac még nem válaszolt, addig mondom én. Ezekből a képekből a kopást megállapítani nem lehet, de az üst oldalán a tengelytől meginduló vízfolyás igencsak árulkodó. Ez azt feltételezi, hogy a gép minimum szimmeringes. És mivel elég rozsdás színe van, azt a csapágyat már nagyon régen gyilkolta a szivárgó víz.

Ezermester.furdancs. 2017.05.02. 13:19:08

@zooltek: Így van, a szimering után a csapágy is gallyra megy, ezért van az a rozsdás lefolyás a dob oldalán. És ezért van a fűtőszál felső részénél is egy kis perem, ha folyik a rozsdás víz, akkor először ne oda folyjon.

Csak egy érdekesség: nekünk Whirlpool awt mosógépünk volt, aminek a tengelye letört, és ha jól emlékszem tényleg valami spiáter anyagból volt a tengely végén a felfogatás. Vettem hozzá javítókészletet néhány ezer forintért és még vagy öt évig hibátlanul működött utána.
süti beállítások módosítása