Hiába idilli csendélet a főcímképen, lapozás után megrázó fotók következnek, melyek az aranyos kisállatok fejéhez hasonló kókuszdió megmunkálását mutatják hegyes és éles szerszámokkal. Csakis akkor olvasson tovább, ha képes legyőzni élénk képzelőereje démonait vagy nem kedveli Hakapeszi Makit!
A kókuszdió nem az a hétköznapi gyümölcs, mely minden nap megfordul a konyhában. Ha felnyitását a benne lévő kókuszhús és kókuszvíz kinyerésével szeretnénk elvégezni, szükségünk van segédeszközökre. Pontosság kedvéért, a közismert kókusztej fogalom a hús kipréseléséből nyert fehér folyadék.
Mint egy kis háziállat. Hasonlít kutyára, de fülét vesztett mackókácskára is (kismackó, kismackó, barna, se füle, se farka). Legismertebb módszert alkalmazva, szája (legnagyobb mélyedés) erőteljes benyomásával egyidejűleg kettérepesztjük koponyáját egy kalapáccsal. Ha a puszta húsra vágyunk - kókuszvíz nélkül - csavarjuk be egy törölközőbe és verjük szét fejét a járda szélén. - olvasom profi kókusztörők ajánlását.
Barkácsblogként gépesített eszközökkel történő kinyerést javaslunk, hogy megkóstolhassuk a járdás módszernél út porába elfolyó kókuszvizet. Megfúrom a szádat! - fenyegetem meg és tényleg. A legnagyobb, puha mélyedésen áthaladva, néhány milliméter múlva kemény rétegbe ütközik a fúró. Növelve a nyomást, átszakad és belefúr a húsba.
Egyre rémisztőbb ezt a posztot írni. Most a Sikoly 2. csücsörített verziója rémlik fel.
A kifúrt nyíláson keresztül könnyedén kifolyik néhány centiliternyi kókuszvíz. Megkóstolva nem édes, de határozottan kókusz ízre emlékeztető olajos folyadék. Hát, ezt is kipróbáltuk.
A koponyafedő eltávolításához inkább gérvágó fűrészt ajánlok, mint asztali körfűrészt. Egyrészt ilyen kis méretű, változó puhaságú tárgyat nem tudunk biztonságosan megfogni és balesetveszélyt rejt a művelet. Ha egyenletes vágást akarunk, akkor vagy magasra emeljük a fűrészlapot (ha egyáltalán átfogja) vagy forgatnunk kell. Ezzel szemben gérvágó alá biztosan kitámaszthatjuk a diót és bízhatunk a merőleges, egy síkban lévő vágásban.
Ha a fúrószár és fűrészlap tiszta volt, nem kell aggódnunk a fehér kókuszhúst szennyező barna por miatt. Könnyedén letörölhetjük. A húst egy vékony, félkemény réteg borítja, a kemény dió és ezen réteg közé kanalat vagy más eszközt benyomunk és pillanatok alatt kifeszegetjük az értékes belső tartalmat.
Kaptunk egy száraz, tiszta belső felületű edényt. Kár lenne kihasználatlanul hagyni, hiszen természetes eredetű és trópusi hangulatot keltő alapanyaggal van dolgunk. Illeszkedő éleinek hála, alulról megtámasztva egy tojásszerű tárolóedényt készíthetünk. A tetejére stílusos markológombot helyezve aprópénz, ékszer, kisebb tárgyak gyűjtésére alkalmas.
Az alsó kitámasztás elkészítése figyelmet, alkatrészeket és időt igényel, több a hibalehetőség, így más formát választottam. Képzeljék el, mikor Hiszékeny úr tőrbe csalja Hakapeszi Makit és ivóserleget készít a fejéből, hogy megigya a vérét.
Egymással szemben elhelyezzük a két diórészt, hogy aljuk párhuzamos legyen egymással.Ha véletlenül ferdén vágtuk át a diót, még kompenzálhatunk a tág furat biztosította szabadság miatt.
Egy furatunk már van, mely a második helyét is kijelöli. Ezen vezetjük át a két felet összefogó csavart.
A kapupánt csavar domború, sima felülete pont ideális erre a célra. A két alkatrészt elforgathatjuk tetszés szerint, hogy a felső rész vízszintes legyen. Ezután meghúzzuk az anyát. Csinos és autentikus.
Megmutatjuk a kókuszdió felnyitásának hagyományos módszerét is, ha véletlenül hajótörést szenvednének egy déltengeri szigeten és nincs önöknél gérvágó. Jó étvágyat!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.