A fémipari gyártmányok összeszerelésének általános és leggyakrabban alkalmazott módja a csavarkötés. Ebből következik, hogy a szerelési munkák közül a csavarkötések szerelése fordul elő a leggyakrabban. Mai posztunkban ennek módszertani és balesetvédelmi oldalát vizsgáljuk.
Mindenfajta csavarozási munkához szakszerűen karbantartott és jól illeszkedő szerszámokat használjunk. Szereléskor elsősorban a nem állítható kéziszerszámokkal (villás kulcs, kormos kulcs stb.) dolgozzunk. Állítható csavarkulcsokat becsavarásra és csavaroldásra, kicsavarásra csak a legszükségesebb esetben használjunk. Csavarmeghúzásra ezeket azért ne vegyük igénybe, mert szerkezeti felépítésüknél fogva lazább fogást adnak, és így a csavarfejet és az anyát megrongálják. Használatuk csak akkor indokolt, ha meghúzáskor vagy oldáskor az anya a csavarral együtt elforog. Ez esetben az állítható csavarkulccsal a csavarfejet fogjuk meg, s a meghúzás vagy oldás irányával ellentétes irányú erőt fejtünk ki.
Nagy nyílású villás kulcshoz ne vegyünk igénybe szűkítő lemezbetétet. Körmös és oldalcsapos kulcsok helyettesítésére lyukasztót vagy egyéb eszközt ne használjunk. Ha villás kulccsal dolgozunk, a meghúzáshoz ne használjunk kalapácsot vagy hosszabbító csövet. A csavarkulcsok hosszát a szabványok a csavarátmérők megengedett forgatónyomatékának megfelelően adják meg. Nagyobb csavaró nyomaték kifejtésével a csavar megszakad és használhatatlanná válik, ugyanakkor a csavarkulcs is idő előtt tönkremegy.
A megsérült, megrongálódott csavart, anyát és csavarkulcsot azonnal cseréljük ki vagy javítsuk meg. Sérült, hiányos vagy elhasználódott csavart, anyát és szerszámot ne használjunk. A csavarmeneteket összecsavarás előtt mindig olajozzuk meg.
A kötőcsavarok a gép üzemeltetése közben általában változó igénybevételeknek vannak kitéve. Ennek következtében anyaguk előbb-utóbb kifárad. A kifáradás ideje, tehát a csavarok élettartama nagymértékben növelhető, ha szereléskor erőteljesen meghúzzuk őket, azaz a csavaroknak előfeszültséget adunk. Ahhoz, hogy a meghúzás mértéke arányban legyen a menet méretével, a csavar meghúzására használt kulcs karhosszúságát kell megfelelően megválasztani. A megfelelő karhosszúság l =12d mm, ahol d a menet névleges átmérője. A csavarok élettartamát 60%-ban a helyes mértékű meghúzás, tehát az előfeszítés határozza meg. Az előfeszítés helyes értéke azonban nincs egyértelműen meghatározva a meghúzó- (emberi) erő átlagos értékével és a kulcs méretével, mert a meghúzáshoz szükséges erő még sok változó tényezőtől függ (pl. az anya és a munkadarab összefekvő felületének simaságától, a menet pontosságától és minőségétől stb.). Ezért a szakszerű meghúzáshoz nagy gyakorlat és gondosság szükséges. A kötőcsavarok szerelésekor ügyelni kell a fokozatos, egyenletes és egyforma meghúzásra.
A meghúzást legjobb általában három lépésben végezni, éspedig előbb a csavart vagy az anyát érintkezésig becsavarni, majd valamennyit gyengén, végül pedig (megfelelő sorrendben) erősen meghúzni. Bizonyos esetekben a meghúzás sorrendjét is megadják. Általában a nagyobb felületen elhelyezkedő csavarok közül először a középsőket kell meghúzni, és fokozatosan haladni a felület szélén elhelyezkedő csavarok felé. A körvonal mentén elhelyezkedő csavarokat átlósán húzzuk meg, tehát egymás után az egymással szemben elhelyezkedőket.
A csavarok meghúzásának sorrendje
Lehetőleg kerülni kell a csavar hossztengelyére merőleges nyíróterhelést. A nyíróterhelés semmi esetre se hasson az orsó menetes részén. Ha a csavar hossztengelyére merőleges terhelés elkerülhetetlen, akkor kisebb igénybevételkor legalább azt kell elemi, hogy a csavar szára a furatban pontosan illeszkedjék (illesztett csavar). Még jobb az a megoldás, amikor a furatba teljesen átmenő kúpos vagy legalább az igénybevétel helyét áthidaló hengeres hüvelyt (csövet) illesztünk és ezzel tehermentesítjük a csavart. Csavart menetes furatba vagy anyát csavarra előbb kézzel kell csavarni. Ily módon a csavarnak egészen az ütközésig könnyen kell mennie. Az akadozás vagy a megszorulás oka lehet tisztátalanság, menetcsorbulás vagy pedig a rosszul megmunkált menet. Ilyenkor a menetet utánavágjuk vagy a csavart kicseréljük. Nagy játékú, lazán csavarható menetet nem szabad beszerelni. Ha ilyet mégis beszerelünk, meghúzáskor vagy - ami még rosszabb - üzem közben a menet kiszakad. Szerelés előtt az alkatrészeket gondosan meg kell tisztítani, mert a szennyezett menet szereléskor berágódik.
Ha a csavart, ill. az anyát ütközésig becsavartuk, és kézzel már nem forgatható, a további csavaráshoz a csavar mérete és a hozzáférhetőség szerint különféle kulcsokat használunk. A csavarok szerelésekor fontos, hogy az összefekvő felületek egyenesek, simák és a csavar tengelyére merőlegesek legyenek. Ha az a felület, amelyre a csavarfej vagy az anya felfekszik, nem egyenes, vagy a csavarfej homlokfelülete nem merőleges a csavar tengelyére, a felfekvés csak pontszerű. Mivel pedig a csavarkötések általában rezgéseknek vannak kitéve, az érintkezőpontok lecsiszolódnak, és a csavarkötés meglazul. Ha a felületek nem elég simák, berágódhatnak. Ennek elkerülésére a fej vagy az anya alá sima alátétet teszünk.
Becsavaráshoz, meghúzáshoz a csavarfej hornyával közel azonos élhosszúságú csavarhúzót kell használni, mert rövidebb éllel kisebb a kifejthető forgatónyomaték. Ha a csavar süllyesztett fejű, a csavarfej átmérőjénél hosszabb élű csavarhúzó nem fekszik be a horonyba. A csavarhúzó élezésekor ügyeljünk arra, hogy az él oldallapjai a homloklappal 90 fokos vagy ennél kisebb szöget zárjanak be.
Baleseti veszélyek. Csavarkötések szerelésekor a legtöbb baleset a szerszámok helytelen használatából, a meggondolatlan munkából származik. A balesetek túlnyomó többsége kézsérülés. Elkerülésükre a csavarkötések szerelésekor a következő szabályokat kell betartani.
- A szerszámokat rendeltetésüknek és méretüknek megfelelően használjuk.
- Nagyobb méretű csavarok oldásakor testünket jobb lábunkkal jól támasszuk meg. Így elejét vesszük annak, hogy a csavar hirtelen meglazulásakor egyensúlyunkat veszítve hanyatt essünk.
- Kerüljük az egymásba akasztott villás kulcs használatát.
- A megsérült szerszámot azonnal cseréljük ki vagy javítsuk meg.
- Villás kulcshoz szűkítő lemezbetétet soha ne használjunk.
Forrás: Simon Sándor Fémipari alapképzés (1976.) című nagyszerű tankönyve, mely a kiadása óta eltelt évtizedek dacára is megőrizte mindazon tudás aktualitását, melyre a barkácsműhelyben szükségünk lehet.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.