A forrasztás előkészítésének fontossága és végrehajtása egyformán fontos és ugyanazokat az anyagokat, eljárásokat igényli egy NYÁK-lap vagy vízvezeték összeforrasztásánál. Bátran merjük felhasználni a régi szakirodalmat forrásul. Ma egy nyúlfarknyi írás az előkészítésről, a folytatásban forraszok és segédanyagok.
Bármilyen alakú és terjedelmű tárgyon vagy munkadarabon kifogástalan egyenletes forrasztást csakis fémesen tiszta és zsírmentes forrasztási helyeken lehet végezni. Tehát a forrasztási helyeket még a forrasztás előtt mindenféle szennyeződéstől, oxidrétegtől meg kell tisztítani. A forrasztási helyek fémes tisztításának eszközei a reszelő, a hántoló, a csiszolóvászon stb. A zsírtalanítás hatásos módja a sósavba mártás, ill. a forrasztandó felület sósavval való bekenése. A már letisztított felületet kézzel vagy szerszámmal érinteni, fogdosni nem szabad, mert újra szennyezett lesz.
Az összeforrasztandó darabokat úgy kell egymáshoz erősíteni, hogy helyzetük forrasztás közben ne változzék meg. A forrasztási helyeket lehetőleg a forrasztás előtt folyasztó anyaggal vonjuk be, s egyben védjük meg a levegő szennyező hatásától is. A folyasztó anyag a forrasztási helyeken ugyan feloldja az oxidhártyát, de ha a felület a levegővel hosszabb ideig érintkezik, az újabb oxidhártyával vonja be.
Minden egyes forrasztási munka előtt a páka csúcsát gondosan le kell tisztítani, s a hevítés közben keletkezett mindennemű szennyeződést, revét el kell távolítani róla. A tisztítást úgy végezzük el, hogy a felmelegített páka csúcsát a páka nagysága szerint kb. 10...20 mm hosszúságban minden oldalon a tiszta fémrétegig lereszeljük. Ezután a pákát óvatosan újra fel- melegítjük, csúcsát a szalmiákkő gödrében megforgatjuk és az ebben megolvasztott forrasztóónnal egyenletesen beónozzuk.
Forrasztás vagy hevítés közben a páka csúcsán salak vagy reve keletkezik. A szennyezett pákacsúcs rossz hővezető, és rontja a forrasztási munka minőségét, ezért a páka csúcsán jelentkező mindenféle szennyező lerakódást azonnal el kell távolítani. A páka csúcsán revés oxidréteg akkor képződik, ha a pákát túlizzítjuk, ezért a páka túlhevítését kerülni kell.
Folytatjuk!
Forrás: Simon Sándor Fémipari alapképzés (1976.) című nagyszerű tankönyve, mely a kiadása óta eltelt évtizedek dacára is megőrizte mindazon tudás aktualitását, melyre a barkácsműhelyben szükségünk lehet.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.