Lassan kezdődik az ajándékvadászat és találgatás, mi lenne annyira kreatív és hosszan kitartó figyelmesség, melynek még valami haszna is akad, akár hosszú távon. Keresgélés közben bukkantam a Furdancs profiljába vágó párosra, az eléggé közismert Raspberry Pi hobbiszámítógépre és a megismerését segítő kísérletező készletre.
Thoreau kolléga tavaly már írt a bankkártya méretű gépecske igen változatos felhasználási lehetőségeiről. A megjelenés óta eltelt időben még több operációs rendszerrel együttműködve, még több kiegészítővel felvértezve kapható. Engem a NAS, a hálózati adattároló lehetőség fogott meg, mely torrentklienssel kiválthat egy gyári eszközt, szabadidejében pedig számos más célra használható.
Visszaemlékezve az első személyi számítógépemre és a Nokia 9110 Communicator telefonomra, mindegyikben 40 MHz processzor ketyegett és a képernyők felbontása sem szaladt túl a 640*480 pixelen, ehhez képest nagyon megcombosodtak a miniatűr számítógépek. Üdítőek a gyári jellemzők, melyet az írás szponzorátor kapott Raspberry Pi B+ változat felmutat.
ARM1176JZF-S 700 MHz-es processzor
Braodcom VideoCore 4 grafikus kártya OpenGL ES 2.0-val, 1080p30 264/MPEG-4 AVC decoder
Munkamemória 512 MB
Videó kimenetek: RCA, HDMI
Audió kimenetek: 3,5 mm-es jack, HDMI
Onboard SD, MMX, SDIO memóriakártya nyílás
10/100 Ethernet RJ45 onBoard
Tárolási lehetőség SD / MMC / SDIO memóriakártya nyíláson keresztül
2 db USB 2.0.
A teljesítmény- és bővíthetőség jellemzői mellett egy fontos tényező az elérhető, akár magyar nyelvű irodalom bősége. Későbbiekben a kísérletező készletre koncentrálok, ezért a málna PC leírását olvassák innen, a közérthetően és terjedelmesen megírt cikkben.
Kísérletező készlet
Mikor megvásárolunk egy széleskörűen felhasználható terméket a boltban, nem társul hozzá részletes szakirodalom, főleg egy komplett számítógép esetén. Ez az oktatókészlet egyben és lépésről-lépésre vezet be a csomag kibontásától kezdve az operációs rendszer telepítésén keresztül az első programok elkészítéséig. A fórumok és szakmai honlapok sokat segíthetnek, itt azonban egyben (magyar nyelven) megtaláljuk az elinduláshoz szükséges teendőket. Konkrét ajándékajánlatunk a sokoldalú, egyszerűségénél fogva kevés hibalehetőséggel bíró készlet, ideális egy kamasz számára, kinek figyelmét ráirányíthatjuk a saját "alkotás" azaz program vagy hardver készítésének lehetőségére. Szakdolgozati témának is izgalmas a mini számítógép felhasználása a szakterülethez illő feladatra.
A kísérletező csomag tíz kísérlettel vezet be a Raspberry Pi használatába, mint operációs rendszer telepítés, Python programozás és GPIO. Végül kifejleszthetünk egy saját játékot Pythonban elektronikus kezeléssel a GPIO csatlakozón keresztül.
A tanulás lépései és a kísérletek: LED-et működtetni, közlekedési lámpa, lámpa gyalogosoknak, grafikus dobókocka, játék számítógép és még sok más. Javasolt tartozékok: monitor HDMI kábellel és USB-s billentyűzettel
Tartalmaz két dugaszolható panelt, GPIO csatlakozókábeleket, LED-eket, nyomógombokat és további 13 alkotórészt. Az összeépítés teljes mértékben forrasztás nélkül történik.
A dugaszolható panel és alkatrészek jól jöhetnek más elektronikai munkákhoz - mikor már végletekig kimerítettük szolgáltatásait - főleg az ideiglenes összefércelésre jól használható próbapanelek.
Mire van szükség a Raspberry használaba vételéhez?
A Raspberry Pi aprócska mivolta ellenére teljes értékű számítógép. Ahhoz, hogy használhassa is, szüksége van néhány tartozékra: egy operációs rendszerre, tápegységre, számítógépes hálózatra, monitorra, tasztatúrára és különféle csatlakozókábelekre.
Mikro USB mobiltelefontöltő
A Raspberry Pi számára megfelel minden modern mobiltelefon-töltő. Az USB töltéstechnika kezdeti idejéből származó régebbi töltőkészülékek azonban túl gyengék. Ha teljesítményéhes USB készülékeket, például saját tápegységrész nélküli hordozható merevlemezt csatlakoztat, erősebb tápegységre van szüksége. A hálózati tápegységnek 5V-ot és legalább 700 mA-t, de még inkább 1.000 mA-t kell szolgáltatnia.
Memóriakártya
A memóriakártya tölti be a Raspberry Pi-ban a merevlemez szerepét. Az tartalmazza az operációs rendszert. Saját adatai és a telepített programok is rajta vannak tárolva. A memóriakártya kapacitásának legalább 4GB-nak kell lennie és a gyártó adatai szerint legalább a 4. osztályú szabványt kell támogatnia. Ez a szabvány adja meg a memóriakártya sebességét.
Tasztatúra
Bármilyen, USB-csatlakozóval ellátott tasztatúra használható. A vezeték nélküli tasztatúrák néha nem működnek, mert túl nagy áramra vagy speciális meghajtóra van szükségük. Ha nem áll rendelkezésére más tasztatúra, akkor egy külön tápáram-ellátással bíró USB-hubra van szüksége a rádióátvitelű tasztatúra táplálásához.
Egér
USB-csatlakozóval rendelkező egérre csak akkor van szüksége, ha a Raspberry Pi készüléken egy grafikus felhasználói felületű operációs rendszert futtat. Némelyik tasztatúrán vannak kiegészítő USB-hüvelyek egerek számára, úgyhogy nem kell lefoglalnia más csatlakozót a készüléken. Ezek a hüvelyek pl. USB-ceruzához is alkalmazhatók.
(Számítógépes) hálózati kábel
A helyi hálózat routerével való összeköttetéshez egy hálózati kábelre van szükség. Az első felszereléshez mindenesetre még szükség van rá, később használhatja a WLAN-t. Internet-hozzáférés nélkül a Raspberry Pi sok funkcióját nem lehet ésszerűen kihasználni.
HDMI-kábel
A Raspberry Pi HDMI-kábelen keresztül csatlakoztatható monitorra vagy TV-készülékre. DVI-csatlakozós számítógép monitorra való csatlakozás céljára speciális HDMI-kábeladapter.
szerezhető be.
Audiokábel
3,5 mm-es jack dugóval szerelt audiokábel segítségével fejhallgatót vagy számítógép-hangszórót csatlakoztathat a Raspberry Pi-ra. Az audiojel a HDMI-kábelen is rendelkezésre áll. HDMI-hüvellyel bíró TV-készülékhez vagy monitorhoz nincs szükség audiokábelre. Ha egy számítógép-monitort HDMI-kábellel köt össze a DVI-adapterrel, az audiojel ezen a helyen többnyire elvész, úgyhogy ismét szüksége van az analóg audiokimenetre.
Sárga FBAS-videokábel
Ha nem áll rendelkezésre HDMI-monitor, a Raspberry Pi csatlakoztatható egy klasszikus TV-készülékre egy tipikus sárgadugós analóg FBAS-videokábellel is, ekkor azonban a képfelbontás nagyon kicsi lesz. A sárga FBAS-bemenet nélküli TV-készülékek esetében "FBAS-ről SCART-ra" adaptert kell beszerezni. A grafikus felületetet analóg TV-feloldással csak erős korlátozásokkal lehet kezelni.
Folytatjuk!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.