Kertészkedés és barkács kéz a kézben jár, hiszen kerti gépekkel dolgozunk, melyeket karbantartani-javítani kell, esetleg üvegházat és locsoló rendszert építünk magunknak. Mai posztunkban azokra gondoltunk, akik túl hosszú telekkel rendelkeznek, hogy egyetlen kihúzott locsolótömlővel megoldhatnák a vízellátást.
Hat éve használom a lent bemutatott rendszert, tehát állíthatom, hogy igazán időjárásálló és bevált módszer KPE vízcsővel kiépíteni a vízellátó gerincet, talajfelszín felett vagy alatt. 110 méteres teleknél nincs értelme slagra költeni, csak a növényeket tipornám és bosszankodhatnék a folyamatos megcsavarodás miatt. Másrészt drága és úgy sejtem, hosszú távon nem is igazán UV-tűrő az egyszerű locsolótömlő.
Ezért döntöttem az átmérőtől (20-32 mm) függően 120-170 Ft/m áron kapható KPE vízcső mellett. Egy szakaszon földbe ástam, bízva a 10 bar-ig nyomásálló cső időtállóságában. Máshol az évente változó nyomvonal miatt a közlekedő ösvény szélén húzódik. Ősszel akár feltekerhetjük és eltehetjük télre, de a fagyot is bírja, ha leengedtük belőle az öntözővizet.
Korlátozottan (minimum 1 méteres) átmérővel hajlik, ezért derékszögű nyomvonal esetén a könnyen csatlakoztatható és bontható sarokidommal - könyökcsővel - változtatjuk haladási irányát.
A kúpos szorítót az anya tekerésével szorítjuk rá a csőre. Fontos, hogy sorjamentes legyen a cső vége, lecsiszolására célszerszám kapható, de késsel-smirglivel is elvégezhető.
Nem tudom, mennyire tűnik eretnek gondolatnak házi földkábel kivitelezéséhez (például kerti világításhoz) felhasználni, de egy biztos: ugyanazt a védelmet nyújtja korróziós hatások ellen, mint a méregdrága földkábel (lényegében légmentesen szigetel) és mechanikailag is jobban védi az áramvezetőt. A csatlakozóelemek belül a néveleges átmérőre szűkülnek, így nem akad be a kábel behúzáskor.
A könyökidom mellett változatos kiegészítőket találunk a KPE csőhöz, mint végelzárók, szűkítők, toldók, illetve egyenes belső illetve külső menetes csatlakozók. Fontos előnye, hogy kompatibilis (méretben összeillik) az 1" slaggal. A hajlékony csövet kívülről ráhúzzuk és utána szorítóbilinccsel rögzítjük. Ideiglenes toldásra megfelel.
A gerincvezeték szakaszolására és csatlakozási pontok kialakítására alkalmas a T-elágazó idom. Szabványos méretei miatt a vízvezeték-szerelésnél alkalmazott alkatrészekkel tetszés szerint kialakított rendszereket építhetünk. Ebben segít, hogy a KPE cső anyaga gyengébb a fém menetnél, ezért szivárgás nélküli, nagyon erős kötéseket készíthetünk pusztán azzal, hogy belecsavarjuk a belső menetes részbe.
Hosszú távon nem túl megbízható, de barátságos árú csapszerelvény. Mivel rövid idejű, szakaszos használatra telepítjük, nem kell aggódnunk, hogy mikor hibásodik meg és adja fel a vízvezeték nyomása alatt addig szivárogva, míg fel nem tűnik a vízszámlán. Maximum csöpögni fog locsolás közben.
A fenti két alkatrész házasításával és a szabványos tömlőcsatlakozókkal, elosztókkal, átmeneti elemekkel kiegészítve leágazásokat készíthetünk. Locsolórendszerünk lehet párhuzamos működésű, mikor csepegtető tömlőket vagy esőztetőket látunk el vízzel, mindegyiket egyszerre. A hagyományos, célra tartós módszernél viszont a többi csap elzárásával és az épp használt kinyitásával adunk vizet az odahúzott slagnak.
A slagvezetésből származó veszélyt, hogy eltiporjuk a sorok végén lévő növényeket megelőzhetjük, ha minden harmadik-negyedik sor végére leütünk egy karót.
A kert közepére helyezve a gerincvezetéket, rövidebb slaggal is elérjük a vetemény végét, keskeny teleknél talán be sem kell húzni a sorok közé a locsolótömlőt.
Felmerül egy probléma, mikor csapról-csapra vándorolva végiglocsoljuk a kertet. A szivattyú teljes erővel dolgozik, mi viszont elzárjuk a víz útját és próbára tesszük vízvezetékünk nyomásállóságát. Megtehetjük, hogy elballagunk a következő csapig, megnyitjuk és miután rácsatlakoztunk, elzárjuk az előző csapot. Közben két helyen is jól összesározunk mindent.
Legközelebb egy kazánházból származó megoldást mutatok be, hogy elkerüljem a vezeték túlterhelését vagy az ide-oda mászkálást a csapok között.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.