Mikroklíma

2015.07.22. 19:41 | Írta: kkm.furdancs

Két hét kánikula után sokunk ellenállhatatlan vágyat érez megismételni Amudsen sarkköri expedícióját, vagy elszegődni egy norvég fúrótoronyra kosztért-kvártélyért. A józanabbak vagy kevésbé romantikusak klímaberendezés megvásárlásán tűnődnek.

mklima16.jpg

A légteret hűtő megoldások sajnos nem mindenkinek megfelelőek hosszú távon. Már fájnak ízületeink a klímától (ha még nem, majd fognak), fülünk begyullad a ventilátortól és legalább az illúziójára vágyunk valami simogató, hűvös fuvallatnak. Egy pontszerűen ható lábhűtő spontán építését mutatom be most, csatlakozva a témában született előző írásainkhoz.

Padlásbéli felfedezőutamon bukkantam egy kiselejtezett fritőzre, akkori állapotát kegyeleti okokból nem mutatom be. Miért ne? - vetődött fel a korábbi klímaépítő cikkek nyomdokain elindulni és lényegében a szemétből építeni egy klasszikus klímaberendezést, hozott jégből.

mklima01.jpg

Klímaépítéskor legfontosabb teendőnk biztosítani, hogy egyes dolgok ne találkozzanak. Gondoljunk például az elektromos áram, a nedvesség és az emberi test találkozására. Jobb, ha ezt a szigetelést gyárilag garantálja egy készülék, melyet átalakítunk majd.

mklima02.jpg

Ehhez először meg kell bontanunk egységét. Alulról hatolunk a berendezésbe műanyag aljlemezének eltávolításával.Tekintsék az alábbiakat egy (barkács) irodalmi jellemfejlődésnek mely naggyá teszi a klasszikus műveket. A Nagy Magyar Regény tehát rombolással kezdődik, Szétszedtem! rovatunk jegyében, de aztán jóra fordul minden és alkotunk is.

mklima03.jpg

Az egész szerkezet a kicentizett anyagminőség iskolapéldája lehetne, a kritikus helyeken merevített, leheletfinom anyagok alkotják. Mivel erősáramot nem vezet továbbiakban a szerkezet, már nyertünk egy villásdugót és egy vagány sorkapcsot.

mklima04.jpg

A főzőtér bádogtartálya tárul fel és már látjuk, hogy megtakarításához kevés lesz a hideg zsíroldó. Szerintem sokuk járt abban a cipőben, mikor ugyan kivételesen ízletesnek találták a fritőzben készült ételeket, de aztán elment a kedvük a gyakori olajcserétől és a kövesedni hajlamos étolaj eltávolításából. Így aztán bekerült a tárolóba a - például - szobabicikli mellé.

mklima05.jpg

Az olajtartály aljába sajtolták a fűtőszálat. Középen egy csavar tartja a hőérzékelőt, egyben ez rögzíti aljlemezt. Bimetallos hőkapcsolót tartalmaz mechanikus beállítási lehetőséggel.

mklima07.jpg

Azaz ha elforgatunk egy kart, az távolabb-közelebb tolja az érintkezőpárt. A hőkapcsolót alkotó kétfajta fém változó hőtágulása miatt elforduló érintkezők a szükséges hőmérsékletnél zárnak vagy nyitnak. Működést visszajelző lámpa is kapott helyt az áramkörben.

mklima06.jpg

Minderre már nem lesz szükségünk, ezért lemeztelenítjük a bádogtartály alját és továbbiakban ez szolgál a máshol előállított jég tárolására. Természetesen azon a más helyen fog majd jelentkezni a jég előállításának ökolábnyoma és energiafogyasztása, de ez van.

mklima09.jpg

Térjünk a lényegre. A tartályban elhelyezett jég által lehűtött levegőt egy apró hűtőventilátor fújja ki a légtérbe. A szerkezet 12V feszültséggel működik, mint a processzorhűtők általában, nem kell tartanunk áramütéstől. Fogyasztása 1.68W.

mklima08.jpg

Azonos légtömeg mozgatásához kisebb lapátfelület esetén nagyobb sebesség tartozik, ezért a számítógéphűtő ventilátorok sivító hangja. Ha egy tápegységből bányászunk ki nagyobb átmérőjű ventilátort, csendesebb lesz és teljesítménye is nagyobb. Viszont az elhelyezéssel gondok adódhatnak, mint itt is. Ezért döntöttem a processzorhűtő mellett.

mklima24.jpg

Elektromos felépítése nem állít kihívásokat. Egy mobiltöltő, vagy bármilyen 5-12 voltos (egyenáramú) tápegység két vezetékét összekötjük a ventilátor két vezetékével. Fontos a helyes polaritás, felcserélve nem működik. Mégiscsak nedves környezetben működtetjük, ezért az összecsavart-forrasztott-szigetelőszalagozott vezetékpárra az összekötést megelőzően ráhúztam egy zsugorcsövet.

mklima14.jpg

Öngyújtós melegítés mellett szépen összezsugorodva rásimult az egyenetlen anyagra. Hasznos eszköz, mert a szigetelés mellett minimális mechanikai védelmet is biztosít.

mklima10.jpg

Következő teendőnk egy cső levezetése a jéghez, minél közelebb. Ha pusztán a tetőre vágunk egy lyukat, a ventilátor a könnyebb áramlási út miatt közvetlenül onnan húzná a levegőt és nem sok hideget éreznénk a kimeneten. Valami vízgépészeti alkatrészek lehettek az alkotóelemek előző életükben, de szerencsésen egymásba illettek.

mklima11.jpg

A kivágott lyukra a menetes csatlakozás szorítja rá a kivezető csövet.

mklima12.jpg

 Alul pedig egy menet szigetelőszalagtól már meg is szorult.  Hogy a csőre szükség van, minél jobban bizonyítja a jelenség, hogy ha ráteszem a tenyeremet, éktelen sivításba kezd a ventilátor és fordulatszáma is lecsökken. A huzatút nélkül egyszerre szívná és fújná ugyanazon nyíláson keresztül a levegőt.

mklima15.jpg

Rátesszük a fedőt és készen vagyunk. Mivel bevált a konstrukció, később még egy kapcsolót is teszek a tetejére, hogy ne a konnektorból való kihúzással lehessen kikapcsolni.

mklima17.jpg

A működési elve egyetlen fotóban elbeszélve. A jeget helyettesíthetjük gyárilag zacskózott hűtőfolyadékkal, hűtőtáskához adott párnákkal is.

mklima18.jpg

Tesztelés következik. Ehhez a már korábban bemutatott infra hőmérőt használtam fel. Egyszeri nagyobb kiadás, de ilyen alkalmakkor hálásak szolgáltatásai. Nem kell hagyományos hőmérőt nyomni a mérendő felületre (annak mérési hibáival egyetemben), hanem csak meghúzzuk a ravaszt. Hasznos jószág.

mklima19.jpg

A mikro klímába frissen helyezett jég még nem hűtötte le a szerkezet borítását, így azon műhelymeleget mérünk.

mklima20.jpg

A kifújt levegő már hűvösebb hét fokkal, de ez csak jobb lesz, ahogy a jég megolvadva nagyobb felületen párologtat. Fokozhatjuk hatékonyságát.

mklima23.jpg

Az eddig a főzőedény párájának kiengedésére szolgáló rácsos keresztmetszet szűkebb, mint a ventilátor teljes mérete, így mi magunk korlátoznánk a teljesítményét meghagyásával. A szűk rések miatt a kiáramló levegő is nagyobb zajt kelt. Gyárilag formatervezett külsején ront némileg, ha kört vágunk az anyagba, de a lábunk mellett fog heverni, nem látja senki.

mklima22.jpg

Viszont a megnőtt keresztmetszet haszna azonnal meglátszik. Újabb öt fokkal csökkent a kifújt levegő hőmérséklete. Mindez persze gyorsabb jégolvadást eredményez.

Egy napos használat után nem tartom elfecsérelt időnek az elkészítését (még a mosogatást sem), mert rövidnadrágban, íróasztal alatt stabil, érezhető hűvösséget produkált. Most elsősorban a gyors megoldást és a vizuális megjelenést (csinos droid külseje lett vitathatatlanul) preferáltam, de már szemezek egy használatból kivont konyhai szagelszívóval. Herefagyasztónak fogom hívni, ha elkészült a felturbózott mikro klíma.

mklima16.jpg

Mint korábban is oly sok szokszor, kisebb-nagyobb alkatrészekkel a conrad.hu webáruház támogatta írásunkat, köszönjük.

 

   Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr698763136

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása