Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a vécé egy olyan egyszerű találmány, ami örök életű, ám számtalan meghibásodási ok vezethet oda, hogy a királyi trónt le kell cserélnünk. Ilyenkor pedig nem tanácsos megvenni a legelső szembejövő darabot – gondoljuk át alaposan, hogy mire érdemes figyelni, ha új vécét vásárolunk, vagy a meghibásodott „készüléket” cseréljük le.
A legfontosabb paraméterek
A lefolyó vagy szennyvízcső kialakítása szerint: Megkülönböztetünk alsó és hátsó kifolyású csészét, amit nagyon egyszerűen ellenőrizhetünk: ha ránézünk a csészére oldalról, és látunk kifolyócsatlakozási pontot a hátsó résznél, akkor hátsókifolyású csészéről beszélünk.
Ha ez a kifolyó nem látszik kívülről, akkor az a vécé talpa alatt található, ebben az esetben alsó kifolyású csészével van dolgunk.
Az öblítés típusa szerint:
Laposöblítésű: Ezt a típust a tartályból érkező víz segítségével lehet öblíteni. Kevésbé higiénikus, mint mélyöblítésű társa.
Mélyöblítésű: Mindenki ismeri a klasszikus „csobbanós” vécét, ami típusa alapján a mélyöblítésű. Bűzzáró tulajdonsága a vízmennyiség miatt sokkal jobb, mint a laposöblítésűé és egyszerűbben is takarítható.
Az öblítőtartály elhelyezése szerint:
Felső elhelyezésű, egyszerű tartályok: Távolabb és magasra szerelik, a működésük nagyon egyszerű. A tartályban található vízmennyiség „lezuhan” a csészébe, és nagy erővel mossa ki a kagylót. Nem a legcsendesebb tartályfajta.
Alsó elhelyezésű tartály: Ezeknél a típusoknál a tartályok a vécécsészére ültethetők – öblítőcső nélküli csatlakozással. Általában a csésze együtt megvásárolható a hozzá passzoló tartállyal és szerelvényekkel. Ezek a tartályok készülnek porcelán kivitelben is. A porcelán tartályos csésze elegánsabb és jobban tisztítható, mint műanyag társa.
Beépített tartályok: Ez a típus a legmodernebb trendeket követi, a tartály a csésze mögötti falba van beépítve, így láthatatlan. Szerelőnyílással rendelkezik, így meghibásodás esetén is jól hozzáférhető a tartály. Ezek a legmagasabb ár kategóriát képviselik. A beépített tartályos vécét egy masszív kerettel szerelik be, ami a hozzá épített csészét is megtartja. Így utólag könnyebben takarítható a vécé és környéke, hiszen gyakorlatilag a csésze alatt is felmoshatunk, mivel az nem érintkezik a padlóburkolattal.
A meghibásodások főbb okai
Nem gondolnánk, hogy ez a porcelán műremek is el tud romlani, és bár masszív szolgaként áll a rendelkezésünkre, a legapróbb ütésre is hajszálrepedések százai futnak szét rajta észrevétlenül. Ha véletlenül - például övcsattal - megütjük a fajanszot, vagy beleejtünk valamilyen kemény tárgyat, érdemes azonnal alaposan átnézni a csészét, hogy nem sérült-e meg. A hajszálrepedés lehet okozója a későbbi szivárgásnak vagy a darabokra törésnek.
Hasonló probléma adódhat abból is, ha a csésze nincsen rendesen rögzítve a padlóhoz, és elengednek a csavarok. Ilyenkor kezd el dülöngélni a csésze, és nagy eséllyel összetörik az apró ütődésektől, vagy egyszerűen csak letörik a csavartartó talprész.
Köszönjük a szabatos leírást és forrásanyagot a Praktiker.hu gárdájának. Az írásban említett felszerelések nagy választékban, egy helyen megtalálhatók webáruházukban, házhoz szállítással is.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.