A szerszám nélküli tartozékcsere mostanában egyre jobban teret hódit. Az első a sorban talán a fúró/csavarozó gépek kézzel megszorítható tokmánya, illetve az SDS+ fúrószárak befogása lehetett, ahol így elfelejthettük a bizony időnként elkallódó tokmánykulcsot. De manapság már egyre több különböző elektromos szerszám esetében találunk hasonló megoldást, írtunk már például ilyesmiről a Bosch szúrófűrészei vagy épp Starlock rendszere esetében is.
Vannak persze olyan szerszámok, ahol az egyszeri felhasználó valahogy jobban bízik egy villáskulccsal jó erősen meghúzott csavar rögzítőerejében, mint valamilyen ravasz, rugós bekattanós mechanizmusban. Tipikusan ilyen szerszámféleség a sarokcsiszoló. Ezek azért a »morcosabb« szerszámok közé tartoznak. Számtalan helyen lehet szükség rájuk, itt a Furdancs blogon is számos posztban írtunk már róluk. A kevésbé gyakorlott felhasználó ennek ellenére általában némi tisztelettel közelít ehhez a szerszámhoz.
A professzionális felhasználók – igazából bárki, aki vassal, fémmel, kerámiával dolgozik – azonban enélkül a szerszám nélkül már meg sem bírnak mozdulni. Tipikusan az a szerszám, ahol hamar kialakul egyfajta függőség, eljuthatunk odáig, hogy nem is értjük, hogyan maradhattunk életben a sarokcsiszolók előtti időkben, a munkavégzésről már nem is beszélve. Azt ugye tudjuk, hogy a klasszikus sarokcsiszolók vágókorongját (és minden egyéb használható csiszoló/tisztító/vágó eszközt) egy központi M14 csavar rögzíti. A cseréhez persze kell egy körmöskulcs. Ami vagy kéznél van, vagy nincs...
Nem fenyeget azonban az elkallódó kulcs veszélye a Bosch X-LOCK rendszerénél. A körmöskulcsot nem igénylő szerszámcsere-rendszerről ezt írja a gyártó:
„Maximális kényelem – növeld hatékonyságod X-LOCK tartozékokkal! Akár 5X gyorsabb munkavégzés! A Bosch innovatív X-LOCK szerszámcsere-rendszere számos, kiemelkedő minőségű tartozékot biztosít, amelyeket másodpercek alatt cserélhetsz. Maximális hatékonyság és gyorsabb munkavégzés bármilyen körülmények között. Csak egy kattanás, és már dolgozhatsz is. Minden tartozékot megtalálsz, amelyekkel kényelmesebbé teheted a munkád.”
Az egyszeri felhasználóban persze felmerülhet, hogy bár világunk hihetetlenül felgyorsult, de azért a sarokcsiszoló szerszámok/tartozékok cseréjére eddig valahogy volt idő,. Hova hát ez a hirtelen sietség? Nos, ez ügyben érdemes megnézni a gyártó bemutató videóját:
A helyzet úgy áll, hogy aki már dolgozott sarokcsiszolóval, az tudja, egy egyszerű munkafolyamat esetén is többször felmerülhet a tartozékcsere igénye. Például ha valamilyen vasszerkezetet készítünk, általában szükséges egy rozsdátlanítás/tisztítás, majd a vágás, és végül egy sorjátlanítás, esetleg pontosítással, igazítással fűszerezve. Ha korrekten akarunk dolgozni, ezekhez a munkafolyamatokhoz bizony más-más eszköz, esetünkben más-más sarokcsiszolóba fogható tartozék szükséges.
Nem hiszem, hogy kevesen lennénk olyanok, akik – még ha rendelkezésünkre is állnak a megfelelő szerszámok – ne lennénk egyszerűen lusták minden ilyen egymást követő munkafolyamat kedvéért a tartozékok cseréjére. Ugye eleve nem tudjuk, hol hagytuk a megfelelő körmöskulcsot, de amúgy is, egy varrat ledrótkefézéséért nem fogjuk átcserélni a vágókorongot kefetárcsára, majd vissza, mindezt akár több tucatszor. Megoldunk mindent az egy szem vágótárcsánkkal, úgysem látja senki, meg aztán a festék ápol és eltakar. Hogy aztán az adott szerkezet így nem lesz olyan, amilyen lehetett volna, netán hamarabb elkezd rozsdásodni, mert nem tökéletesen készítettük elő, vagy mert egy eldolgozatlan hibába jobban beleakad az idő vas (-nyűvesztő) foga? Istenem, van ilyen, különben is, mit tehettünk volna?
Nos! Erre találták ki a X-LOCK rögzítő rendszert.
Jómagam egy igazán profi sarokcsiszolóval próbáltam ki a rendszert, és mondhatom, nagyon bevált. A szerszám, amit a próbához kaptam, egy Bosch GWX18V-10SC volt. Ez egy 1000 W-os vezetékes szerszámnak megfelelő teljesítmény nyújtó, szénkefe nélküli EC motorral és ProCORE18V akkumulátortechnológiával operáló szerszám. Nagyjából mindent tud, amit egy sarokcsiszolótól elvárunk, (állítható sebesség, rezgéscsillapító markolatok, megvilágított munkafelület). És tud pár dolgot, amire igazából nem is számítunk, például a GCY 30-4 modul segítségével képes Bluetooth kapcsolatot létesíteni, ami a Bosch Connectivity platform használatához szükséges.
Tudni érdemes, hogy én nem vagyok nagy barátja a sarokcsiszolóknak, lévén faiparos a képzettségem. De ezt a szerszámot bizony megtartottam volna, egészen lenyűgöző érzés dolgozni vele. Persze azért a tartozékcserét is kipróbáltam. Némi gyakorlás után tényleg egy gombnyomás a régi tárcsa 'leejtése' és helyére az új felpattintása. Erről egyébként egész sok videót találni a Bosch Youtube csatornáján, érdemes is megnézni őket. Kedvcsinálóak.
A folyamatosan bővülő Bosch X-LOCK rendszerben megtaláljuk az összes vágó, csiszoló, fúró szerszámot, ami egy sarokcsiszoló esetében szóba jöhet. Akinek van kedve, böngészhet egy darab ideig a gyártó X-LOCK tartozékai között, igazán érdekesek is akadnak a sorozatban...