A szakállnyíró gép halála

2020.06.29. 05:05 | Írta: Mr. Furdancs

Igen, szakállas vagyok, de nem azért, mert épp ez a divat. Nagyon régóta viselek szőrzetet az arcomon. Volt, hogy hosszú volt és leginkább egy rosszul értelmezett hajóskapitányhoz hasonlítottam, de ezek az idők már elmúltak.  

Na de ennyit rólam és a szakállamról. Mindenesetre egy szakállas háztartásban indokolt szerszám a szakállnyíró készülék, amit hajnyíró névvel is illetnek olykor.  Az enyém közel tíz év használat után nyilván nyiratkozás közben adta be a kulcsot. Egyszer csak megállt. A jelenséget valahogy így tudnám leírni: most működik, most nem, most igen, most nem. Hamar ráleltem a hiba okára.

Mivel ez nem egy akkus, hanem egy hálózatról működő készülék, azonnal kábelszakadásra gyanakodtam. Nem jártam rossz úton.

 

Én még kicsit ahhoz a generációhoz is tartozom, akiknek nem a „vegyünk újat” hanem a „javítsuk meg” gondolat suhan át elsőre az agyán egy ilyen helyzetben. Fel is állítottam egy ördögi tervet, hogy miként fogom kedvenc szakállnyírómat megjavítani. Majd ti is látni fogjátok, hogyan halványult el szép lassan a „javítsuk meg” gondolat a fejemben, ahogy egyre mélyebbre ástam (volna) magam a gép megjavításában.

A terv a következő volt. szétszedem a gépet, leforrasztom, szerencsés esetben lecsavarozom a beszakadt vezetékrészt, majd az épen maradt kábelvéget visszaforrasztom/-csavarozom a helyére.

Alapos szemrevételezést követően arra jutottam, hogy először a szürke burkolatot kellene valahogy leimádkozni a szerkezetről. Én bohó azt gondoltam, hogy valahol jól elrejtett csavarkompozíciókkal találom szemben magam. Csalódnom kellett és már itt kezdett gyanússá válni a dolog. Na jó, legfeljebb majd kis műanyag füleket kell óvatosan kipattintanom. Tudjátok, ezek szoktak letörni. A sokévi matek szerint, a rendelkezésre álló pattintós füleknek legalább a negyede letörik egy ilyen szétszereléskor.  Megmutatom, hogy csináltam, de nem vagyok rá büszke. Nem volt egyszerű és nem is néz ki túl jól.

Mindenesetre én elsőre mélyen vallásos lettem, de nem segített, nem jött le a burkolat. Próbáltam szabad utat engedni indulataimnak, hogy vak brutalitással, ködös tekintettel leszakítsam az egészet a francba. Ez sem segített. Mondhatnám, hogy megtaláltam a megoldást és visszatáncolva személyiségem sötét szakadékának széléről végül megtaláltam a megoldást, de nem így történt. Igazából egyszer csak lejött a burkolat. Ezt a terítéket készítettem nektek, sok szőrrel:

Senkit nem szeretnék ámulatba ejteni azzal, hogy ennél tovább jutottam a szétszerelésben. Rá kellett jönnöm ugyanis, hogy ez a gyönyörű, immáron levetkőztetett, a ruha alatt valójában kék színű szakállnyíró bizony össze van forrasztva. Vagy egy darabból van öntve, szinte mindegy is, én nem erre számítottam na. Így múlik el a világ dicsősége és így kellett rájönnöm arra is, hogy a gyártó nem támogatja a felhasználó, "javítsuk meg" hozzáállását. Természetesen találtam megoldást arra, hogy továbbra is használni tudjam a készüléket, de ezt tekintettel a gyengébb idegzetű olvasókra nem mutatnám be. A kilógó vezetékek összekötögetése és zöld-sárga szigetelőszalaggal (ilyet találtam otthon) való felöltöztetése nem emberi szemnek való látvány. Működni ugyan működik a gép, de hivatalosan halottnak nyilvánítottam. Az igazi megoldás: veszek egy újat.

  Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr48763830

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

zooltek 2020.06.29. 12:25:36

Mindent szét lehet szedni. De igaz, sokszor töréssel. Én egy Bosch kávédarálógépen tanultam meg, az istennek nem bírtam szétszedni, aztán egy orosz YT csatornán rátaláltam, hogy egy bizonyos helyen rá kell b@szni egy kalapáccsal, et voilá!

Meister · https://www.facebook.com/Meister1977 2020.06.29. 16:11:37

Nem lehet, hogy azért van egybeöntve, hogy 100%-ban vízálló legyen?

zooltek 2020.06.29. 18:17:06

@Meister: A kábel törésvédője (ami a gépből jön ki a 220-240V), azt csak úgy lehet berakni, hogy a gép burkolata 2 különböző darabból áll. Azt nem forrasztják össze ilyen gépeknél, csak nagyon szoros pattintósra csinálják. Ha nem lehet szétszedni, akkor nem lehet összerakni se :) Kivéve a mosógép dobokat mostanában, mert azt dörzshegesztik. De az is megoldható, csak rettentő sok macera és idő.

balazsman 2020.06.30. 20:12:24

Ne Phillipset vegyél, a márkanét hangzatos, de nincs mögötte minőség.
Rowenta, Remington biztos jobbak (mindkettő volt haj/szakállnyírás kategóriában), de talán Braun és Babyliss is jobb, mint a P.

Lord_Valdez · http://liberatorium.blog.hu/ 2020.06.30. 23:21:32

Szigszalag? Legalább zsugorcső. Egy ilyen barkács embernél biztos van.

Akárki is lennék 2020.07.01. 08:56:44

Hello
van egy pont ilyenem, mar evek ota nem hasznaltam. Szivesen atadom ha hasznat venned.

Örömhernyó 2020.07.01. 12:22:46

@balazsman: Nekem 12 éve van meg a Philips márkájú hajnyíróm. Akkus, így a kábel nem nagyon van agyonhasználva, tekergetve, csak töltéskor veszem elő.
Nem is a kábel a gyenge pontja ezeknek, hanem a nyírás hosszát szabályzó fésűtartozék. Az valami hitvány műanyagból van gyártva. Az enyém el is tört évekkel ezelőtt, pillanatragasztó, epoxigyanta, semmi nem segített. Azóta nullásra vágom vele a szakállamat, hajamat, előtte is 3-5 milliméterre toltam le. Szóval nekem távtartó feltét nélkül is megfelel, de azért csinálhatnák ezeket erősebb anyagból.

A vezeték szakadását azért óvatos használattal, tárolással (nem tekerjük fel a kábelt a gép köré, amikor elrakjuk) meg lehet előzni. Szerintem.
Ezért is jobb az akkus: kevesebbet van használva a kábel.
Ami még szar, az a vibráló fejes hajnyíró, ami az olcsó, pár ezer forintos gépeknél és a kutyák szőrének vágására használt gépeknél is jellemző.
A Philips szerencsére körkörösen mozgó motort tartalmaz, tartósabb, simább működésű.
De 7000-8000 forintnál többet se szabad ilyen hajnyírókért kiadni, mert belül ugyanaz egy olcsóbb, 7000 forintos Philips hajnyíróban és egy 20ezer forintos Philipsben is.
süti beállítások módosítása