Emlékeznek a lépcsőházi világításkapcsolóra? A sötét helyiség lámpáit a kívül elhelyezett vagy sötétben tapogatózva megkeresett kapcsolóval felkapcsoltuk, majd iszkoltunk, hogy gyorsabbak legyünk a takarékosan beállított időkeretnél. A szerkezet elektromechanikus elemeket tartalmazott, általában üzemképtelen volt, javítása nehézkes. Kis túlzással érdemesebb lett volna fáklyákat elhelyezni a bejáratnál.
A tömeggyártás és elektronika korábban elképzelhetetlen technikákat és berendezéseket tett elérhetővé a mindennapokban. A lépcsőházi automata is félvezetős elven működik manapság, de funkcióját kiválthatjuk például mozgásérzékelővel. Egy ilyen kapcsolóelemet mutatunk be, mely egyszerű felépítést és sokoldalú alkalmazhatóságot ötvöz a lépcsőházi automaták árának feléért-negyedéért.
Tipikus lépcsőházi alkalmazást akartam megvalósítani. Adott egy sötét helyiség, melyen időnként átvonulok (konkrétan a műhelyem nagy helyisége) a bentebb lévő kis kamrába. Ott dolgozgatok, de néha kirohanok egy szerszámért. Ha felkapcsolom a világítását (csak kintről lehet), feleslegesen fogyasztja az áramot órákon keresztül, ha sötétben maradok, előbb-utóbb beverem a számat a satuba. Ezért érett meg egy közelítésérzékelős lámpa elkészítése. Világítótestként egy barkácsolt fényvető szolgál, míg a kapcsolóelemet egy PIR (Passive Infra Red = PIR) mozgásérzékelőben találtam meg.
A passzív infra elv egy infravörös érzékelőt jelent, mely az emberi (vagy macska, stb) hő jelenlétét érzékeli és a folyamatosan mért hőértékek változását tekinti mozgásnak. A falon-üvegen nem lát át, viszont 180 fokos látómezővel 12 méteres körben figyelhetünk egy helyiséget, szabad teret.
Érzékelőegysége elfordítható (például mikor sarokba vagy falra szereljük) vízszintesen és függőlegesen is. Felerősítésére két menetes csavar szolgál. Védettsége IP44, azaz apró méretű szilárd tárgyak (>1 mm) és fröccsenő víz ellen védett minden irányból (nem károsító mértékű szivárgás megengedett).
Fantasztikus az integráltsága egy ilyen eszköznek. Tartalmaznia kell érzékelőt, valamiféle számító áramkört, időzítőt és erősáramú kapcsolóáramkört. 1200W teljesítményt képes kapcsolni, ezzel egy elég hosszú folyosót bevilágíthatunk. Érdekes, de neoncsőre és energiatakarékos izzókra alacsonyabb teljesítményt ír adatlapja, melyen többi jellemzőit is elolvashatjuk. Emellett puszta érzékelőként alkalmazva indíthatja a riasztóberendezést.
Bekötése nem bonyolult. Bemenő fázis, kapcsolt fázis és közös nullavezeték. Feltételezem, hogy mivel kell neki táplálás - melyet a hálózati feszültség lát el - gyengeáramú riasztóberendezést csak óvatosan, a dokumentáció tanulmányozása után kössünk rá. 230V át tudja rendezni egy kisfeszültségre készített berendezés áramköreit. Lásd a klasszikus "R2D2 konnektort talál" című jelenetet.
Két beállítási lehetőséggel tudjuk finomhangolni működését. Egyik a szürkületkapcsoló (3-2000 lx) határértéke, mellyel leszűkíthetjük például kizárólag éjszakára működését. Az időzítővel meghatározzuk, hogy kapcsolás után mennyi ideig működjön az általa kapcsolt készülék, alapesetben meddig világítson a lámpa. Határértékei 10 mp - 7 perc. Vékony csavarhúzóval állíthatjuk mindkét potenciométert..
Kipróbáltam, azonnal kapcsolt. Érzékenysége sem rossz, a széles időzítési intervallumnak köszönhetően állandóan bekapcsolva hagyhatjuk. Bár itt egy konkrét típust teszteltem, vélhetően az összes mozgásérzékelő hasonló tulajdonságokkal bír és sikeresen használhatjuk, ha világításkapcsoló felszerelése utólag nehézségekbe ütközik.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.