Szinte biztos, hogy frissen családi házat vagy telket vásárolt családok első dolga egy szalonnasütő hely készítése, talán már a lakásavató helyszíneként. Akár körbe rakott kövekből, akár téglából készült, utánozhatatlan ízeket és meghitt hangulatot nyújt a sütögetés.
Később szintet léphetünk egy kerti vagy beépített kemence építésével. Bármennyire könnyed ujjgyakorlatnak tűnhet a legegyszerűbb, tradicionális vályogkemence összerakása, alaptanulmányok és mindenre kiterjedő tervezés nélkül ne vágjunk bele. Akár az uralkodó szélirány, a rendelkezésre álló terület mérete és a legközelebbi ukrán lőszerraktár távolsága is mérlegelés tárgya lehet tűzbiztonsági, építésügyi szempontból.
Ezután következik a típustervek áttekintése, a felhasználási cél kiválasztása, alapanyagok és szerszámzat, valamint munkaigény számvetése. Végül a beüzemelés, a szükséges karbantartás tudnivaló és persze a legjobb receptek beszerzése. Egy könyvajánlóval szeretnénk megkönnyíteni a folyamatot. Építsünk saját kezűleg kemencét vályogból, téglából, fából és szalmából! - javasolja Jana Spitzer, Reiner Dittrich idén megjelent, 104 oldalas, nagyalakú könyvének „Kemencék kint és bent. Saját készítésű modellek, bevált receptek” bevezetője.
A könyv sok fotóval, rajzzal és részletes leírással mutatja be, hogyan építhetünk saját kezűleg kemencét vályogból, téglából, fából és szalmából - azaz bárhol beszerezhető és nem túl drága anyagokból. A kötetből megismerhetjük más országok hagyományos kemencéit és a recepteken keresztül a bennük készülő finomságokat is a kenyértől a húsételekig.
A kötet felépítése logikus sorrendben vezet be a kemenceépítés rejtelmeibe. Főbb fejezetei: A házi kemence működési elve - Az építőanyagok - A kemenceépítés lépései - Előregyártott kemencék - építőkészletek - A kemence üzemeltetése - Sütési tapasztalatok - Receptek friss kenyérhez - Húsos és zöldséges ételek receptjei.
Lássunk egy megvalósított példát a Dubau családtól:
„Vályogkemencénket 2 hónap alatt építettük meg saját kezűleg, és azóta is üzemben van. A kikövezett alap elkészítése után saját tervezésű sablonokkal hozzáláttunk az alépítmény elkészítéséhez. Ehhez betonba ágyazott termésköveket használtunk. Vasalással ellátott fazsaluzatba öntött betonból teherbíró alapot készítettünk.
A sütőteret samott-téglákból falaztuk fel. A füstjáratot (kéményt) a tűztér-sütőtér hátsó végétől felfelé, majd a sütőtér fölött a kéménytoldatig előre vezettük. Így a füstgázok hőjét is felhasználjuk a sütőtér samott-tégláinak felforrósítására. A samott-téglákat később vályog és szalma keverékéből álló anyaggal kb. 5 cm vastagon bevakoltuk. A sütéshez saját érlelésű kovászt és természetes konyhasót (kősó) használunk.
Többszöri sütési kísérlet és különböző receptek kipróbálása után rendszeresen sütünk. A pizzák, lepények és a különböző kenyérféleségek íze kitűnő, a sütés közben a környéket betöltő illat pedig leírhatatlan.”
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.