Lassan ugyan, de közeledik a tavasz, ilyenkor érdemes megtervezni a ház körül található fafelületek, lambériák, kerti bútorok karbantartását. Ha az idő vasfoga kikezdte a fa felületét vagy akár csak az esetleges vízgátló lakkréteget, bizony érdemes megelőzni a nagyobb bajt, és felületkezeléssel megóvni értékeinket az esős, nedves időszak kártékony hatásaitól.
Nagy segítségünkre lehetnek ebben a csiszoló- és egyéb famegmunkáló gépek, amelyek közül most a gyalu- és felsőmaró gépet vesszük górcső alá. Az első ránézésre egyszerű működésű gépeknek rengeteg hasznos funkciójuk van, amelyek segítségével precízen és pontosan újíthatjuk fel és munkálhatjuk meg a kívánt fafelületeket.

A régi festék- és lakkrétegek, illetve a felső korhadt rétegek leghatékonyabb eltávolító eszköze a gyalugép. Nagyon gyorsan és hatékonyan birkózik meg akár az egyenetlen fafelületekkel is, forgó vágófeje a kívánt mélységben távolítja el a sérült és korhadt felületeket.
A gyalugépek legfontosabb jellemzői:
- Gyalulási szélesség: vásárlás előtt érdemes átgondolni, hogy milyen széles fafelületekkel akarunk majd dolgozni, és így kiválasztani az általában 82 mm gyalulószélességű gépet.
- Gyalukések: a gyalugépekben több, általában 2 kés található a precíz megmunkáláshoz. Minél több kés van egy gépben, annál gyorsabban működnek és egyenletesebb felület érhető el velük, mivel több rezgés érkezik a késekről, mint az alacsonyabb késszámú társaikról.
- Teljesítmény: a gyalunak minél nagyobb a wattmennyisége, annál nagyobb az ereje. Persze annál többet is fogyaszt, de ez nem adhat okot arra, hogy megelégedjünk egy kis teljesítményű géppel.
Amikor már nem elégszünk meg azzal a famegmunkálási tapasztalattal, hogy derékszögben vagy szögben meg tudjuk munkálni a fafelületet, akkor segítségünkre lehet a felsőmarógép. Ennek a gépnek a segítségével szárnyalhat a fantázia, és gömbölyíthetünk, éleket formázhatunk, hornyot vághatunk vagy akár kivághatunk egy konyhai munkalapot is.

A felsőmaró gépek főbb jellemzői:
- Marásmélység: vásárlás előtt alaposan gondoljuk át, hogy milyen mélyen szeretnénk majd dolgozni a fában, mert ez a paraméter a maximális mélységet jelöli, így az egyik legfontosabb szempont a kiválasztásnál.
- Fordulatszám-előválasztás: mint a gyalugépnél, ez a paraméter a marógép sebességét adja meg. A piacon található, felső kategóriába tartozó gépeknek szabályozható a fordulatszámuk, így ez a legjobban alkalmazkodóvá teszi a gépet az adott fafelülethez, amely maximálisan képes kiszolgálni az igényeinket.
- SDS: az ilyen rendszerű gépeknél szerszám nélkül cserélhetők és felhelyezhetők a másolóhüvelyek, így gyorsan és kényelmesen váltogathatunk feladat szerint a sablonok között.
- Maróasztal: a maróasztal nagy hasznunkra lehet, hiszen a segítségével a gépünket fejjel felfelé is rögzíthetjük, így könnyítve meg a munkánkat.
- Teljesítmény: a marógép teljesítménye wattban van megadva, így a magasabb szám ebben az esetben is erősebb gépet takar.
- Fordulatszám: állítható fordulatszámmal különféle felületeket munkálhatunk meg precízen, így érdemes olyan gépet választanunk, ahol ez a paraméter szabályozható.
- Méret és súly: ugyancsak fontos paramétere a kiválasztásnak, hiszen ha éppen nem maróasztalba van befogatva a gépünk, akkor a saját kezünkkel kell megtartanunk a gép súlyát a teljes munkafázis alatt, így mindenképpen a saját igényeinket vegyük figyelembe ennél a jellemzőnél.
Láthatjuk, hogy az egyszerűnek tűnő gépek sokféle paraméter mentén szolgálják ki az igényeket, így alaposan megfontolandó a vásárlás előtt, hogy milyen jellemzőből engedünk esetleg egy másik előnyére. Ám megéri a fáradozásunk, mert egy jól megválasztott famegmunkáló gép hosszan elkísér minket a ház körüli munkálatokban.
Köszönjük a szabatos leírást és forrásanyagot a Praktiker.hu gárdájának. Az írásban említett szerszámok és segédanyagok nagy választékban, egy helyen megtalálhatók webáruházukban, házhoz szállítással is.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.