Az emberiséget egyszer a vízkő fogja kiirtani - vizionálok nemzethalált, miközben a bojler belsejében kotorászok az összegyűlt, három kilónyi ásványtömeg maradéka után. Két évente kellene (szerelő által) tisztíttatni, de általában addig elromlik benne valami és minek áztassuk feleslegesen a fürdőszobát.
Most épp három évig húzta a legutolsó meghibásodás óta és meglepetésemre nem a fűtőbetét, hanem a termosztát romlott el. Fura, mert szemre sértetlen, - apróhirdetésben újszerűnek jellemezném - és a szerkezet bonyolultsága sem indokolja, hogy csak úgy magától elromoljon.
De ha el kell romolni, akkor el kell romolni - valami ilyesmit említett Torrente. Kihasználva a frissen érkezett bojlerbelsőséget (inkább vettem egy tartalék fűtőszálat, sosem lehet tudni), lefotóztam őket, majd a hibás termosztátot szétkaptam ismeretterjesztő szándékkal és okulás végett. Mi kerül ebben 5000 forintba?
A termosztát népszerű eszköz, találkozunk vele bojlerben, kapcsolja a kazán keringető szivattyút és a villanytűzhelyben is megtaláljuk. A bimetallos kivitel olyan egyszerű felépítésű, olcsó és megbízható, hogy átlagos üzemeltetésnél nem rúg labdába mellette más konstrukció. Bekötése is egyszerű. Fázis - nulla bekötése és beszerelése után a jelzőlámpa érintkezőinek bemyomása aljzatába.
A „tekerős" termosztátok között a legegyszerűbb kivitelekbe csak a beállítótárcsát építik be, amely segítségével a kívánt hőmérsékletérték megadható. Működési elv alapján három típust vásáolhatunk szobai, kazánvezérlő és egyéb célokra:
- Bimetál mechanikus vagy elektromos érzékelőkkel.
- Elektronikus termisztor és félvezető eszközök.
- Elektromos hőelemek.
A bimetallos megoldás működési elve: A bojler felső részébe mélyen felnyúló kapilláriscső vezeti le a hőt a termosztáthoz. Mivel a meleg felfelé halad, ott érdemes mérni a valós hőmérsékletet és ilyen meleg vízzel találkozik habtestünk a csap megengedésekor.
A bimetall nevében is benne van, hogy két eltérő hőtágulású fémet sajtoltak egymásra, végükön érintkező található. Hő hatására arányosan görbül a bimetall és útja végén egymáshoz nyomja az érinkezőket (illetve bojler esetében a működés logikája azt diktálja, hogy nyitó érintkezőkről van szó, azaz a megfelelő hőmérséklet elérése eltávolítja egymástól őket és abbahagyja a fűtést).
Ez a távolság egy csavarral változtatható, mely a hőmérséklet szabályzásának alapja. Tehát minél közelebb van egymáshoz alaphelyzetben (szobahőmérsékleten) a két érintkező, annál kisebb hőmérséklet-változás mozdítja el a kapcsolóelemet.
Lássuk az elmélet gyakorlati megvalósítását. Három egymásba illő alkatrész, a fűtőbetét, tömítő gumigyűrű és a határozott nyomással helyére pattintható termosztát egység.
Hálás megoldás, hogy nem kell ezt is csavarokkal külön bekötögetni. A réz nagyon jó hővezető, így zömmel ebből készülnek a fő elemek. Csak egy sejtést osztok meg önökkel, miszerint azért gyártják acélötvözetből a hálózati bekötéshez használt csavarokat, hogy ha alumínium vezetéket kötnek be (még találhatunk régi házakban), akkor ne induljon meg a korrózió.
További boncolás sem tárt fel megállapítható okot a meghibásodásra, így nem marad más, mint tudomásul venni a megváltoztathatatlant és némán szemlélni maradványait.
Rövid, egyszerű történet volt a fenti. Tanulságul egy tapasztalatból adódó tanács: Ha nem akarjuk, hogy néhány napi fürdéskimaradás miatt - amíg a szerelő odaér - ledobjanak a villamosról munkahelyünkre igyekezve, ahonnan szagunk okán amúgy is kirúgnak aznap és végül alulmaradjunk a rüh és bubópestissel vívott küzdelemben... nos képezzünk tartalékot az alábbi fürdőszobai kiegészítőkből, hogy órákon belül reagálhassunk: bojler fűtőbetét, zuhanyzó rózsa és gégecső (ezekből akár kettőt, kettőt is!)
És a termosztátból ne? Hát erről szól az írás! - vetheti fel Kedves Olvasó. Persze, abból is. Kivéve, ha fittyet hányunk családunk biztonságára, majd bátran szemébe nevetve a halálnak, bekötjük direktben (konnektorról) a tápot és kézzel szakítjuk meg a fűtést (két óra alatt melegszik fel a 120 literes tartály). Ekkor ráérünk bevásárolni vagy szakembert hívni. Ez esetben gondosan ellenőrizzük a bojler biztonsági szelepeit. Inkább a halál, mint a testzsír!
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.