Az Univerzum kaotikus és veszélyes hely. Létünk minden másodpercében telibe kaphatja bolygónkat egy távoli kvazár utolsó fellobbanásának fénysebességgel érkező, pusztító energianyalábja. Visszatérhet napunk gonosz nővére is, Nemezis - miként a cáfolt, de népszerű elmélet szerint 23 millió évente megteszi - hogy az Oort felhőben megbolygatott meteoritokkal legyalulva bolygónkat, rebootolja a civilizációt.
Éljünk tehát a mának és vegyünk magasnyomású mosót, mit veszthetünk!? Nem szélsőségesen hedonista, elérhetetlen álom, de eléggé a végén szerepel a bakancslistának, ha különben amúgy nem használnánk ki szolgáltatásait. Én jól megvoltam nélküle, mert tudatlanságomban nem foghattam fel széles alkalmazási lehetőségeit. Végül vásároltam egyet, majd még egyet, így alkalom nyílt összehasonlítani őket, illetve rávilágítani hihetetlen sokoldalúságukra.
A bevezetést illusztráló fotókon Hetch-317 és Güde GHD-140 párosa látható. Teszt és leírás lentebb. Nem szponzorált írás ez, de utólag is elfogadunk adományokat.
Eljött a nyár, hurrá! Tipikusan az az időszak, mikor összekoszolunk dolgokat, de aztán bánjuk és megtisztítanánk őket. Fűnyíró, terasz, poros gépek, járművek, bármi. Kefével vagy ronggyal utánozhatatlan mélységben hatol be vízsugara a legrejtettebb résbe is, így rengeteg idő megtakarítható használatával. A fogyasztói piacra szánt típusok általában elektromos meghajtásúak, két fő csoportjuk a hideg- (max. 50 fok) és meleg (80-90 fok) vizes kivitel. Ez utóbbiak jóval drágábbak. Nem véletlenül, így ne is próbáljuk keverőcsap nélkül a bojlerből megokosítani kommersz gépünket.

Működési elv
Bármilyen hőfokon, de egyazon elven működnek. A hálózati vízvezeték csatlakozóját kell a mosóra kötni, ez biztosítja a megfelelő vízellátást (saját tesztem eredménye, hogy vödörből nem megy). Soha ne használjuk fúrt kutakra csatlakoztatva, mert a szűretlen víz kárt okoz készülékünkben. A magasnyomású mosóban egy szivattyú működik, ez képes annyira erősen kipréselni a vizet, hogy ekkora hatásfokot érhessen el. A magasnyomású mosó egy egyszerű fizikai alap képletet használ, hogy viszonylag kis teljesítményű szivattyúkkal el tudja érni a kívánt magas nyomást Történetesen a nyomás a vízáram és felület függvénye. Tehát állandó víznyomás mellett csökkentjük a felületet (kisebb lyukon áramlik ki a víz), így érjük el a kívánt 100 bar feletti nyomást. Példának elég csak arra gondolni, mikor locsolunk otthon a slaggal és befogjuk a kezünkkel a cső végét, ezáltal szabályozzuk a víznyomást.
A legfontosabb mondat: a mosó ne fusson szárazon!
Működtetése
Ha egyáltalán nincs fogalma olvasónknak kezeléséről, nagyon röviden: Csatlakoztatjuk az elektromos hálózathoz és csaphoz. Bekapcsoljuk, ekkor felpörög, amíg a belső nyomás el nem éri a szükséges értéket, utána leáll. Legközelebb a pusztán nyitó-záró csapként funkcionáló szórópisztoly lenyomására lép működésbe, mert a nyomáscsökkenést érzékelve kapcsol a géptestbe rejtett szabályzó. A szórópisztoly (lándzsának is nevezik) végén található szűkítőt jobbra-balra elforgatva legyezőként szétterülő permetezést vagy egy vékony, de erős sugarat állíthatunk be.
Remények és hiedelmek nyomásügyben
A pőre számok egy termékleírásban olyanok, mint a költészet. Ráutaló jellegű, túlzásoktól és reményteljes képzelettársításoktól nem mentes irodalmi alkotás (érettségin: mit akart kifejezni írója?). Inkább azt sugallja, mit hallani szeretnénk, de a valóság - ahogy német autók károsanyag-kibocsátása - bensőjének titka marad. Azaz a legsterilebb laboratóriumi körülmények közt mért érték arrafelé kerekítve, ahogy jobban hangzik, majd végére egy puffasztott nulla. Nincs ez másként a nagynyomású mosóknál sem.
Temetkezési szakmában járatos olvasóink talán már hallottak róla, hogy a népszerű - hivatalosan elfogadott - tetemkezelési módszerek (eltemetés, hamvasztás, keselyűkkel megetetés) mellett létezik a módszer, mikor 400 bar víznyomással még a csontokat is szétporlasztják és a folyadékot szétengedik valahova.
Mikor 100 és 140 bar üzemi nyomásról olvastam a termékleírásban, nem felejtettem el feljegyezni, hogy lehetőleg ne vágjam le a lábam az óriási nyomás hajtotta vékony vízsugárral. 1000/1400 méter mélyen mérhető ennyi az óceánban, még a tengeralattjárók is óvatosan merülnek odáig. Másrészt ásványokkal dúsított vízsugárral vastag acéllemezeket vágnak 400–6000 bar nyomás segítségével, akkor mi neki egy láb? Miután azonban nem bontotta le a festéket legerősebb fokozatban sem a tesztalanyról, végül kipróbáltam a lábamon. Csíp, de nem amputál.
De nem is erre találták fel e kategóriát, és a mindennapokban jelentkező feladatokra alkalmas mindkét gép. A Güde nagyobb teljesítményéből adódóan természetesen érezhetően erősebb. Lássuk a gyári jellemzőket:
Hetch-317
Technikai paraméterek: Névleges feszültség: 230V~50 Hz - Teljesítmény: 1600 W - Max. nyomás: 105 bar - Max. áramlási sebesség: 360 l/h - Max. vízhőmérséklet: 60°C - Súly: 4.8 kg
Teljesítményét és használhatóságát tekintve korrekt, nem nagyratörő berendezés, mely kis tömegénél és gabalyodásmentes felépítésénél fogva nem tart vissza spontán, gyors előkapásától, még ha keveset is kell használni egyszerre. Ha kiépítünk egy gyors-záras slagot a kerti csapra és áram is van a közelben, másodpercek alatt munkára bírható.
Viszont hátrányként éltem meg a mosószeres tartály kialakítását, mely a nyomócső pisztolyára erősíthető toldalékként. Nem tetszik, egyensúlyozni kell vele és gyorsan kifogy. Végül ezt a gépet tartottam meg, mert a mosószer hideg vízzel mit sem ér és anélkül csapatva legalább nem szennyezem a környezetet. Illetve ezt teljes áron vettem és nem érte volna meg új állapota dacára elkótyavetyélni. Az árát megéri (20.000 Ft).
Güde GHD-140
Technikai paraméterek: Csatlakozás: 230V~50 Hz - Motor teljesítmény: 2000 W - Max. nyomás: 135 bar - Üzemi nyomás: 95 bar Max. áramlási sebesség: 330 l/óra - Max. bemeneti víznyomás: 4 bar - Max. vízhőmérséklet: 60°C Tömeg: 8,2 kg
A +400W elektromos teljesítmény markánsan meglátszik az összehasonlításban. Nagyon (ez relatív jelző az ipari modellekhez képest) erős jószág, ezzel nem próbálnám meg vakargatni lábam. Még egyszer nem. A beépített mosószertartály határozottan előnyére válik. Tömör, nehéz, strapabíró gépezetnek látszik és ez árában (36-40000 Ft) is érvényesül.
Nem tudtam saját pisztolyával és tömlőjével kipróbálni, mert az nem volt neki vásárláskor. Jó hír, hogy e két mosó teljesen csereszabatos ki- és bemeneteit tekintve. Így egy másik mosó, vagy a külön kapható legolcsóbb tömlő+pisztoly (5000 Ft) helyettesítheti a gyárit. Az apróhirdetésekben néha felbukkanó gyári új, működőképes, csak épp kiegészítők nélkül árult mosókat ne habozzanak megvenni fillérekért, minden alkatrészük beszerezhető.
Összesítés: Igazságtalan lenne A Güde-t általánosságban jobbnak minősíteni "ellenfelénél", hiszen nincsenek egy súlycsoportban. Mintha Kokót küldenénk a ringbe Dr. Vitalij Klicsko ellen. Ezért gyártókat nem említve, minél nagyobb teljesítményű, beépített mosószertartályos változatot ajánlok megvásárlásra.
Hasznosítási lehetőségeinek csak a képzelet szab határt. Nálam most elfogyott a betű, de kommentekben lehet ötletelni alternatív megoldásokra. Addig is egy friss fotó a mélytisztító hatású céklamosásról.

És még egy elgondolkodtató videó, csak úgy:
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.