Nemrég megígértem, hogy folytatjuk a „Rögzítsünk lyukba” posztot, amely eddig a vékony gipszkarton mögötti üres tér (lyuk) problematikájával foglalkozott és kínált fényképekkel illusztrált megoldást a megfelelő rögzítésre. Most azt követjük nyomon, hogyan rögzítsünk üreges műanyag panelbe.
Ilyen üreges műanyag panellel sokszor találkozhatunk szándékos tervezői akaratból a beépített műanyag ablakok felett, abból a célból, hogy külső vagy belső árnyékolástechnikai megoldás rögzítése számára megfelelő teret képezzenek.
Konkrét esetünkben azonban az a – szintén nem ritka – dolog történt, hogy az épített ablaknyíláshoz kisebb magasságú ablakot „sikerült” legyártatni, ezért az építőmester az ablak fölötti ürességet lapos műanyag panellel zárta le leleményesen.
Az ablakokhoz illő műanyag üreges paneleket légréssel és/vagy hőszigetelő anyaggal kitöltve gyártják |
Ma egy ilyen, ablak fölé beépített üreges panellel dolgozunk |
Az ötletem az volt, hogy az ablak fölötti tátongó rész elfedésére egy egyedileg méretre gyártott, úgynevezett „duo”, vagy más néven „sáv” rolót szereljünk fel. Sajnos a ház tulajdonosa nem szívesen fúrt volna az ablak körül felrakott gyönyörű csempébe, így nem maradt más mód, mint az üreges műanyag panelbe való rögzítés! (Ne dőljünk be annak, aki a roló tartószerkezetének felragasztását javasolja. Aki ezt nem hiszi, legkésőbb egy forró nyári napon rájön, miért is mondtam.)
Az első igazi problémát az ablak kilincse okozta. Rendszeresen elfelejtik sokan ugyanis, hogy a kilincs megakadályozza az ablak síkja elé való közvetlen szerelést, ha a teljes szélességet el kívánjuk fedni. Nézzük tehát a bűnöst:
Ennek okán egy alkalmas méretűre szabott tömörfa közdarabot kellett szerelnem az üreges műanyag panel és a roló tartószerkezete közé. A közdarabnak megfelelő szilárdságúnak és alaktartónak kell lennie. A közdarab rögzítését bombabiztosan oldottam meg annak érdekében, hogy a rászerelt roló mozgatása közben még véletlenül se lazulhasson ki a műanyag panelből.
Az első részben részletezett munkamenetet követve, először a közdarabon fúrt lyukaknak megfelelő távolságban lyukakat fúrtam az üreges panelbe:
Ezt követően a lyukakba helyeztem a szárnyas gipszkarton tipliket (kalapács enyhe ütögetése nélkülözhetetlen):
A fehér dekorlemezzel csinosított tömörfa közdarabokat megfelelően hosszú (8 cm) és erős rézcsavarokkal rögzítettem:
A roló felszerelése a közdarabokra már gyerekjáték volt. Íme, az eredmény:
A „Duo” vagy „Sáv” roló azért izgalmas, mert hol teljesen elfedi, hol részben átengedi a fényt, de egészen fel is lehet húzni! Akinek megtetszett a „Duo”, vagy „Sáv” roló, nézzen szét ITT
Az egész felszerelés alatt a híres prágai reggae-jazz banda, a „NO PROBLEM” járt az eszemben.
(Ők azok, akiknek hivatalos papírjuk van arról, hogy a világörökség részét képező prágai óváros leghíresebb hídján, a Károly hídon, minden nap ingyenes koncertet adhassanak, ezzel összekötve múltat és jelent, így válva ők is a világörökség szerves részévé.)