Kerámiaburkolatok fugáinak felújítása

2014.01.20. 09:46 | Írta: -nos-

Újabban ugyan a burkolólapokat egyre gyakrabban szorosan egymás mellé illesztve is szokás leragasztani, ám ezt csak pontosan élre vágott burkolólapoknál alkalmazható. Az általában beszerezhető csempe- és padlókerámia lapok azonban ha kicsit is, de eltérő méretűek. Ezt csak a fugaszélességeket alkalmazva lehet kiegyenlíteni. A régebben készített kerámia burkolatok fugái ezért különböző szélességűek és sajnos az anyaguk idővel elszíneződik. Ha viszont maga a burkolat még jó állapotú és nem sérült, repedezett, leverése helyett érdemesebb a fugázó anyagát felújítani.

Photo 2013.07.31. 8 48 18 (1).jpg

Az elöregedett, porózus régi fugákat utólagosan használható fugaszínező pasztával átvonva lehet felújítani. Ezek már korszerű, penészmentesítő és vízlepergető hatású anyagok, amelyek csempe és padlókerámiákhoz is használhatók. Alkalmazásukhoz azonban a régi fugázó anyagot el kell a lapok közül távolítani. Ez elég aprólékos munka és nem is szükséges a lapok teljes vastagságáig kikotorni, elég ha 5 mm-es mélységig egyenletesen eltávolítjuk a felső rétegüket. Ez meggyorsítható egy magas fordulatszámú kis multigéppel, illetve annak tokmányába fogott speciális, csempemarásra készült marószárral. Ezzel a két irányban futó palásthornyolású szerszámmal ugyan nehéz egyenletes horonymélységet tartani, de ez ebben az esetben nem is fontos.

csempemaro.jpgFotó: onlineszerszam.hu

Az viszont igen, hogy a régi fugaanyag eltávolítása közben ne sértsük meg a lapok szélét. Ha a gépbe fogott marószerszámot, azaz a gépet szorosan tartva folyamatosan, nem erővel nyomva és lapos szögben tartva vezetjük a lapok között, akkor ez elkerülhető. Marás közben ugyan a gép, illetve a marószár mindig jobbra húz, ám ez ellentartással kiegyenlíthető. Ha már az összes fugaanyag javát kimartuk, akkor a fugaszéleket erős marokkés pengéjével „tisztázhatjuk” el, azaz a maradék régi fugaanyag maradékát a penge élével távolítsuk el legalább a lapok éle mellett. A hornyokat ezt követően portalanítsuk, majd ezután következhet az új, színes  fugaanyag résekbe simítása. Ez egyenes élű gumilappal, vagy akár spatulyával is elvégezhető. Végül az új fugaanyag feleslegét vizes szivaccsal letörölve megtörténhet az új fuga felületének simára húzása és tömörítése. Ezt egy 15-20 mm átmérőjű fém- vagy műanyagcsővel végezhető el úgy, hogy a ferdén tartott csőpalásttal minden fuga felületét nedvesen enyhén homorúra nyomva és közben el is simítjuk. Ennek eredményeként az újra fugázott sávok nemcsak megújultak, színesek lettek, de az új fugaanyag megkötése után – ehhez 24 óra szükséges - könnyebb tisztántartani a felület simasága és víztaszító tulajdonsága miatt.

fugaszivacs.jpgFotó: barkacsoljunk.blogspot.hu

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni. 

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr525771575

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

GöTi 2014.01.20. 13:49:06

"a fugaszéleket erős marokkés pengéjével „tisztázhatjuk” el"
"Ezt egy 15-20 mm átmérőjű fém- vagy műanyagcsővel végezhető el..."

Az esetleges fém felkenődés eltüntetésére van-e hatékony módszered?

Kirándulás · http://www.adventures.hu 2014.01.20. 20:16:43

Megnézem, hogy ezt házibarkácsba hányan vállalják be...
süti beállítások módosítása