A régi épületekben gyakran előfordul, hogy a helyiség belső vakolata esetenként kisebb-nagyobb felületen elválik a falazattól. Az ilyen részek javítására elég nehéz kőművest találni, ha pedig nem akarunk a vakolással kínlódni, akkor célszerű a leváló vakolat pótlására olyan anyagot választani, amivel könnyű bánni, mint pl. a gipszkartonnal. Ez az anyag jól használható a leváló vakolatrészek pótlására, ha ragasztógipsszel rögzítve kerül a levált vakolat részek helyére.
Illusztráció
A leváló vakolat részeket ilyenkor célszerű teljesen leverni a falazatról. A szilárd részek széle csorbázott legyen, azaz egyenetlen és cikcakkos legyen az éle. A vakolat vastagságához igazodva válasszuk ki a megfelelő vastagságú gipszkartont, mégpedig arra is gondolva, hogy a ragasztógipsznek is maradjon hely a lap alatt. A táblát szabjuk a megfelelő méretű darabokra és alakra, majd a portalanított falra nagy felületeken kenjünk ragasztógipsz foltokat.
Kép: epitesiportal.hu
Ezek vastagsága mindig kicsivel vastagabb legyen a kelleténél, hogy majd a felillesztett gipszkarton darabot az eredeti vakolattal azonos szintbe tudjuk ütögetni gumikalapáccsal. A nagyobb táblákat a hátoldalára fogazott lappal kenjünk ragasztógipszet, hogy a lap tapadása szilárd legyen majd a szintbe állításkor. A pótlások szintbeállítását mindig egyenes élű léccel függőlegesen, vízszintesen és átlósan is igazítsuk a régi vakolat szintjéhez. A kiálló részeket gumikalapáccsal ütögetve állítsuk a megfelelő szintbe.
Ha már az egész kijavított felület foltozását szintbe állítottuk, akkor a széleken levő hézagokat töltsük fel a szélek közé tömörítve besimított gipsszel. E művelethez széles kenőlapot célszerű használni. A feltöltés közben a szerszámok mentén kialakuló gipszgerincek még frissiben szintbe húzhatók, ám ezeket a bedolgozott gipsz teljes kötése után is lecsiszolhatjuk. A foltokat ezt követően húzzuk simára glettel és ezzel tüntessük el a régi vakolat apróbb egyenetlenségeit is. Végül a teljes falfelületet gletteljük simára, majd a bevonó anyag kiszáradása után az egész falfelületet csiszoljuk egyenletesen simára. Ezt követően már csak a portalanítás és a falfestés követezik, ami után a kifoltozott fal teljes egészében sima lesz, a vakolat javításokat pedig észre sem lehet majd venni.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.