Fémipari alapok: a szögmérő

2015.09.11. 19:22 | Írta: kkm.furdancs

femszept34.jpg

Szögek pontosabb mérésére a mechanikai (egyetemes) szögmérőt használjuk. Részei: (1) álló szár, (2) mozgó szár, (3) szárrögzítő, (4) osztáskorong a főbeosztással, (5) nóniusz korong a nóniusz beosztással és (6) korongrögzítő.

femszept3_21.jpg

Mechanikai (egyetemes) szögmérő

femszept11.jpg

A mozgó szár hosszirányban, a nóniusz korong a középpont körül bármely helyzetben rögzíthető. A szögmérő osztóköre négy, 0...90°-ig terjedő negyedre van beosztva. A beosztás a két, egymástól 180°-ra levő nullától jobbra és balra halad. A mozgatható nóniusz korongon két, egy közös nullaponttól jobbra és balra elhelyezkedő nóniusz beosztást találunk. A nóniuszon 23 fok 12 egyenlő részre van osztva. A legkisebb leolvasási érték 5 perc.

femszept3_20.jpg

A mechanikai szögmérő fő- és nóniuszbeosztása

A szögértéket a következőképpen olvassuk le:

- A főbeosztás nullapontjának a helyzetét összehasonlítjuk a nóniusz osztás nullapontjával és a nóniusz nullapontjánál leolvassuk a főbeosztáson levő szögfokokat.
- A nóniuszon ugyanabban az irányban megyünk tovább, amelyből a főbeosztáson leolvastuk a szögfokokat mindaddig, amíg a két osztásvonal egybeesik.
- Leolvassuk a szögperceket. A szögpercek értéke annyi, ahányadik nóniusz osztásvonal esik egybe a főosztás valamelyik osztásvonalával.
- A részértékeket összeadjuk, például: 54° + 35' = 54° 35'.

femszept3_18.jpg

A szögérték leolvasása

A szögeket úgy mérjük meg, hogy a szögmérő álló szárát felfektetjük a mérendő felületre, a mozgó szárat hosszirányban rögzítjük, majd ütköztetjük a másik felülettel, ezután a nóniusz korongot rögzítjük és a mért szögértéket leolvassuk.

femszept03.jpg

A mérést a mérendő munkadarab alakjától és nagyságától függően elvégezhetjük kézben tartott vagy sík lapra helyezett szögmérővel. A sík lapra helyezett szögmérővel a felületnek a vízszintessel vagy a függőlegessel bezárt szögét mérhetjük.

femszept3_19.jpg

Mérés sík lapra helyezett szögmérővel

A mechanikai szögmérőnél pontosabb mérést tesz lehetővé az optikai szögmérő, amelynek osztásvonalai felnagyítottak. Része: (1) álló szár, (2) derékszögű szár, (3) szárrögzítő, (4) nagyító és (5) a mozgó szár.

femszept3_17.jpg

Optikai szögmérő

Az optikai szögmérő osztóköre ugyancsak négy 0...90°-ig terjedő negyedre van beosztva. A beosztás a két, egymástól 180°-ra levő 0-tól balra és jobbra halad. A főbeosztás nullavonalától balra és jobbra az első fok 12-12 egyenlő részre osztott. Ez a percskála. Az optikai szögmérő leolvasási értéke 5 perc. A kúposság szögének mérését két ismert átmérőjű golyóval ("D" és "d") is elvégezhetjük úgy, hogy mélységmérővel lemérjük a kis golyó "A", majd a nagy golyó "a" „mélységét”.

femszept3_16.jpg

Kúposság mérése golyókkal

 
 

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr848763048

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása