Minden barkácsmunka alfája és ómegája a jó alapanyag és a hibátlan szerszámok. Ezek a siker garanciái, és hozzájárulnak ahhoz, hogy munkánk is élvezetes legyen. De mi a különbség az egyes faanyagok között? A következőkben a kereskedelemben legkönnyebben elérhető táblásított fenyő és bükk, valamint a rétegelt lemez tulajdonságait mutatjuk be.
Táblásított fenyő (erdei és lucfenyő)
A táblásított fa első pillantásra alig különbözik a tömör fától. Itt megmunkált deszkákból készítenek ragasztással táblákat. Ez teszi stabillá ezt az anyagot és ettől néz ki szépen. Mind a luc-, mind pedig az erdei fenyőből készített táblák könnyen megmunkálhatók bármilyen géppel és szerszámmal.
Éppúgy egyszerű őket a szokásos kötőelemekkel, a hengeres és lapos tiplivel összefogni. Nagy előnyük, hogy mindenütt kaphatók – ráadásul kedvező áron. Míg az erdei fenyőből készült anyag általában drágább, kinézetre csak kismértékben különbözik a lucfenyőtől. Mivel a faanyagok tömege kicsi, könnyű a munka a nagyobb darabokkal is.
Munka közben ügyelni kell arra, hogy a szerszámok mindig élesek legyenek, főleg a fűrész, a maró, a fúró, mivel a fenyő könnyen töredezik, felszakad. Ügyeljünk arra is, hogy tiszta felületre és gondosan helyezzük le a faanyagot, mivel nagyon puha, és könnyen karcolások és benyomódások keletkeznek a felületen. Ha vízzel érintkezik, a felületi rostok teleszívják magukat nedvességgel, ami vastagsági különbséget okoz és a széleket is károsítja. A fenyőtáblákon előforduló, a külcsínt rontó kisebb hibák eltüntethetők, ha nedves ruhával enyhén megdörzsöljük a felületet.
Táblásított bükk
A táblásított bükk, éppúgy, mint a fenyő, majdnem mindenütt megvásárolható. Többnyire vöröses színéről, tűszerűen vékony erezetmintájáról ismerhető fel, nagy szilárdságú és minden szokásos szerszámmal megmunkálható. Mivel a bükk az ún. kemény fák közé tartozik, megmunkálás közben kisebb a veszélye a hátoldalon keletkező benyomódásoknak. A bükk előnye a kötések szilárdságában is megmutatkozik.
Nagy tömörsége következtében csavarokkal, köldökcsapokkal, lamellókkal stb. kiválóan köthető. Így könnyen újra összeállíthatjuk a bútorokat (pl. költözés után), anélkül, hogy a kötések kilazulnának. A bükk nem duzzad meg azonnal, ahogy vízzel kapcsolatba kerül, ezért a rövidebb idejű vízbehatás nem okoz különösebb elváltozást.
A bükk megmunkálása során az életlen szerszám zavaró fekete elszíneződést, égési nyomokat okozhat. Ezért kell ügyelni mindig arra, hogy éles legyen a szerszám. A bükk a fenyőhöz képest drágább.
Rétegelt lemez
Ez a táblalemez anyag vékony falemez-rétegekből áll, ez utóbbiakat egymásra merőleges szálirányban összeragasztják, ezért a rétegelt lemez éle váltakozva világos és sötét színű. Felülete vízzel és majdnem minden tisztítószerrel szemben ellenálló, továbbá garantáltan nagy terhelhetőség, szilárdság és alakhűség jellemzi.
Nagy előnye, hogy csak az élek igényelnek felületi kezelést, hisz a táblafelület bevonata felhasználásra alkalmas. Egyébként ennél az alapanyagnál a kötéseket ugyanazokkal a feltételekkel hozhatjuk létre, mint a bükk esetében. Az éles szerszám egyébként itt is ajánlott, különben a szélek felszakadoznak és berepedeznek. A felületkezelt felső réteg karcolásra érzékeny ezért ajánlatos tiszta, sima munkaasztalon dolgozni.
A rétegelt lemezt leginkább szakkereskedésekben szerezhetjük be. Az ára általában a fenyő és a bükk árához közeli. Az sem okoz gondot, ha nagyobb darabokra van szükségünk, hisz ez olyan táblalemez anyag, amely nagyobb méretekben is rendelhető.
Polckészítési tippeket nyújtó sorozatunkban Kim Marie Krämer: Fapolcok című kötetéből szemezgetünk a Cser kiadó engedélyével, s egyben ajánljuk is figyelmükbe, mert a könyv az egyszerű deszkától a késztermékig minden polc készítését végigköveti lépésről-lépésre, sok képpel. A pontos méretarányos rajzok és ábrák munka közben segítenek bennünket, hogy a munkánk eredménye a lakásnak praktikus és kedvelt darabja legyen.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.