A fotózás művészet és szakma, ha jól csinálják. Pár hónapja beszereztem egy tükörreflexes gépet, hogy illusztrációink színvonalát emeljem a telefonos fotókhoz képest. A beépített vaku és megvilágítás ellenére még több fényt igényelnek egyes témák, ezért vaku után néztem. A gyári, új rendszervakuk ára 40e-től a végtelenig terjed. Végül egy olyan használt típust választottam, mely a "Nikonhoz" jellemző kivételével nem tartalmazott konkrét információt sem az eladója, sem az Internet egésze részéről.
Újabban valahogy jellemző a keresőkre, hogy az első 50 találat kizárólag reklám, még csak a témához sem szorosan kapcsolódva. Az pedig, hogy régi analóg vakuk digitális géphez való csatlakozhatóságáról és használatáról anyagot keressek, utólag felesleges időpazarlásnak mutatkozott. Egyetlen rövid cikket találtam kompakt géphez illesztésről, de az sem jutott a témafelvetésnél messzebb. Végül megvettem a vakut és megosztom tapasztalataimat azzal a kitétellel, hogy lehet hibás az egész elmélet, csak épp szerencsém volt egy konkrét esetben. Otthon ne próbálják ki (?)
Kis izgalommal vettem használatba a vakut. Szerencsére az exponáló gomb megnyomására villantott. Ezek szerint a nagyobb gyártók külön szabványai egymással nem, de régebbi gyártmányaikkal kompatibilisek (első vitatható állítás). Vakító fényárba borult a szoba, innentől erőfeszítéseim ennek redukálására (és retinám újranövesztésére) irányultak. Itt egy madár, mely gyanútlanul üldögél hangfalamon. Nem sejti, hogy a következő pillanatban...
...leperzselődik a tolla (igazából legerősebb fokozaton az utolsó pixelig minden fehér, csak kímélem olvasóink szemét). Szinte hallottam kiképző őrmesterünk "Atomvillanás balról!" kiáltását, hogy az általa gondosan kiválasztott pocsolyába vagy tüskebokorba vessük magunkat.
A vaku hátoldalán három üzemmódot állíthatunk. TTL és manuális Full illetve 1/16. A TTL betűszó (Through The Lens) az analóg fényképezőgép objektívjén történő fénymérést (is) jelenti. Ezt a Nikon és Canon digitális gépeinél felváltotta a D-TTL szabvány és - látottak szerint - velük nem szabályozott módban, de együttműködik az analóg vaku. Vezérlés híján hasonló statikus fénycsapást produkál, mint a manuális Full. Az 1/16-nál már szerényebb mértékű (és talán rövidebb idejű) villanást tapasztaltam.
Az üzemmódot szabályozó, három állású kapcsolótól jobbra találjuk a Zoom nyomógombot. Folyamatosan nyomkodva öt lépésben 28-80 mm értékeket ír ki az LCD kijelző (nem tudok másra gondolni, mint egy objektív gyújtótávolságára) és egy 35 mm automata opciót választhatunk ki. A gyújtótávolság változtatásával egy kis motor zümmög fel és fókuszálja a vakut. A gyümölcsös tálról 28/80-as beállítással készült fotók:
A betáplálás módját választó kapcsolón kívül a vaku üzemkészségét jelző világítós nyomógomb (ezzel tesztelhetjük is), illetve az általam "Első/Hátsó zárredőny"-ként sejtett opciót állíthatjuk be. A szakirodalom szerint "Az első redőny alaphelyzetben takarja a képérzékelőt és lefutás közben szabaddá teszi a fény útját. A második redőny ennek ellenkezője, alaphelyzetben beereszti a fényt, lefutása közben pedig útját állja."
Végül mérsékelhetjük a fényözönt az elforgatható vakufej függőleges felé fordításával. Árulnak fényterelőt vakukhoz, hogy a közvetlen rávillantás nyomán megjelenő éles árnyékokat lágyíthassuk, az elforgatás hasonló szerepet játszik.
Összességében értékelve a vakut és a vakuzást, örülök működőképességének és hogy sikerült megfékezni az alapból használhatatlanul erős, statikus fényforrást. Tény viszont, hogy még sokkal többet kellene tanulmányozni a gép üzemmódjait (eddig már nem jutottam el), hogy minden esetben biztos lehessek a vakuzott fotó sikerességében. Az sem jó, ha túlexponált a kép, vagy csak egy "Fuss a fehér fény felé!" effektet kapok eredményül. Hirdetésekben 2-15e között bukkannak fel ezek a berendezések, én probléma nélkül eladtam 23 percen belül, ahogy megjelent a hirdetés, tehát igény van rá.
Ha másra nem, Twin Peaks hangulatú éjszakai fotókra kiválóan alkalmas
Eddig tartott a készülékbemutató, puszta tények. Ne kommenteljenek tehát hirtelen felindulásból, bármekkora marhaságot sejtenek is az elmondottakban, de a javítást megköszönöm.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.