A rendszerváltás előtt egyszerű volt a mosdót, fürdőszobát burkolni. Elment az ember a Tüzépre, ahol kék, fehér és egyfajta népies mintájú csempe közül választhatott, nem kellett sokat tépelődni a kérdésen. De milyen mintás! Szociológusok vizsgálhatnák az adott nemzedékre gyakorolt vizuális- és ízlésformáló hatást. Az idő malmai lassan őrölnek és még ingatlanok százezreiben találkozhatunk cserére érett falburkolattal.
Kevés nemszeretem munka múlja felül a csempe leverésének, felragasztásának, fugázásának folyamatát. Ha gyorsan kell költözni és nem találunk azonnali kezdéssel szakembert, az átlagnál idegesebb szomszédokkal áldott meg a sors vagy csak spórolni akarunk, nyissuk meg érdeklődésünk szívcsakráját a már kiforrottnak mondható csempefestés technikája előtt. Padlólapot nem mernék mázolni a kopás miatt, olyan erős festék nincs. Viszont a csempét maximum tisztításkor érintjük, ezért megérdemli bizalmunkat.
Annyian megpróbálták már a csempefestést, hogy többet nem tudunk hozzátenni saját tesztekkel vagy videotanfolyammal. Ezért mai válogatásunkban inkább csokorba szedtük a legolvasmányosabb, részletes leírást tartalmazó irodalmat. Az illusztrációk szintén sikeres példákat mutató cikkekhez vezetnek.
Kiknek ajánlom? - kérdezi Szentgyörgyi Kata és rögtön választ ad: "Azoknak, akik szeretnének gyors, látványos, ugyanakkor költséghatékony változást rövid időn belül, bontás nélkül. Azoknak, akik valamiért (anyagi okok, felújítási, bontási munkálatoktól való félelem, vagy mert még nincsenek kialakult elképzelések) ideiglenes megoldásban gondolkodnak. Azoknak, akiknek nem okoz problémát az esetleges kopások javítása."
Milyen festéket válasszunk? Fedőfestéknek feltétlenül tartós, jó minőségű terméket vegyünk. Egyaránt szóba jöhetnek zománc- és alkidfestékek, attól függően, milyen terhelésnek lesz kitéve a későbbiekben. A csempefestés kényes dolog, olyan felületen, amelyet gyakran kell súrolni, esetleg sokan járnak rajta cipőben, nem lesz tartós – és ez nem a festék hibája.
"Hosszasan mérlegeltem, hogy mihez kéne kezdeni az igencsak lepukkadt konyhánkkal. Végül a csempék lefestése mellett döntöttem, amitől eleinte nagyon féltem, de ezt tényleg nem lehet elrontani! Én eléggé kétbalkezes vagyok az ilyen dolgokkal, de a végeredményt -minden kisebb hibájával együtt- imádom!"
Mikor jó ötlet a csempefestés?: Ha rövid távon (kevesebb, mint 5 év) gondolkodsz, kis megújulásra vágysz, lehetőleg minél olcsóbban és nem jelentene problémát, ha 1-2 éven belül javítgatni kellene a felületet.
Így csináld: Elengedhetetlen, hogy a festendő csempét megfelelően zsírtalanítsd és portalanítsd, valamint hagyd teljesen megszáradni. Ha ez nem történik meg, úgy a festék le fog válni. Mielőtt nekiállnál festeni, a csaptelepet és mindent, amit nem szeretnél más színben látni, ragaszd le a maszkoló szalaggal.
Ha már nagyon időszerű lenne, de mégsem tudod rávenni magad, hogy szétveresd, majd újracsempéztesd a konyhát vagy a fürdőszobát, akkor más, sokkal kevesebb munkával és kosszal járó út is létezik a felújításra. Például a csempék, járólapok lefestése. Mi nekiálltunk, és megcsináltuk a saját konyhánkban. Tapasztalatok következnek, utóélettel.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.