Hogy az akkumulátoros üzemű kéziszerszámok egyre komolyabb teret nyernek a barkácsolásban, az mára egyértelmű. Hogy ez indokolt, és technikailag megalapozott-e, arról megoszlanak a vélemények, én, e poszt írója napi szinten használok akkumulátoros csavarbehajtókat és fúrógépeket, és abszolút bevált a technológia. Az akkumulátorok élettartamával kapcsolatos közkeletű aggodalmat sem osztom, én bizony használok jelenleg is 5-6 éves akkumulátoros gépet, még az eredeti akkuval, abszolút problémamentesen. (Persze lehetséges, hogy most már picit csökkent a kapacitásuk, de ez a mindennapokban nem okoz problémát.) Erről, vagyis az akkumulátoros gépekről és magukról az akkumulátorokról írunk is egy hosszabb értekezést hamarosan.
Mindettől függetlenül azt el kell ismernünk, hogy az akkumulátorokat bizony időnként muszáj tölteni. Nyilván több pótakkuval szinte bármennyi ideig kihúzhatjuk, de egyszer akkor is elérkezik a töltés ideje. Tölteni persze lehet akár munka közben is, a mai akkumulátorok az intelligens töltőknek köszönhetően már tűrik ezt a szakaszos, rövid intervallumokban zajló töltést is, ugyanakkor munka közben mindig leszedni az akkut a gépről és rádugdosni a töltőre messze nem komfortos megoldás.
Mennyivel egyszerűbb volna, ha magát a töltést is dugdosás és vezeték nélkül lehetne megoldani. Ez például a mobiltelefonok esetében kezd teret nyerni, ma már sok okostelefont lehet így tölteni, és az sem ritka, hogy egy bútorgyártó már ilyen töltést lehetővé tevő kiegészítőt is kínál a bútoraiba beépíthető módon.
Erre az igényre kínál megoldást a Bosch indukciós töltőállomása.
Tudni kell, hogy az akkumulátoros gépek régóta nem csak barkácseszközök, ilyen technológiát használnak a professzionális felhasználók is, akár még a gyárak szerelőszalagjai mellett is. De szintén ilyen gépeket használnak a helyszíni szereléseket végző csapatok és szakemberek is. A Bosch új technológiája elsősorban az ő igényeikre jött létre. Jelenleg a Bosch »kék« tehát professzionális felhasználók számára kínált gépsorozatában elérhető.
Egy üzemi felhasználásnál a munkafolyamatoknak pontos sorrendje van, és pontos helye van például az épp nem használt szerszámoknak is. A Bosch új, indukciós töltőjénél ezt használják ki, a szerszámokat nem egy random asztalra teszik le, hanem a megfelelő helyre telepített indukciós töltőn helyezik el. Így gyakorlatilag folyamatosan töltődik a szerszám, szinte állandóan teljes töltöttségen lehet az akkumulátor. Gondoltak azokra is, akik folyamatosan utaznak, mondjuk kábeltévé szerelőként járják a várost. Számukra olyan megoldást kínál a Bosch, amelynél a szerszám az autóban, két munkahely közötti utazás alatt is tölthető. A töltőkhöz kialakított keret fixen felszerelhető a furgon rak- vagy utasterében, és biztosan tartja az akkumulátoros gépet a töltés (és utazás) közben. Sőt! Akár a kofferbe elcsomagolt szerszámot is lehet tölteni, egy olyan egységgel, amely az egész koffert képes tartani. Ez valóban döbbenetesen komfortos megoldás.
A rendszer működéséről, a töltés mikéntjéről itt láthattok egy youtube videót:
Hogy a fenti, profi felhasználók számára milyen előnyöket kínál a technológia, azt nem igazán kell bemutatnunk. Azonban az, hogy számunkra, amolyan eseti barkácsfelhasználók számára hasznos lehet-e, az mindenképp egyedi döntést és mérlegelést kíván. Aki tényleg azért tart otthon egy bőröndben egy akkus csavarozógépet, hogy pár hetente egyszer becsavarjon egy-két csavart, az aligha tudja kihasználni a technológia előnyeit. De aki naponta szerel, különösen ha hosszabb ideig használja a szerszámot (például időnként összeszerel egy IKEA konyhát a barátainak) az mindenképp fogja értékelni.
Azt is kár volna tagadni, ez jelenleg még nem igazán olcsó technológia, igaz, jelenleg eleve a magas minőségű, professzionális használatra készült gépeihez kínálja a Bosch. De ez persze idővel, - ahogy terjed, és megjelennek a konkurensek is - nyilván változik.Szóval érdemes megnézni a fenti videót, esetleg élőben is kipróbálni a technológiát, végig gondolni, mi hogyan is dolgozunk. Megtörténhet, hogy némi számolás után kiderül, amit időben (munkaidőben) nyerhetünk egy ilyen töltést használva, az bőven megtérülővé teszi a beszerzését.
Új, most induló sorozatunkban a Bosch szerszámai és technológiái közül mutatunk be néhányat. A gyártó nevét persze mindenki jól ismeri, posztjaink kommentjei között is folyamatosan feltűnik. A legtöbben afféle »iparági sztenderdként« tekintenek a cég gyártmányaira. És ebben van is valami. A Bosch számos szerszám első gyártója volt, ők készítették például az első dekopírfűrészt, de például az ütvefúrók születésénél is ott bábáskodtak. Ugyanakkor hihetetlen mennyiségű új fejlesztés is van a Bosch háza táján, amelyekkel az átlag felhasználó talán nem is találkozik, hiszen ezek nem a barkácsáruházak low budget kategóriájú szerszámai között felbukkanó megoldások és technológiák. De érdemes megismerni őket, hiszen egyfelől sokuk tényleg megkönnyítheti az életünk, másrészt a világ már csak úgy működik, hogy a ma különleges és még drága technológiái holnapra mindenki számára megfizethetőek lesznek, nem árt tehát képben lennünk.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!