A frissen kivágott fa nagy utat és több technológiai folyamatot jár be, amíg megfelelő méretre vágva, száraz állapotban a kereskedőhöz kerül. Ennek folyamatát és a különféle fakitermelési, fűrészelési módszereket és a szárítás menetét mutatjuk be ma, illetve a faanyag deformálódásáról is szó esik.
A fát irtással vagy döntéssel termelik. Irtás során tuskóval együtt emeljük ki. Ez az eljárás gazdaságosabb, továbbá lehetővé teszi a veszteségmentes, jó minőségű tőrönk-termelést. Tuskóirtásos kitermelés során először kiássák a tuskó körül a földet és utána a döntés irányába eső főgyökereket átvágják. Néhány fa (pl. a dió) úgy is kitermelhető, hogy a tuskó egy része is a rönkön marad. Ebből a részből különösen értékes, szép rajzolatú furnérok készíthetők. Döntés az a fakitermelési eljárás,, amikor a fát a felszín fölött vágják el a földben maradó tuskótól. A ledöntött törzseket ezután fűrészüzemben felvágják.
Fűrészelési módszerek
Húrirányú vagy élesvágással a törzset hossztengelyével párhuzamosan fűrészelik fel. Ennél a vágásmódnál csak a középső deszkákon látni párhuzamosan futó évgyűrűmetszeteket. Ez a fa viszonylag alakálló. Ettől eltérően az úgynevezett oldaldeszkák, bár láng alakú erezetük dekoratív, száradáskor könnyen vetemednek. A húr- és a sugárirányú vágás kombinálásakor a törzs középrészét a vágás síkjára merőlegesen szeletelik fel.
A húrmetszett deszkák felületén hosszú, egyenetlen évgyűrűszakaszok láthatók, ezért ezek szélességük mentén hajlamosak zsugorodni, és a törzs középpontjától elfelé teknősödnek
A sugárirányú vagy tükrös vágásnak két változata van. Ennél a vágásmódnál a törzseket előbb hosszirányban negyedekre vágják fel, majd sugárirányban futó vágásokkal tovább szeletelik. Az így keletkező deszkák felületén az évgyűrűk metszési vonalai párhuzamosan futnak. Ezeket a nagyon stabil deszkákat nagy terhelésű keretszerkezetek készítésére használják. Noha ennél a vágásmódnál nagy a faveszteség, értékes faanyag esetében mégis a sugárirányú vagy tükrös vágást alkalmazzák.
A tükörvágású deszkák rövid, a felületre merőleges évgyűrűszakaszok láthatók. Kevésbé hajlamosak a zsugorodásra és deformálódásra, a kimetszett négyzetes elemek mérettartósága optimális
Szárítás
Fűrészelés után a deszkákat ki kell szárítani a nedvességtartalom csökkentéséhez, ez lehet természetes vagy mesterséges (mű-) szárítás. Az egymásra helyezett deszkák közé lécek kerülnek, aminek köszönhetően szabadon képes áramolni közöttük a levegő és a hő. Levegőn való szárítással a nedvességtartalom 16 %-ra csökken, amely megfelelő a kültérben felhasználni kívánt faanyagokhoz. Műszárítással ez tovább, 8…12 %-ra csökkenthető, ami már a beltéri használathoz is elegendő. Ha a deszkákat a nedvességtartalmuknál szárazabb vagy nedvesebb környezetben tároljuk, akkor zsugorodni vagy duzzadni fognak, mivel saját nedvességtartalmuk alkalmazkodni fog a környezetéhez. Felfűrészelés és szárítás után a tömörfa termékeket szállításra kész egységekre kötegelik össze.
Szárításhoz 25 mm vastag hézagléceket fektetnek 45 cm-es közökben a deszkák közé. A deszkáknak nem szabad a talajjal érintkezniük. Felül nehezékekkel leszorított, időjárásálló fedél védi a deszkamáglyát
Zsugorodás és deformálódás
A faanyag inkább a rostokra merőlegesen, mint azokkal párhuzamosan hajlamos változni, azaz a deszkák inkább keresztirányban zsugorodnak száradás közben és szinte semennyire hosszában. Amennyiben megnézzük a deszka bütüjét, látni fogjuk az évgyűrűjét, egyes fafajoknál erősebben, másoknál kevésbé feltűnően. Általános ökölszabály, hogy száradás közben az évgyűrűk megpróbálnak kiegyenesedni; ennek ismeretében megjósolhatjuk, hogy a deszkák hogyan fognak zsugorodni és deformálódni. Egy húrmetszett deszka a hosszú évgyűrűkkel inkább hajlamos a vetemedésre, mint egy hasítóvágással készült vagy tükörvágású deszka.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!