Valamikor az ősidőkben volt már arról egy posztsorozatunk, hogy hol, milyen üzletekben érdemes vásárolni, melyik kereskedés típusnak mi az előnye és a hátránya. Túl sok újat persze nem mondtunk, de talán pár érdekes szempontra felhívtuk az olvasók figyelmét.
Ami miatt most újra felmelegítem ezt a témát, az a Grund Stúdió projekthez szükséges csavarok kérdése. Mint egy későbbi posztban majd megírom, a stúdió belső oldala Tektalan borítást kap. Ez lécvázra kerül, mert a fal túl hepehupás ahhoz, hogy direktben arra szereljük. A lécvázat viszont meg tudom építeni valóban függőlegesre egy vonallézer segedelmével.
A Tektalan – aki nem ismerné – egy fagyapot rétegre ragasztott kőzetgyapot szigetelés. Esetemben előnye, hogy a fal felé néző kőzetgyapot réteg biztosítja a hőszigetelést is, az első (a beltér felé néző) fagyapot pedig nagyon jó akusztikai csillapítással bír. Tehát egy anyaggal, egy lépcsőben megoldható a két feladat.
Igen ám, de a lécvázra rögzítéshez elég sok csavar kell, egy ilyen tábla 100x60 cm, és 6-8 csavarral kell rögzíteni. Méghozzá nem sima facsavarral, hanem szélesebb fejű fajtával, hogy minél nagyobb felületen feküdjön fel a viszonylag lazább szerkezetű fagyapotra a csavarfej. Erre a célra remeknek tűnt a „laposfejű ácsszerkezeti csavar” névre hallgató, Torx kulcsnyílású csavar.
Kellett hát venni néhány doboznyit. A sarki vasboltban egy ilyen csavarért (egy darabért!) kértek 100 forintot. (Ez egy 6x100 méretű csavar ára itt.) Én viszont körbenéztem a neten, és végül sikerült egy csavar gyártó- és nagykereskedő cégnél 28,3 forintos darabáron beszereznem. Igaz, hogy itt a dobozmennyiség az alapegység, ami ennél a méretes csavarnál 100 db, de kisebb facsavaroknál akár 500-1000 db is lehet, de hát most úgyis sok csavar kellett. Mindenesetre, ha már ott jártam, néhány kurrens forgácslap csavarból is vettem egy-egy doboznyit. Például 4x80 méretű normál forgácslap csavart, amit itt 5,30 forintért megkaptam, míg a vasboltban pont 20 forintot kérnek darabjáért.
Az viszont igazából csak itthon tudatosult bennem, hogy mekkora árkülönbségről is beszélünk. A helyi kisboltos (valójában persze nem olyan kicsi, komoly, széles választékú, klasszikus vasbolt, 2-3 alkalmazottal) több mint háromszoros áron értékesíti a csavarokat.
És ezen azért lehet merengeni egy kicsit. Persze, neki költségei vannak, a boltot, a készletet, az alkalmazottakat mind fizetnie kell. Ugyanakkor az is átgondolni való aspektus, hogy épp a leginkább rászorulók, tehát azok kénytelenek a magas árakat fizetni a néhány csavarért, akiknek nincs is módjuk jobban utánajárni, hogy esetleg csinálhatnának jobb vásárt is.
Nehéz ez, na. Persze egy ilyen helyi vasbolt nagyon is jó találmány, hiszen szinte minden van nála, képszögtől a kályhacsövön át a talicskáig, közbül csirkehálóval, zománcos bögrével, fűrészlappal és csípőfogóval és természetesen akár egy-egy darab sarokvasért, zárért, alátétért is ki lehet szaladni oda, ha hirtelen kell. És az is igaz, hogy manapság az ilyen helyi boltok épp kezdenek eltűnni, átadva a helyük a barkácsáruházaknak, amelyek sok esetben szintén nem az olcsó áraikról híresek, viszont nem ritka, hogy autó nélkül meg sem közelíthetőek. Ugyanakkor, ha egy nem kifejezetten gazdag nyugdíjas itt a kertvárosban épít/felújít mondjuk egy sufnit, (ez itt nagyon is bevett szokás, fúrfarag népek laknak erre) akkor ezek szerint akár két-háromszoros pénzébe kerül az, hogy helyben, a helyi kisboltokban veszi a hozzávalókat.
Tanulság tehát nincs, mindenesetre azt javaslom, ha bármiből kicsit is nagyobb mennyiség kell, nézzetek utána, hol érdemes megvenni...
Ti hol vásároltok? És mi a véleményetek a "támogassuk a helyi kisboltokat" kontra "vásároljunk olcsón" kérdésében?