A lakótelepi beton kemény, még vasárnap hajnalban is. Nem mindegy tehát, milyen fúróval esünk neki. Vásárláskor jó ötletnek tűnhet kettőt az egyben, azaz "vésőgéppel" egybeépített elektromos fúrót vásárolni, esetleg nincs is választásunk, mert a boltban csak ilyen típusokat árulnak. Egyik neves márka katalógusát szemezgetve viszont látni, hogy nem kell ennek így lennie, a kínálat első nyolc gépe csak pőre fúróból áll.
Nem véletlenül, hiszen ami sima fúrásra már túlméretezett teljesítmény, ütvefúrásra még messze nem alkalmas. "Úgy ütsz, mint egy kislány!" Gyártásakor felhasznált - kopásnak kitett - anyagok minősége is megkérdőjelezhető. A szomszédok viszont sokkal jobban utálnak majd kitartó próbálkozásunkért, mialatt minderre gyakorlatban is rájövünk. Tervezzük meg tehát a lakás lyukszükségletét és irány a kölcsönző egy emberes, főállású ütvefúróért! Egy másik ok miatt is érdemes azonban elkerülni az ilyen egybegépeket: törvényszerűen és maradandóan megjelenő hibájukra világítok rá rövid gépszemlémben.
Vannak konstrukciós megoldások, melyek szinte gyártótól függetlenül hibásnak bizonyulnak. Plusz szolgáltatást kínálnak, de előbb vagy utóbb kiütközik hátrányuk. Egyik ilyen jelenség a fúró/ütvefúró átváltó önállóskodása. A még életszerű (nem gyanakvást keltően olcsó) áron forgalmazott, középalja kategóriájú gépeknél is előfordul a nyomógombos kivitelű váltószerkezet visszatérő meghibásodása.
Kezdjük a legfrissebb beszerzéssel, egy Hyundai aprósággal. Sajnos ez a cég már többször bebizonyította, hogy nem különb a nagyáruházak saját márkás termékeinél, ezért nem tudom jó szívvel ajánlani. Lehet, hogy jó harckocsit és olajtankert gyártanak, de különféle színű (ez máshol a barkács / ipari kategória megkülönböztetését szolgálja) típusai sem szolgáltak tartósan és egy Bosch licensz alapján utángyártott gépem is több lépésben, ettől függetlenül gyorsan tönkrement. Ez a példány három üzemóra után kezdte el az ütvefúróvá válás spontán jelenségeit produkálni és e szokását következetesen gyakorolja. (Sőt, a tengely is excentrikus kissé > vagy az összes fúrószáram látványosan görbe). Kerüljék el ezt a konkrét típust.
Tíz éves TESCO származású fúrómra semmi panasz nem lehet, hiszen irányváltós, sebességszabályzós, gyorstokmányos szerkezet, ami csak az utóbbi pár évben önfejűsködik. Igazából annyi fúrom van itthon, hogy speciálisan ütvefúrásra különítettem el, mert vissza nem szokott mászni fúró állásba. Ha majd egyszer szükség lesz reparálására, oldalra csúsztatható szabályzóját pillanatragasztóval vagy még inkább egy elmozdulást gátló csavarral rögzítem a kívánt állásába.
Végül lássuk az erős, logikusan megtervezett, szintén tartósnak bizonyult (és újfent TESCO saját márkás) fúrógépet. Belsejét is feltártam a hálózati kábelén jelentkező, megtöréses kontakthiba elhárítása alkalmából.
Az üzemmódváltás itt jól látható és biztosan rögzülő módon, a váltókapcsoló 180 fokos elfordításával történik. A nyomógombos változatnál elkophat a nem túl kontrasztosan kiemelkedő piktogram és nem látszik, milyen üzemmódban is van. Érdemes megpörgetni közvetlenül használat előtt a bizonytalanul működő fúrógépeket, hiszen a vékony (1-3 mm) fúrószárak nem bírják jól a vésést.
Összefoglalva, lehetőleg ne vásároljanak többfunkciós ütvefúrót. Főleg ne nyomógombbal váltósat.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!