Egy bevált fénycsőarmatúrát meg kell becsülni, még ha a hagyományos fénycső kezd is kimenni divatból nagyobb fogyasztása, környezetszennyező alkotóelemei, bonyolultsága (gyújtó, fojtótekercs) és rövidebb élettartama miatt. Maga a kiindulási alap maradása mellett érvel, hogy valaki már egyszer felmászott a létrára és felszerelte. Ha leszednénk, festetlen folt maradna a helyén és mi kerülne a helyére? Egy másik világítótest, csak LED töltettel. Felesleges kiadások megelőzésére születtek a szabványos (G5-G13) foglalatba illeszkedő LED-fénycsövek.
Példaként a kora-nyugati technikai igényességre egy régi, de nagy becsben álló armatúrát szeretnék bemutatni. Hat éve vettem használtan három darabot és nemcsak a ház, de a vele adott fénycsövek is gond nélkül szolgáltak eddig. A gázkisüléses fénycső működési elve itt olvasható. Ez elmagyarázza, hogy az izzólámpához képest miért kellenek további alkatrészek üzemeltetéséhez.
Semmi villogás, amit kifutó gyújtók produkálnak, és miattuk karbantartók járják körbe az irodákat kicserélni. Mert ilyet szemmel láthatólag nem tartalmaz. Bizonyosan a fémházba zárt blokk mélyén - fojtótekerccsel egybeépítve - lapul valami helyettesítő alkatrész, de a bekötése is mutatja, nincs lehetőség külön cserélni.
T8 foglaltban 150 centis világítótest szolgáltatja a fényt maximum 50W teljesítménnyel. Három darab elegendő is múhelyemben egy általános, természetes fehér megvilágításhoz.
Bár szerelése egyszeri vagy ritkább alkalom, de a felfogatása jelentősen megkönnyíti a magasban dolgozó munkáját a bekattintós elektromos szerelőlap révén. A búra rögzítőkapcsai is könnyen, de pontosan illeszkednek, hogy aztán pormentesen, szilárdan óvják a belsejét.
Tehát csak a legjobbakat mondhatom a konstrukcióról. Most viszont kiégett az egyik fénycső. Különféle méretű és teljesítményű gázkisüléses típusokból nevesebb gyártó termékeként 1500, de akár 800 forinttól is vásárolhatók. 10% - tehát nem igazán jelentős - megtakarítátst igér 3500- Ft-tól pl. az OSRAM Lumilux Energy Saver modell.
Valószínűleg a raktárkészleteket élik fel a kereskedők, mert néhány jellemzőtől eltekintve (színhűség és élettartam) az energiatakarékossága miatt a LED technika már verhetetlen. Talán fura az élettartamot elmítenem, hiszen 10000 órákat garantálnak névtelen távol-keleti gyártók a LED ízzókra. De tapasztalatom, hogy írhatnak bármit a csomagolásra, az olcsó kínai szemét szerencsétől függően 6-10 hónapon belül meghibásodik. Érdemes tehát ipari célokra (ebben bennefoglaltatik az irodaházak, közvilágítás is) érdemes márkás termékeket, valódi garanciával beszerezni.
Lássuk, mi teendőnk van egy LED-fénycső beszerzésekor. Azonosítsuk a foglalatot és hosszúságot. Az érintkezők távolsága mm-ben a G-előtaggal jelölt szám. Ez igaz a tűfoglalatos izzókra is, de szerintem túlságosan és feleslegesen sok izzótest szabvány létezik, oda kell hát figyelni. Ez a részletes leírás segít pontosan meghatározni a szükséges jellemzőket, de számba vesz olyanokat is, melyek ismeretében esetleg maradunk a régi megoldásnál, bizony! Fontos a színhőmérséklet, hiszen más árnyalat kell egy ipari csarnokba és más a nappaliba, esetleg fotózáshoz.
A korai kompakt fénycsövek zombifehér árnyalata szerencsére a múlté. Minél alacsonyabb a K-előtti szám (pl 2700K), annál melegebb, sárgásabb fényt bocsát ki. Kis színtanoda keretében, részletesen itt olvashatók a kiválasztás szempontjai
Teendőnk a fenti - gyújtót nem tartalmazó - kivetelnél, hogy a megfelelő végénél fogva (mint látjuk, figyelmeztető felirat azonosítja, hogy melyik nem az) helyére illesztjük a csövet és elfordítjuk az alábbi leírást követve:
"Telepítési követelmények
• telepítés csak szakképzett villanyszerelő végezze
• működési környezete hőmérséklete: -20 +45 fokig
• a biztonságos földelést biztosítani kell a telepítéskor
• ne használja elektronikus előtéttel
• ne használja egyenáram villamos energiával
• Ajánlatos, hogy a termék közvetlenül legyen betáplálva, ballaszt nélkül. Abban az esetben, ha össze van kapcsolva ballaszttal, akkor nem tudjuk garantálni egy harmadik félnek a komponensek hosszú életét, így a garancia semmis, törlésre kerül.
6. Szerelési utasítás
a. kapcsolja ki az áramot kezdés előtt
b. kövesse az alábbi diagramot"
Amennyiben találunk az armatúrán gyújtót, cseréljük ki a LED-típussal kapott alkatrészre.
Azonnal bekapcsol - leelőzve még meglévő hagyományos társait - fényereje nagyjából ugyanakkora, tehát nincs olyan hatékonyságú, mint a LED-izzóké, melyek öt-nyolcszoros megtakarítást érnek el, csak 50 százalékos. Tényleges élettartama majd a következő években (hónapokban) derül ki. 2500 forintba került egyébként.
Zárójelben: Közvélekedés szerint a Birodalom visszavág óta a Star Wars sorozat megdöbbentően érdektelenné vált és bosszantóan meredek zuhanásban érte el sírját. Azonban, ha ennek dacára még valaki rajongóként lelkesedést érez katázni (szimulált kardpárbaj) egy világító fénykarddal, nem kell nagyteljesítményű adóállomások közelébe költözni. Ott a káposztával fogható rádióadás mellett a maguktól világító fénycsövek keltenek feltűnést a nagyfrekvencia jóvoltából.
A LED-fénycső eleve kisfeszültségű fényforrásokból áll, melyet hálózati táplálásra alakítottak át. Vagy ennek kiiktatásával, vagy eleve fénykardnak épített és akkumulátoros táplálású csövet készíthet, mely fényt bocsát ki. Fénycső, csak másképp. Így már össze is lehet csattintani a kardokat, nem törnek darabokra, és szórják tele a környéket mérgező porral, mint hagyományos elődeik. Tessék, itt egy példa a megvalósításra:
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.
De ha unod a Facebookot, kövess inkább a Twitteren!