Gitár-ráncfelvarrás

2020.06.02. 05:00 | Írta: qty108

Előrebocsátom, hogy nem egy professzionális hangszerről van szó. Egy igazán drága gitárnak hasonló módszerekkel ne essünk neki!

Jelen gitár inkább csak számomra képvisel értéket, mivel már 26 éve használom. Én még a néhai Skála áruházban lévő hangszerbizományiban vettem, ahova egy akkori zenésztársam adta be. Ő pedig a Curia utcai hangszerboltból szerezte be, szintén használtan, tehát a hangszer valódi korát nem lehet tudni. Egy Japán gyártmányú Stagg az alanya a mostani bejegyzésnek.

Az eredendő probléma, amiért belekezdtem a felújításba, a nyak sérülése volt. Egy korábbi sérülésből kifolyólag egyszer volt már javítva, az alábbi képen látható módon. Most a javítás mellett a nyak továbbrepedt a fej irányába, ami részben a három (akkoriban még elég pici) gyermekem nem túl kifinomult gitárjátékának is volt köszönhető. Úgy is mondhatnám, hogy nem éppen rendeltetésszerűen játszottak rajta.

Az eredeti terv egy új nyak készítése lett volna, amihez a régi fogólapot akartam megtartani. Ezt azonban sikerült úgy szétválasztani, hogy maga a nyak nem sérült különösebben. Ezért döntöttem úgy, hogy megkísérlem a javítását a sérült rész újbóli cseréjével.

Eltávolítottam az állítópálcát és kivéstem a korábbi betétet.

Ezután következett a szélek lecsiszolása,

majd az új protézis méretre faragása és beragasztása, amihez kétkomponensű epoxy ragasztót használtam.

Mivel a betétbe vissza kellet marni a merevítő pálca helyét, ezzel egyúttal elvékonyítva az anyagot, a nyakba felsőmaróval két további vékony hornyot is készítettem, melyekbe merevítésnek bakelitlapokat ragasztottam.

Aztán következett a soha véget érni nem akaró reszelések és csiszolások időszaka.

A fejen a javítások nyomát intarziával takartam el, de az eredeti feliratot valamilyen formában mindenképp meg akartam tartani.

A testen lévő sérülések és karcolások mértéke is megkívánt egy teljes lecsiszolást, ami még a flexbe fogott legyezőkoronggal is igen időigényes munka volt.

És csiszol és csiszol és csiszol és csiszol és csiszol és csiszol és csiszol és ……………

 

csiszol és csiszol és……………………………………………………

amikor végül a 400-as papír nyomán feltűnik a fa gyönyörű erezete és a nyersen is nagyon finom tapintása, akkor nagyon örül.

Az előlapra közel színtelen, a hátuljára ill. a nyakra sötétebb tónusú pác került.

Aztán lakkoz, csiszol (vizes 600-as, majd 1000-es papírral) lakkoz, csiszol, lakkoz, csiszol, 8 rétegben.

A hardvereket közben a letisztultabb megjelenés érdekében feketére festettem.

A felújítás után nem sokkal, a hangszedőket EMG aktív szettre cseréltem. Már régebben is volt ilyen benne és nekem ezekkel jobban tetszik a hangja.

 

További fényképek a felújításról nagyobb méretben itt találhatóak.

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr858763598

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kkm.furdancs 2016.07.06. 13:58:28

Fantasztikus. Már maga a bátorság is, hogy mertél belevágni.

qty108 2016.07.06. 16:17:40

Sajnos sok rossz tapasztalatom van a "szakemberekkel", és itt nem a hangszerészekre gondolok, hanem úgy általában. Szeretem magam javítani a dolgaimat több-kevesebb sikerrel. Ami nem sikeredik elsőre tökéletesre, azt tapasztalatszerzésnek, tanulásnak fogom fel. Azért többnyire pozitív a mérleg.

eßemfaßom meg áll 2016.07.06. 16:54:45

Gratula ez gyönyörű lett.

anonymouse. 2016.07.06. 19:50:55

Egy elektroncsöves poszt után egy gitár ragasztós cikk. Ajjaj! Csak meg ne találják ezt is a gitár fanatikusok, mert az írásodat szétszedik, mint te a gitárodat! :)

Szép munka, ilyen ha az ember magának dolgozik, grat!

anonymouse. 2016.07.06. 20:03:06

A lakk fújásánál nem szívta be a fafelület foltosan a lakkot? Vagy van valami trükk, amivel az egyenletlen felszívódást ki lehet védeni? Az epoxy az ilyen fajavításoknál a legjobb választás?

qty108 2016.07.07. 09:07:14

A lakkozásnál az első pár vékony réteg már kellően eltömítette a fát, úgyhogy sikerült szép egyenletesen felhordani a fedőrétegeket.
Az epoxyt azért választottam, mert a nagy ragasztószilárdsága mellett, kisebb térkitöltésre is alkalmas, és a kikeményedés után a vastagabb rétegek is szépen csiszolhatóak.

Gazz 2020.06.03. 09:28:50

A fogólapot hogyan szedted le a nyakról?
süti beállítások módosítása