Tegnap egy közeli rokon hívott, hogy új tűzhelyük lett, és be tudnám-e esetleg kötni. (Kerámia főzőlap és mindent tudó sütő kombójáról van szó.) Átmentem hát, szerszám nélkül, mert eredetileg csak arról volt szó, hogy megnézzük, mi kell a bekötéshez, mert az eddigre tudott volt, hogy a korábbi tűzhely egy helyről kapta a delejt, az új esetében viszont külön villásdugóval rendelkezik a sütő, és direkt, persze többfázisú bekötést igényel a kerámialap.
Szóval felmérni mentem, kiszedtük a korábbi tűzhelyet és láttuk, hogy csak egy tisztességes méretű „csoki” van mögötte az öt szál kábellel. (Három fázis, nulla, föld.) Ugyanakkor kiderült az is, hogy van ám náluk felesleges lengőaljzat, és ha már ott vagyok, akár fel is használhatjuk. Így is lett. Eredetileg akartam is erről írni valami posztot, mert mindig igazán vidám kommenteket szül az efféle barkács villanyszerelés. (Ezt kifejezetten kedvelik az olvasóink, különösen a villanyászok.) De aztán ez elmaradt, mert teljesen elfelejtettem fotózni, anélkül meg nem sokat ér egy ilyen poszt. (Akit érdekel, szépséges új Wago csatlakozókat használtam, mert a korábbi csoki némi hősokkot kapott a használat évei során. A főzőlap - meglepő módon - csak két fázist igényelt, így a harmadik felhasználásával csináltam egy leágazást a sütőnek a lengőaljzattal. Nagyon menő lett, csak sajnos eltakarja a tűzhely.)
Aztán, ahogy a sütőt betoltuk a helyére, két csavarral ugye rögzíteni kellett. Kiderült, hogy a háztartásban nincs egy darab akkus-motoros csavarbehajtó sem. Ez számomra hihetetlen volt, erre felém szerintem még a macskának is van ilyenje. Megoldottuk azért valahogy, de hazaérve elkezdtem böngészni a neten, milyen szerszámot is vennék nekik mondjuk karácsonyra húsvétra.)
És most jön akkor a poszt:
Bár magam Makita masinákat használok javarészt, azt gondoltam, itt most a ritka és csekély használat miatt bőven elég volna egy már tisztességes, de olcsóbb, belépő szintű gép is. És kis méretű, hiszen sok dolga nem lesz, tehát nincs szükség nagy kapacitású, 18 V-os drága gépekre, bőven elég a markolatba dugható, 10-12V körüli feszültségű 1,3-1,5 Ah akkuval bíró kategória. Persze néha lehet kicsit több a dolog, ezért nem ártana, ha két akkunk volna, az rém bosszantó, ha lemerülés miatt kell félbehagyni a munkát. Tapasztalataim szerint egy ilyen kis akku pont fel is töltődik, amíg a másikból kihasználjuk a delejt. Ebben a kategóriában mostanában általában kétsebességes, természetesen a csavar ki-behajtás miatt változtatható forgásirányú, 10-20 fokozatban állítható nyomatékú gépeket találunk. Az akkuk Li-ion rendszerűek.
Ahogy elkezdtem nézelődni, meglepődtem, jómagam (különösen a minőségibb gépek esetében) alacsonyabb árakra emlékeztem még. Az első valamelyest szimpatikus masina az OBI sajátmárkása, a ABS-12Li G LUX névre hallgató szerszám lett. Az adatai a szokásosak, a kinézete oké, a szürkék meg a zöld jól mennek egymáshoz. Persze csak egy akku jár hozzá, és ahogy keresgéltem, nem is találtam pót akkut, amit igen, az irreálisan drága lett volna. A gép egy akkuval, töltővel, kofferrel 12.990.- pénz, ami azért még nem vészes.
A következő találat az Einhell TH-CD 12-2 Li gépe volt. Ez igazából minden paraméterében hasonlít az előző Lux-ra, csak épp már találni hozzá pót akkumulátort, meg aztán ez már elég ismert márkává vált az elmúlt években ahhoz, hogy idővel akár utángyártott akkumulátort is leljünk. Ez a gép helytől függően 14-17.000.- forint között beszerezhető.
Ha szeretnénk kicsit nevesebb gyártó kínálatából választani, A zöld Bosch választékából ott van a EASYDRILL 1200, ami egy csipetnyivel komolyabb (1,3 helyett 1,5 Ah, 1300/min helyett 1650/min a maximális fordulatszáma) de alapvetően nagyon hasonló a fentiekhez. Egy akkuval, töltővel, bőrönddel ez már 22-25000.- pénz, két akkus készletben egy bő 10 ezerrel drágább, 34.990.-. (Amúgy ez mindenhol így van, az akkumulátor egyszerűen drága cucc.)
Megnéztem a Makitát is, de ott igazából ez a kategória már kihalt. Az én agyonüthetetlen, mindent kibíró és túlélő DF330DWE modellemhez hasonló már nincs, náluk a legolcsóbb gép most a DF333DSAE, (12V, 2Ah akkuval, amiből két darabot adnak) ez akciósan most 42.490.- forintot kóstál.
Megnéztem még, mit kínál a nagy kedvenc Milwaukee. Itt az M12BDD gép képviseli ezt a kategóriát, ez igazából az új csoda-gépcsaládjuk tagja, nagyon sokféle akkuval (2/4/6 Ah) és kiegészítőkkel elérhető, az ára 45.000.- től indul felfelé.
Szóval ez van most belépő teljesítményű fúró-csavarozó kategóriában. Rengeteg versenyzőt nem néztem most, pontosabban néztem, csak nem írtam külön róluk, mert alapvetően ezekhez a bemutatott gépekhez kategorizálhatók azok is. A korábban itt a blogon sokat említett Extol gyakorlatilag az Einhell kategóriája, és ahogy nézem, most már ide tartozik a valaha szebb napokat látott Black&Decker is (bár ennek a cégnek a láthatóan olcsó modelljei mellett vannak fém tokmányos, brushless motoros, komoly teljesítményű gépei is, igazából fogalmam nincs, most hova kéne pozícionálni ezt a márkát). És persze az ismert, minőségi gépeket kínálók is sokan vannak, a Metabo Powermaxx, a DeWalt, a KÉK Bosch gépei a bemutatott Makita-Milwaukee árszinten mozognak. Most itt kimaradtak az amúgy sűrűn szóba kerülő Lidl (Parkside) szerszámok is. Ezekkel a bevált alsó-középáras gépekkel az egyetlen gond, hogy nem állandóan beszerezhetők, tehát ilyet nem akkor - és nem pont olyat! - veszünk, amikor kell, hanem amikor épp van az üzletlánc kínálatában.
Ti mit használtok, és ami még érdekesebb, ti mit választanátok ezek közül ajándékba, vagy mit vennétek ezek helyett? Írjátok meg itt, vagy a Facebook oldalunkon, kíváncsiak vagyunk!