A hét műtárgya – A csavarkulcs

2013.04.11. 09:41 | Írta: Tarrasque

A csavarkulcsokat használjuk csavaranyák és hatlapú fejescsavarok meghúzására, valamint a reklámok fontos kellékei: akinél csavarkulcs van, az kemény fizikai munkát végző ember. Az úr például se nem bölcsész, se nem közgazdász:

csavarkulcs01.jpg

Igen, nem is csavarkulcs van nála, hanem Stillson kulcs, érdemes megfigyelni a fogazott szájat, azzal tud rámarkolni a csőre. Aki ezt kiszúrta, annak felesleges tovább olvasnia.
Forrás: lexmachinaphoto.com

Érdemes még tudni, hogy Angliában "wrench", Amerikában "spanner" néven futnak ezek a szerszámok. Alapvetően két formájuk van: villáskulcs és csillagkulcs. A különbség az, hogy a csillagkulcs teljesen körülöleli a csavart, a villás viszont csak egy részét. A fenti információ birtokában következzenek az elnevezések:


Villáskulcs
csavarkulcs02.jpg

 

Csillagkulcs
csavarkulcs03.jpg

 

Csillag-villáskulcs
csavarkulcs04.jpg

 

Kettős villáskulcs
csavarkulcs05.jpg

 

Kettős csillagkulcs
csavarkulcs06.jpg



Persze a gyakorlatban csillagkulcsnak szokták hívni a csillag-villáskulcsot is és a kettős csillagkulcsot. A csavarkulcsok mérete a csavarokéhoz igazodik, a csavarok két szemközti, párhuzamos lapjának távolsága milliméterben megadva:

csavarkulcs07.jpg

A villáskulcsok feje általában 15 fokos szögben el van fordítva, ez megkönnyíti a csavar meghúzását.

csavarkulcs08.jpg(Rajz a Betától.)

A csillagkulcsok belső fogazata általában dupla-hatszög alakú (de persze akár torx is lehet), és a fej gyakran a kulcs síkjával zár be szöget (vagy esetleg egyből eltolással csatlakozik), így hozzá lehet férni azokhoz a csavarokhoz is, amik például lapra fekszenek föl.

csavarkulcs09.jpg(Rajz megint a Betától.)

A kettős végű kulcsok általában két szomszédos méretű véggel készülnek, pl. a 4x5-ös kulcs egyik vége 4mm, a másik vége 5mm-es csavarokhoz való. Ám hiába szépek a csavarkulcskészletek, a legtöbb felhasználó igényeit kielégíti egy állítható villáskulcs. Ezeknek a szerszámoknak a fejnyílása egy csavar segítségével állítható, így egy kulccsal akár 50-60mm-es csavarméretig is elboldogulhatunk.

csavarkulcs10.jpg csavarkulcs11.jpg
Gyorstalpaló az 1953-as Popular Mechanics –ban.


Az állítható csavarkulcsnál különösen fontos jól megnézni, hogy mit vásárolunk. A beállított méretnek nem szabad lötyögnie, teljesen stabilan kell állnia a fejnek, különben a használat során el fogja nyírni a csavarfejeket.
A csavarokkal az a nagy probléma, hogy munkaigényes a meghúzásuk, fordulatonként 360 fokot kell forgatni rajtuk. Ez akkor is melós, ha jól elérhető a csavar, de különösen idegzsibbasztó, amikor szűk helyen kell dolgozni, állandóan levenni a kulcsot, átfordítani, újra ráfogni a csavarra.

csavarkulcs12.jpg

Ezt a problémát oldja meg a racsnis csillagkulcs. Ahogy a csavarhúzónál is, úgy itt is arra való a racsni, hogy az egyik irányba forgatva húz a kulcs, a másik irányba viszont nem. Vagyis nem kell levenni a kulcsot a csavarról, jellegzetes kattogó hang kíséretében vissza lehet forgatni a szárat, majd újra húzni egyet a csavaron. Természetesen a működési irány változtatható, tehát meghúzni és kilazítani is lehet racsnis kulccsal.
Ezeknek a racsnis szerkezeteknek az egyik jellemző tulajdonságuk a terhelhetőségük. Mivel a nyomatékot kis fogacskákon keresztül juttatjuk el a csavarig, ezért a szűk keresztmetszet a fogak mechanikai minősége.
A másik fontos szempont, hogy hány fogacskából áll a szerkezet, nyilvánvalóan minél sűrűbben vannak a fogak, annál kisebb lépésekben lehet haladni, annál kisebb mozdulatokra reagál a racsni. Egy 72 fogas racsni például 5 fokonként ugrik, vagyis elméletileg ha ekkora „rálátásunk” van egy csavarra (plusz a szerszám szélessége), akkor azt ha lassan is, de meg tudjuk húzni.

 

csavarkulcs13.jpg
Stanley szabadalom



A hét műtárgyait a Netszerszámtól kunyizzuk
netszerszam_logo.jpg

 

Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.

A bejegyzés trackback címe:

https://furdancs.blog.hu/api/trackback/id/tr85215755

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Measurer 2013.04.11. 14:38:17

Csavarkulcsok elmélyült tanulmányozói számára következő tanulási fokozatként a belső kulcsnyilású csavarkulcsok ajánlhatók.
hu.wikipedia.org/wiki/Csavar
Ezen belül a hatlapfejű csavaroknál ne feledkezzünk meg arról, hogy a hatszög a tökéletesség jele, a teremtés hat napját mintázza.

Nyomek 2013.04.11. 15:26:42

@Measurer:
"a teremtés hat napját mintázza"
Ezt később a bibliaolvasó méhek is átvették.
:-)

SemBoga 2013.04.11. 15:38:00

vagy csak a hatszög az ideális statikailag... :)

a francia kulcs egyébként mi? sima villáskulcs "népi" elnevezése?

Measurer 2013.04.11. 15:58:04

@SemBoga: erre én is kiváncsik vagyok. Tippek (egy kis szövegtanulmányozás után):
1.) wrenchet forditotta vki frencsnek, vagyis franciának?
2.) kétpofájú, abnormális csavarokhoz (mondjuk az angol kulcs meg egypofájú, abból annyi is elég)

Tarrasque 2013.04.11. 16:47:37

Kiskoromban valamiért úgy rögzült, hogy a villáskulcs az a franciakulcs, de ahogy a Google képkeresőt elnézem, mostanában az állítható kulcsokat hívják így. De sajnos nem találtam ezzel kapcsolatosan semmit, ezért nem is írtam bele a cikkbe.

Sir Nyű 2013.04.11. 17:24:10

"fordulatonként 360 fokot kell forgatni rajtuk"

WOW.
Szocialista hazánk vezető mérnökei megalkották az újfajta csavarokat, melyeken fordulatonként csak 320 fokot kell forgatni, ezzel is hozzájárulva a munkaverseny eredményeihez.

Madg 2013.04.11. 18:48:06

@SemBoga: Franciakulcs: www.lkcsavar.hu/images/modeco/franciakulcs.jpg
A nyél tekerésével állítható / szorítható rá bármire. Anyát ritkán húznak vele, bár megoldható. Inkább a dolgok erős megfogására jó.

zsoci 2013.04.11. 18:56:31

Szépen kérem, sőt inkább könyörgöm: a magyar műszaki nyelvben NEM LÉTEZIK olyan hogy csavarkulcs !
Van villáskulcs, csillagkulcs, csillag-villáskulcs, fékcsőkulcs, franciakulcs, álltható-villáskulcs, racsnis kulcs/ dugó kulcs ( Cro-Va az abszolút helytelen, de legismertebb nevén ), csőkulcs, pipakulcs, imbuszkulcs,stb. De csavarkulcs nincs, ez egy téves fordítás agyszüleménye.

És én itten nem nyelvészkedni szeretnék, hanem műszakiskodni kérem szépen.

Measurer 2013.04.11. 20:07:56

@Tarrasque:
A wiki szócikk állítja, a franciakulcs egyoldalas változatát (=engländer a németben) a hajózásból vett kifejezéssel "majomkulcs" néven az amerikaiak fejlesztették ki, 1842-es találmány.
en.wikipedia.org/wiki/Monkey_wrench#cite_note-1

ZON 2013.04.11. 20:51:46

Lakatos foglalkozású nagybátyám ( a család fekete báránya ) emlegette, hogy zsenge korában "francia nevelésben " részesült, azaz franciakulcs volt az ütlegelő eszköz:)

Tarrasque 2013.04.12. 08:16:15

@Madg: Köszönöm, éjszaka arra jutottam, hogy szerintem ilyet a Pif és Herkulesben láttam először, és talán ott franciakulcsnak is hívták.

Tarrasque 2013.04.12. 08:18:52

@zsoci: Erről valóban nem tudtam, nekem eddig jó összefoglaló névnek tűnt a felsoroltakra. Bár a kockás füzettel sincs bajom :)
Azt meg tudnád mondani, hogy minek a félrefordítása?

Tarrasque 2013.04.12. 08:20:58

@Measurer: Köszönöm, akkor monkey = francia? :)
Bár ha a Madg által linkelt az igazi franciakulcs, akkor mégse.

Measurer 2013.04.12. 09:55:39

@Tarrasque: @Madg: Ha a német szakmai nyelvet nézem, természetesen Madg franciakulcsa az igazi (a németek "der Franzose"-nak hívják), két oldalas, (szár tengelyébe épített) csavarorsóval állítható. Az egyoldalas, (szártengelybe épített) csavarorsóval állítható kulcsot a németek engländernek nevezik. Az állítható csavarkulcsok (Verstellschlüssel) harmadik változata a görgős-villás kulcs (Rollgabelschlüssel), amelynél a szárra merőleges csavar- vagy csigaorsó mozditja el az állítható villát. Még ezt is fejlesztik, ilyen új változat a milli-grip:
www.milli-grip.com/
De még a villáskulcsok fejlődésének sincs vége, a Zakariás-féle görvilláskulcs a szájrész több legördülő görbéből való kialakításával a racsnis kulcs és a villáskulcs előnyeit próbálja egyesíteni.
Gyönyörködjünk a különféle állítható csavarkulcsban:
commons.wikimedia.org/wiki/Category:Adjustable_wrenches?uselang=de

Measurer 2013.04.12. 14:17:31

@SemBoga: Hát ez inkább egy vizpumpa fogó. Szájkiképzése ovális, recézett.
Fogókulcs lenne, ha a pofák egyenesek lennének.
süti beállítások módosítása