Igen, tudom: ez egy fura szó. Én is csak néztem, amikor az iskolában előhozakodott vele a szakoktató. A tanműhelyben koronaékszerként vigyáztak erre a misztikus nevű szerszámra. Addig azt hittem, hogy a menetmetsző és a menetfúró az a két eszköz, amire a legjobban kell vigyázni. Emlékeimben valahogy úgy él a dörzsárazás, vagy ha úgy tetszik dörzsölés, hogy az valami annyira precíz és nagy odafigyelést igénylő művelet, mint űrhajót juttatni a Holdra. Persze ez nyilván egy egyszemélyes móka. A szakoktatók a dörzsárat annyira túlmisztifikálták hogy még annak is elment a kedve a használatától, aki eredetileg csillogó szemmel kezdett hozzá minden új feladathoz. Például én. Javaslom, ismerjük meg együtt ezt a fura szerzetet!
A dörzsár a fémmegmunkálásban használatos eszköz. Általában egy már meglévő furat méretét, alakpontosságát és felületi minőségét szokás vele gatyába rázni. Ehhez képest én, amikor eddig összesen kétszer, először és utoljára használtam ezt a szerszámot, épp egy siklócsapágy-perselyt dörzsáraztam méretre. Tény, hogy ez a többélű szerszám gondos kezelést igényel. Itt térnék vissza arra, hogy miért is vigyáztak rá annyira a szakoktatók. Ha ész nélkül állunk neki dörzsárazásnak, simán beleszorul a munkadarabba, az állítható dörzsár élei pedig akár el is törhetnek. Legalábbis minket ezzel riogattak annak idején, pedig nagyon egyszerűen leírva, mindössze bele kell dugni szerszámot a furatba és forgatni kell. A forgatás történhet kézi és gépi erővel, sőt olykor nem a szerszámot forgatjuk, hanem a munkadarabot.
A dörzsár részei
A dörzsárak típusai:
Egyenes forgácshornyú dörzsár
- olcsó
- rövidebb élettartam
Csavart forgácshornyú dörzsár
- pontosabb szerszámvezetést biztosít
- gépi használathoz javasolt
Szerelhető dörzsár
- nagyobb átmérőjű munkadaraboknál használatos
Kúpos dörzsár
- befejező megmunkáláshoz használják
- jó kenést igényel
Állítható dörzsár
- nem "szabványos" méretezésű furatok valamint alakhibák javítása esetén alkalmazzák
Itt álljunk meg egy szóra, és ismerkedjünk meg az állítható dörzsárak két típusával!
![]() |
Az állítható dörzsáraknak két fő típusa létezik. Az ábra felső képén lévő dörzsáron a forgácsolóélek két speciális anya közé vannak beszorítva. A szerszám szárában az éleknek lejtős horony van kialakítva. Ha a két anyát a befogószár felé forgatjuk az élek a lejtőn mind feljebb csúsznak, a dörzsár által forgácsolt furat átmérője nagyobb lesz. Ezekkel a szerszámokkal 1-2 mm-es átmérőkülönbség is beállítható. Az alsó képen lévő szerszám a forgácsolóélek között több helyen fel van hasítva, a belsejében kúpos furat van. A szerszám végén lévő csavarnak van egy kúpos szára, melyet beljebb tekerve a forgácsoló éleket szétfeszítjük. Ezeken a dörzsárakon csak 0,1-0,2 mm-nyi átmérőnövekedést tudunk beállítani, mert a szerszám anyaga nem viselne el nagyobb rugalmas deformációt. |
Mint minden, iskolában is tanulható tevékenységnek, a dörzsárazásnak is vannak szabályai. Tekintve, hogy igen érzékeny eszközről van szó, kivételesen javaslom, hogy vegyétek figyelembe az alábbi, dörzsárazással kapcsolatos előírásokat!
A kézi dörzsár használatának szabályai
- a dörzsár nem lehet kopott, az élei sértetlenek, csorbulástól mentesek legyenek |
A gépi dörzsárazás szabályai
- a dörzsár nem lehet kopott, az élei sértetlenek, csorbulástól mentesek legyenek |
Ha mélyebben is el szeretnétek merülni a dörzsárak és a dörzsárazás varázslatos világában, olvasgassátok az idevágó szakanyagot. ITT! A végére pedig lőttem nektek egy videót, még a pangás éveiből. Nem rövid, de a végére rendesen ki lesztek képezve dörzsárazásból
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.