Ez bizony kellemetlen és bármikor bármely lakásban előfordulhat, ha meggondolatlanul a lefolyókba öntünk különféle apróbb anyagmaradványokat, zsíros folyadékokat és még ki tudja mit. A lefolyók ugyan többségükben ún. szifonokkal védettek, ám nem mindegyik, pl. a zuhanyozó, vagy a kádlefolyót legfeljebb a padlóösszefolyók „védik” az eldugulástól, ám a lefolyócsövekben is összeállhat a leeresztett vízbe kerülő szőrszálak és egyéb tisztítószerek kicsapódott maradéka. Ez pedig előbb-utóbb duguláshoz vezet. Ez azonban már csak a végkifejlet, ami elkerülhető egy kis odafigyeléssel.
A lefolyó vezetékek, vagy a szifonok áteresztőképességének csökkenésére a lassan lefolyó víz figyelmeztet. A konyhai mosogatónál ez hamar bekövetkezhet, hiszen itt sok apró, zsíros ételmaradék még éppen átfér a medence szűrőjén. A szifon alján összegyűlve egyre szűkebb lesz az átfolyó keresztmetszet és amint eléri a bevezető cső végét már nem lesz képes a vizet sem átereszteni. A megoldás egyszerű, el kell zárni minden csapot, a szifon búráját pedig óvatosan lecsavarva eltávolíthatók az aljára rakódott anyagok. A kitisztított bura menetét és tömítését szilkon zsírral vékonyan bekenve visszacsavarható a helyére és ezt követően zsíroldószeres forró vízzel átmosva újból gyorsan fog lefolyni a medence vize. A mosdók szifonjait is hasonló módon lehet újból kitisztítani. Ám van ahol a szifonok helyett csak U alakú bűzelzáró van a mosogatók és a mosdók alatt. Ezeket már nehezebb leszerelni, de a felfogó elemek óvatos kihajtása után már lehúzhatók a helyükről és egy külön edényben kimosható az egész hajlított csőcsatlakozó. Az átmosásukhoz itt is forró víz használata ajánlott, sőt nem árt a cső belsejét üvegmosó kefével is kitisztítani. Sőt, a szennycsatornába csatlakozó csövet is célszerű a lerakódásoktól megszabadítani.
Más a helyzet a kád- és zuhanyozó lefolyókkal. Itt előbb az elvezető csövet kell a lerakódásoktól megszabadítani. Erre szolgálnak a különféle lefolyótisztító-szerek. A lefolyó szűrőkosarának kiszerelése után – ezt általában egy csavar rögzíti az alsó csatlakozóelemhez – a lefolyócső hajlataiba rakódott üledéket elég könnyű kiszedni egy nagyobb csipesszel, majd a lefolyóba öntött sűrű tisztító folyadék beöntésével hagyni kell a szert „dolgozni”. A fellazult lerakódásokat ezt követően a kézi zuhany csövét használva, erős forró vízsugárral átmosva többnyire kitisztul a lefolyócső. Ha ez nem segít, akkor a szűrőkosár visszaszerelése után újabb adag lefolyótisztítóval feltöltve, kézi pumpával lehet a lefolyócső megtisztításával próbálkozni. Kádaknál a túlfolyót ilyen esetekben el kell tömíteni, hogy a pumpa nyomása ne szökjön el és csak a lefolyócsőbe jusson. A kézi pumpa többszöri megnyomásával a vezetékbe préselt levegő kinyomja, illetve fellazítja a szennyező anyagokat. A pumpálást forró vízzel is célszerű többször megismételni, hogy a nagy nyomású vízáramlás alaposan kimossa a csőben lerakódott szennyezőanyagokat. Ha ez sem segít, akkor a padló összefolyó felől kell megkísérelni a lefolyó szűk keresztmetszetének a kitisztítását. Ehhez kis méretű duguláselhárító spirál szükséges. Ezt a padlóösszefolyó kifolyó nyílásba illesztve folyamatos forgatása közben előre tolva még a drasztikusabb lerakódások is fellazíthatók, amelyet azután forró vízzel és esetleg lefolyótisztítóval kombinált többször átöblítéssel megszűnik a részleges, vagy akár a teljes dugulás.
Duguláselhárító spirál
A padlóösszefolyót is ajánlatos ilyen esetekben kitisztítani. Lefolyótisztító beöntésével és kis kefével fellazítva a lerakódásokat megszüntethető a lefolyócső elszennyeződése, amit ezt követően ugyancsak forró vizes átmosással célszerű teljesen kitisztítani. Ha ez nem vezet eredményre, akkor itt is a duguláselhárító spirált ajánlott bevetni. A lefolyócső teljes megtisztítását mindig erős, forró vizes átmosással célszerű befejezni, ami lemossa a még feltapadt, de már laza szennyeződéseket is. Az is lehetséges, hogy e műveleteket akár többször is el kell végezni, de többnyire eredményesen el lehet hárítani a kisebb csőszűkületeket, dugulásokat, ám ha mégsem, akkor célszerű szakember segítségét kérni, aki biztosan megszünteti még a számunkra megoldhatatlan dugulásokat is.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.