A habarcs homok, kötőanyagok és víz keveréke. Vannak olyan habarcsok, amelyeket falazáshoz és vakoláshoz egyaránt lehet használni, de olyanok is, amelyek csak az egyik vagy a másik célnak felelnek meg.
A legtöbb habarcs fő alkotórésze a homok. Elsősorban ez határozza meg a habarcs tulajdonságait. A szokásos habarcshoz általában 0…4 mm szemcseméretű homokot használunk. A készhabarcs általában kisebb szemcseméretekkel készül. Finom vakolatokhoz finom homokot használunk. A vakolóhabarcs homokjához adott durva adalékok célja a felület struktúrájának kialakítása.
A habarcs keverésekor az alkotók mennyiségét térfogatrész alapján határozzuk meg. Ügyeljünk arra, hogy a térfogatrészek valóban minden szempontból azonos mennyiségi egységek legyenek, mert pl. egy lapátnyi nedves homok lényegesen több anyagnak felel meg, mint egy lapát száraz homok. Csak tiszta, átlátszó vizet használjunk, legjobb a vezetékes víz. A gépi keverést (forgódobos keverő) nagyobb mennyiségeknél célszerű alkalmazni.
Homok
Folyami homok
Minden habarcsfajta megvásárolható készhabarcs formájában is. A készhabarcsnak sok előnye van: nem kell külön megvásárolni az adalékanyagokat és kötőanyagokat, a habarcshoz csupán vizet kell adni és össze kell keverni, a habarcs minősége állandó. A készhabarcs az összes eléképzelhető javítási munkához kis kiszerelésben is kapható. Vannak olyan univerzális habarcsok is, amelyeket sokféle célra lehet használni.
Jó tanács: A kötőanyagok és a habarcs kiszárítják a bőrt, azoktól kezünk bőre kirepedezik. Amikor habarccsal dolgozunk, viseljünk védőkesztyűt, munka előtt és után pedig alaposan krémezzük be kezünket.
A habarcscsoportokat a készítésükhöz felhasznált kötőanyagok szerint nevezzük el, ezek adják meg a habarcs különböző tulajdonságait. A mészhabarcsok viszonylag kevéssé terhelhetők, viszont nagyon jó páraáteresztők, azaz „lélegző vakolat” készíthető belőlük. A mészcement habarcsok fokozottabban terhelhetők és a csapadékkal szemben is jobban ellenállnak. A cementhabarcsok erős terheléseket is kibírnak, nagyon kevés vizet vesznek fel és nedvesség ellen jobban szigetelnek.
A gipszhabarcsok gipsz, mész és különböző szemcsézetű homok keverékéből álló készhabarcsok; nagyon jó páraáteresztők, „lélegző” bevontok, viszont csak belső vakolatokhoz alkalmasak. A jelentős mennyiségű műanyagot (műgyantát) tartalmazó habarcsokat szerves habarcsnak nevezzük, ezeket csak vakolási munkákhoz lehet használni.
Építőipari sorozatunkban Max Direktor „Falazás, betonozás, vakolás” című könyvéből idézünk részleteket a kiadó engedélyével. A kötet a gyakorlatban számtalanszor kipróbált, hasznos ötleteken és mesterfogásokon keresztül mutatja be a szakterületet. Lépésekre bontva, ábrákkal és szöveges részekkel ismerteti az egyes műveleteket.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.