Egyszerű történet következik egy Kínába szakadt Strauss rokonnal és az ő furcsa titkáról, amit markolatában rejtegetett. A "Megjavítva" sorozat kezdetben mindig "Szétszedtem" címet kap, mert elromlott, szétszedtem, aztán majd lesz valami. Most épp sikerült életre kelteni boncolás közben. Lássuk be, ez orvosprofesszoroknak sem sikerül mindig. Mellékhatások tekintetében forduljon nekromantájához vagy kérdezze műszerészét.
180 wattal nem lehet nagyot csiszolni, ezért inkább kézzel, dörzspapírral végigsimítom azt a néhány fa alkatrészt, amit készítek. Ritkán használtam emiatt ezt a rezgőcsiszolót, de még így is korán elromlott. Mivel amúgy általában elégedett vagyok ezzel a márkával (Strauss, hehe, echte bajor származásra utal), megbocsátóan elnéztem korai halálát.
Bekerült a "Majd egyszer megjavítom vagy kidobom" ládába, de most előbányásztam, mert szükségem van egy kis teljesítményű 230V motorra. Hátha nem a tekercselés mondta fel a szolgálatot.
A rezgőcsiszolót valószínűleg forgórész centírozás közben találhatták fel. Működése egy tökéletes egyensúlytalanságban lévő tengelyen alapul, mely fordulata közben oldalra rántja a motortestet. Számos elektromos berendezés használja az elvet, csak nem mindegyikre tesznek dörzspapírt...
Talpa tartalmaz egy csapágyrögzítő mélyedést, a csiszolópapírt felfogató rugalmas huzalt és alul gumiborítást.
Látjuk, hogy a tengelyre erősített lendítőkerék "kettős tömegű". Feléből lemartak néhány milliméteres réteget, és nem is középpontján halad át a tengely. Elméletileg ezek a hatások kiegyensúlyoznák egymást, de mivel tagadhatatlanul rezeg a berendezés (már amikor működik), ez csak mérsékelten igaz.
Bármilyen elektromos kéziszerszámot felbontva, nagyjából hasonló egységeket találunk a belsejében. Műanyag ház, tápkábelt leszorító kengyel, elektromos kapcsoló ravasz, mely tartalmaz egy rögzítő gombot, motor forgórész - állórész, csapágyak, hűtőventilátor...
... kondenzátor és a szénkeféket tartó tok. Ez egy 11000 fordulat/perces motor, fokozott igénybevételnek teszi ki a rezgés, por, hőhatás. Nehéz így üzembiztosan működni. Közben elszomorodom, mert kiszámoltam tervezett felhasználásának paramétereit és kissé nagy löketsebességet (27,5 cm/sec) kaptam. Így már csak a nemes cél - az önök ismeretterjesztő jellegű szórakoztatása - ösztönöz folytatásra.
A szénkefék állapotából azonnal kiderül, hogy nem elkopásuk a hiba oka. A motorok strapabíró szerkezetek, ha nincs leégés nyoma rajtuk és nem árasztanak amperszagot (a megpörkölődött szigetelés sokáig szaglik), akkor van remény.
Kívülről befelé haladva elkezdtem kimérni. Kicsiny az esélye, de egy próbát megér meggyőződni róla, hogy a dugaszolóaljzatban - ahová a gépet csatlakoztatjuk - van-e áram. Ha igen, készítsük elő a mérést. Stabilan rögzítsünk minden alkotóelemet, a csupasz áramvezető felületek véletlenül se találkozzanak egy hirtelen mozdulat során. Itt egyszerű az érintésvédelem biztosítása, csak egy picit kellett lehúzni a kapcsológomb érintkezőjéről a szigetelő gumit és a sorkapoccsal is nehéz lenne megrázatni magam. Bár semmi se lehetetlen. Viszont jó hír, van feszültség a hálózati kábelen, azaz nem megtörés okozta kontakthiba áll a háttérben. Pontosabban ez rossz hír, mert ennél csak drágább alkatrész sérülhetett.
Behúzott helyzetbe rögzítem a bekapcsológombot, ilyenkor vezetnie kéne az áramot. De nem vezeti, csak kóbor áram járja át a mérőkört.
Átkötöm a hibás kapcsolót. Működik. Természetesen a tápvezeték és a kapcsoló tesztelését többször megismételtem, úgy biztos. Lehet, hogy csak egy kapcsolóba került porszem okozta a kontakthibát.
Ha elromlott, hát elromlott, tovább már nem szabhatjuk. Ilyenkor hivatalosan azt a tanácsot adom, hogy siessenek a boltba egy hasonló bekapcsoló nyomógombot vásárolni. Vagy vigyék szervizbe.
Lássuk a nyomógombot.
Nahát, ez a nyomógomb úgy néz ki, mint egy kapcsoló!
És tényleg. A ravasz megnyomása átbillenti egy rugó ellenében, s mikor elengedjük, az visszanyomja, lényegében egy átbillentő kapcsolást hajt végre.
Mi lehet a háttérben? Az üzemben rábukkantak másfél tonna kapcsolóra? Hiszen a billenőkapcsoló nem olcsóbb (persze itt csiaó nagyságrendű összegről van szó), mint egy fröccsöntött nyomógomb . "Egy jüan 10 csiaót (角 – eredeti jelentése: ’szeglet’) ér. Egy csiao tovább osztható 10 fenre (分 – eredeti jelentése: ’feloszt’)."
Mindenesetre egyértelműen sérülékenyebb megoldás, el is romlott.
Adjunk neki egy esélyt, kimérem be- és kikapcsolt állapotában. Nem kétséges, ez a meghibásodás oka.
Az én műhelyasztalom felkészült az olyan esetekre, mikor sérült kapcsolójú vagy eredetileg gombnyomásra működő eszközöket kell üzemeltetni. Egy dugaszolóaljzatot külön kapcsolható kivitelben építettem a ráépített kapcsolótáblába. Nem hiszem, hogy egy elszabadult rezgőcsiszoló képes lenne tragédiát okozni. Így ha használnám, így használnám tovább.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.