Szétszedtem rovatunk mai szereplője egy becsületben megőszült, 16 kilós transzformátor. Feszültség-átalakítással telt évtizedei dacára 400 VA teljesítménnyel 42 voltot szolgáltat még ma is. Ezzel a feszültséggel esélye sem volt kijutni az elfekvőként szolgáló kis raktáram mélyéről. Manapság 5-12-24-230-400V mindenre elég (bár egy hasonló kijelentésért Bill Gatest már 35 éve bírálják.)
Túl jó állapotban van, hogy fémkereskedők kezére játsszam, így meghirdettem. A kiválasztott kartondobozból kinyúlt egy centit, ezért kitaláltam, hogy lecsavarom a gumi tartólábakat. Akkor jó ötletnek tűnt. Igen ám, de a transzformátor belsejében nem alaplaphoz rögzített anyák voltak, hanem normál kivitelűek, így már a legelső beesett a mélyére. Szeretjük az ilyet, miközben a futárt várjuk.
Hogy a lemezborítást levehessem, egy másik előlapot is le kellett szerelni. Mikor már lemeztelenítve (Érted, Carl, lemez-telenítve!) hevert, az ismeretterjesztés nemes céljára lefotóztam és anyagot is gyűjtöttem hozzá.
Alkalmazható egyfázisú hálózatokban, feszültség átalakítására, kisfeszültségű erőátviteli, szabályozó vezérlő és egyéb hasonló áramkörök táplálására. - állítja egy forrás. Valóban, egy időben használtak 42V tápfeszültségű kéziszerszámokat. Több hirdetésben felbukkan egy EVIG márkájú fúrógép, melynél (szerencsés esetben) figyelmeztetnek a kisfeszültségű üzemre.
A fúrógépen kívül számos gépet találtam. Vélhetően ott alkalmazták a rendszert, ahol túl sok volt a fém vagy nedvesség és szerették volna megelőzni az áramütést. Erre a konkrét példányra gazdája felszerelt egy kapcsolható, háztartási dugaszolóaljzatot. Ha egészen precízek vagyunk, talán felróhatnánk, hogy a trafó kimenő - nagyon vastag átmérőjű - vezetékét így leszűkítette.
Modern gyártmányok esetében a betonvibrátorokra találtam 42 voltos kivitelben. Nyilvánvaló, hogy nedves beton mellett nagyobbat üt az áram. "A nagyfrekvenciás betonvibrátorok minden betonbedolgozási munkánál hatékonyan alkalmazhatók. A vibrátorok 42V-200Hz feszültséggel működnek, ami egy- vagy háromfázisú frekvenciaátalakítóval állítható elő. A 12000 / perc rezgésszám a beton gyors és gazdaságos tömörítését teszi lehetővé kis amplitúdójú rezgéshullámok gerjesztésével."
A trafót ajándékba kaptam egy bácsitól, aki réges-rég habosított polisztirol (Hungarocell, Nikecell) darabolásával és profilvágásával kisiparoskodott. Egy nap panaszkodott alkalmazottja, hogy ráz a kézi vágószerszám. Ez egy íjszerű foglalat, melynek karjai közé ellenálláshuzal van kifeszítve és szabályozható toroid trafóról kapta a táplálást. "Dehogy ráz!" - kezdte az öreg és megfogta. Ezután vásárolta a fenti elválasztó transzformátort, hiszen legfőbb érték az ember és a cellák penészesek.
Tehát fő funkciója az érintésvédelem. A szakirodalom az alábbiakban fogalmaz a védőelválasztás és a leválasztó transzformátor működése fejezetben: A védőelválasztás alkalmazásakor egy elválasztó transzformátort kapcsolnak a fogyasztó és a hálózat közé. Két, egymástól elszigetelt tekercsel készül, mely rendszerint 1:1 áttételű. Elválasztó transzformátorral védett mozgatható fogyasztó, hajlékony csatlakozóvezetékének a hossza maximálisan 10m lehet, és a teljes hosszában szemmel ellenőrizhetőnek kell lennie. A védőelválasztás passzív érintésvédelmi módszer. Háztartásokban ritkán találkozunk ezzel az érintésvédelmi módszerrel és az leválasztó transzformátorral. Felhasználásuk inkább szerviz, és az ipar különböző területein jellemző. Az elválasztó transzformátorokat minden esetben csak villanyszerelő telepítheti, cserélheti.
A védőelválasztás során a készüléket nem a hálózatról tápláljuk, hanem a biztonsági transzformátorral előállított földeletlen váltakozó feszültséggel. A transzformátor kimenti (szekunder) oldalán a földhöz képest nincs feszültség. Az elválasztott, transzformátorról táplált készülék testét tilos összekötni védővezetővel, vagy más körről táplált készülék testével. A névleges feszültség maximum 500V lehet. A vezetékeit elszeparáltan kell vezetni a többi áramkörtől. Az leválasztó transzformátor kimenetét (szekunderét) nem szabad védőérintkezős dugaszoló aljzatba kötni. A transzformátor kimenetét nem szabad földelni, vagy egyéb fémszerkezethez kötni. Egy elválasztó transzformátor csak egy készüléket táplálhat.
Amennyiben egy transzformátorról több elektromos készüléket üzemeltetünk, akkor a fogyasztók testét potenciálkiegyenlítő vezetékkel össze kell kötni. A potenciálkiegyenlítő vezetéket más áramkörök védővezetőivel összekötni, vagy földelni nem szabad. Leválasztó transzformátor állttal leválasztott áramköröket csak védőérintkezős dugaszoló aljzatba lehet kötni, amelyeknek a védőérintkezőit egy földeletlen potenciálkiegyenlítő vezetékkel össze kell kötni.
Elválasztó transzformátor beazonosítása:
1. Típus szám.
2. Primer oldal, bemeneti feszültség.
Leválasztó transzformátor beazonosítása.
3. Szekunder oldal, kimeneti feszültség.
4. Transzformátor teljesítménye.
5. Maximális terhelhetőség.
6. Névleges hálózati frekvencia.
7. Leválasztó transzformátor jelölése.
8. Burkolt.
9. CE jelölés.
Tekintsük át lemezmegmunkálási szempontból is az eszközt, hiszen egy tartós és ipari szabványoknak megfelelő dobozolás foglalja magában a transzformátort.
A milliméteres fémlemezből készült paláston szellőzőnyílásokat találunk, melyek egyben erősítik hajlítási igénybevételre az anyagot. Gyakran találkozunk ezzel a megoldással, mikor préselt profilok haladnak át a lemezen és ezzel csökkentik a berezgést.
Az elő- és hátlapon hajlított élekre fekszik fel a doboz teteje. Merevíti a lemezt, egyben könnyen hozzáférhető csavarhelyeket kínál.
A csavarok mellett nem spóroltak az alátéteken sem. Anya+ sima alátét + rugós alátét ismétlődik mindkét oldalon (az ábrán lemaradt a csavarfej alatti rugós alátét). Ilyen szerkezeteknél marad egy félmaroknyi alkatrészünk összeszerelés után.
Végül a kalapácslakk festést és a hőálló belső vezetékelést említem, mint az ipari kivitel ismérvét. Jó tervezési kiindulópontnak számít ez a biztonságos felépítés, ha saját gyártmányú - elektromos hajtású - eszköz készítésén gondolkodunk. A felhasználó - esetlegesen öngyilkos hajlamú - tevékenysége mit sem számít a bíróság előtt, ha a kisipari eszköz konstrukciója lehetővé tette az áramütés lehetőségét.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is.
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.